Menší byty se lépe pronajímají

  • 2
O tom, jak „velký“ je malý byt, má každý jinou představu. Pokud řeknete realitnímu makléři, že byste takový byt rádi koupili, nabídne vám garsonku, 1+kk a 1+1, maximálně 2+kk, zkrátka bydlení pro jednoho, nejvíce pro dva lidi. „Malý byt v panelovém domě je možné vymezit obytnou plochou do 42 metrů čtverečních, v cihlovém pak do 50 metrů čtverečních,“ říká obchodní ředitel MAXIMA REALITY David Černík.

Názory odborníků na to, jaký je zájem o malé byty, se různí. Říká se, že malé byty se přestávají kupovat, protože mnoho lidí si už může, také díky úvěrům a hypotékám, koupit větší. Na druhou stranu lidé malé byty stále chtějí - prostě proto, že jsou levnější než ty velké.

„Zájem o malé byty je ve městech značný, mnohem vyšší než o byty velké,“ tvrdí realitní makléř brněnské společnosti Real Spektrum Vojtěch Janda, který se na prodej bytů specializuje.

„Lidé si je totiž kupují jako výhodnou investici, protože najít nájemníka do menšího bytu je snazší.“ Jiná je však podle něj situace na venkově. „Tam není o malé byty zájem vůbec, neboť venkov podobným investicím příliš nepřeje.“

Podle Davida Černíka je v Praze malých bytů málo a poptávka prý jednoznačně převyšuje nabídku, přestože se hodně staví. „Podíl malých bytů v hlavním městě dosahuje maximálně patnácti procent ze všech nabízených nemovitostí,“ říká Černík s tím, že se úplně upouští od stavby nejmenších bytů - do 32 metrů čtverečních.

Malé byty si většinou kupují mladí lidé, kteří ještě nemají rodinu a na větší byt zatím finančně nedosáhnou. Nebo naopak starší, kteří již velký byt nepotřebují, a také exmanželé po rozvodu, kteří tím řeší bytovou situaci.

Průměrná cena za jeden metr čtvereční je u malého bytu výrazně vyšší než u toho velkého. Podle odborníků je to hlavně proto, že je jich na trhu méně a že některé celky, které cenu bytu výrazně zvyšují, jako jsou třeba kuchyň, koupelna, rozvody, bezpečnostní dveře či lodžie, musí být stejně tak v malém bytě jako ve velkém.

„Rozdíl v ceně za metr čtvereční u malých a velkých bytů v panelových domech v Praze je asi tři tisíce, v cihlových domech potom až sedm tisíc korun,“ míní David Černík.

S tím souhlasí i Vojtěch Janda: „I v Brně je rozdíl znatelný. Zatímco za 1+kk až 2+1 v paneláku zaplatíte od 22 do 26 tisíc za metr čtvereční, ceny u bytů 3+1 a větších se pohybují od 17 do 21 tisíc korun za metr čtvereční.“

Lidé se raději stěhují na okraj Prahy.