Z bývalé toalety je nyní miniaturní kuchyňka široká necelých 90 centimetrů

Z bývalé toalety je nyní miniaturní kuchyňka široká necelých 90 centimetrů | foto: Kamila Sirotná

Maximálně využitá garsonka. Z bývalého WC je praktická kuchyně

  • 72
Dalším příspěvkem do soutěže o zajímavě zařízený pronájem je byt v Praze na Žižkově. Čtenářka se do něj nastěhovala před sedmi měsíci a stále ho vybavuje. Žije tam se svou kočkou a chce mít vše maximálně účelné.

Garsonku o velikosti 35 metrů čtverečních jsem si zařizovala pro sebe a pro příležitostné návštěvy svého přítele. Skříň v malé předsíňce jsem nahradila vysokým botníkem, oblečení má své místo na věšácích, které zbyly z montáže garnýží. Drobné trhliny na linu jsem zakryla odolnou samolepící mozaikou.

Na místě bývalé toalety je minikuchyně. Měří sice na šířku necelých 90 centimetrů, ale nabízí pro mé víkendové vaření vše potřebné. Velkou výhodou je okno, kterým lze větrat.

Pohled do pokoje z předsíně

Pohled do pokoje z předsíně

Koupelna je spojená s WC a vzhledem k velikosti bytu je poměrně prostorná a má dokonce i okno. Studenou kamennou dlažbu zakrývá zajímavá oranžová krytina od předchozí nájemnice.

Hlavnímu obytnému prostoru vévodí postel z masivu, kterou vyrobil můj přítel. Bohužel ale do naprosto jiného prostoru. Jelikož ji ale partner stavěl s láskou, neměla jsem sílu ji vyměnit za jinou. Její jediné možné umístění určilo i další jednotlivé zóny.

Největší prostor v hlavní místnosti zabírá postel z masivu

Největší prostor v hlavní místnosti zabírá postel z masivu

Jeden roh místnosti slouží k odpočinku a je to zároveň království mourovaté kočky. Potah na rozkládací křeslo, na kterém spí návštěvy, jsem ušila sama. Odkladný stolek byl původně horním nástavcem skříně. Přimontovala jsem na něj kolečka a vše natřela. Nejvíc si ho oblíbila kočka, která si do stolku schovává své hračky.

Stěny zdobí blondelové rámy (repliky luxusních rámů, které byly zdobené zlatými, stříbrnými, či bronzovými ornamenty - pozn. red.), které měly původně zůstat prázdné. Rámy jsem koupila na Aukru za 300 korun a ve vetešnictví za 350 korun i s reprodukcí Schikanedera.

Železnobrodský šestiramenný lustr a jeho stínohra

Železnobrodský šestiramenný lustr a jeho stínohra

Roh s rozkládacím křeslem pro spánek hostů a odpočinek

Roh s rozkládacím křeslem pro spánek hostů a odpočinek

Protější kout se stolem, knihovnou a sbírkou zbytečností je především pracovní. Tento nábytek se se mnou stěhoval již čtyřikrát. V každém novém bytě ho pouze barevně přizpůsobím okolí, jak je vidět na nedobarveném stole. Kovové regály jsou sice z obyčejného plechu, ale jsou zajímavou protiváhou k zdobnému zbytku pokoje.

Nad postelí a v dalším rohu je dominantní dekorace celé místnosti, barevná tapeta. Celý prostor navíc zútulnila. Zbytky jsem nalepila na dveře šatní skříně a na bývalé noční stolky.

Pracovní prostor se stolkem a kovovou knihovničkou

Pracovní prostor se stolkem a kovovou knihovničkou

Ty se se mnou stěhují již osm let a získala jsem je při výprodeji nábytku ze zrušeného hotelu. Každý vyšel na 20 korun. Stolky jsou patrově nad sebou. Kočka má díky tomu kam lézt a já do nich dávám věci, které používám jen občas.

V posledním rohu jsou pokojové květiny. Zatím se jim daří odolávat kočičím útokům. Dekorace ptáků jsem sama vyřezala a natřela na černo. Celou místnost prosvětluje velké trojdílné okno. Jeho třetina je kvůli kočce chráněná sítí. Zbylé dva díly jsou vyhrazené bylinkám.

Kočičí výběh chrání síť

Kočičí výběh chrání síť

Ze začátku jsem měla problém se vzhledem podlahy. Její retro vzor jsem si ale časem oblíbila a připadnou výměnu jsem zavrhla, i když s celkovým pojetím bytu vůbec neladí.

Za tmy barevným tapetám konkuruje lustr z již zaniklé železnobrodské fabriky. Má sice šest ramen, ale k osvětlení pokoje postačí jen tři. Skleněné ozdoby vytvářejí na stěnách krásnou stínohru a do garsonky vnáší dojem vznešenosti.

Kompletní zařízení mého dočasného bydliště stálo přibližně pět tisíc korun, a to je myslím cena více než příznivá.

Ceny pro vítěze

Houpací křeslo Swing pro předního českého výrobce čalouněného nábytku mm interier navrhl René Šulc. Už v roce 2009 získalo toto křeslo, které slouží pro relaxaci a odpočinek, titul Nábytek roku 2009. Inspiruje k pohybu, což odpovídá současnému trendu dynamického sezení. Swing má dvě varianty - s područkami nebo bez nich, podle požadavku zákazníka, jeho cena začíná podle provedení od 37 tisíc a výše.

Firma mm interier byla založena v roce 1992 v Luhačovicích. Již od počátku se zaměřila na spolupráci s předními českými designéry. Mezi jejími autory najdete například Jana Čtvrtníka (Designér roku 2008), profesora Jiřího Pelcla, Jana Čapka a další tvůrce.

René Šulc, křeslo Swing pro mm interier

René Šulc, křeslo Swing pro mm interiér

Firma získala za dobu svého působení celou řadu ocenění za design, vystavuje v České republice i v zahraničí. V posledním ročníku soutěže Czech Grand Design byl mm interier nominován mezi nejlepší hned ve třech kategoriích. Právě v Luhačovicích vznikl sedací nábytek pro Národní technickou knihovnu v Praze.


Dvě luxusní matrace BioActive z řady Pierre Cardin v hodnotě 23 780 Kč věnuje Magniflex, největší italský výrobce matrací. Matrace mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken a schopnost přizpůsobit se tvaru lidského těla. Vakuové balení dovoluje snadnou přepravu.

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Matrace BioActive mají hypoalergenní potah z kukuřičných vláken

Podmínky soutěže

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie (minimálně 5 ks, stačí rozlišení 72 dpi)
* text a informace o bytě, domku či místnosti, použitých materiálech a finančních nákladech
* telefonní spojení
* do předmětu zprávy napište "nápad"
* soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2010

Redakce bude v průběhu března až května zveřejňovat vaše nejlepší nápady, fotografie však musí kvalitou odpovídat potřebám webu.

Ze zveřejněných příspěvků vybere porota, kterou povede designérka Veronika Loušová, nejlepší realizace.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje výběr zařazených příspěvků.

Porota

Předsedkyně poroty: MgA. Veronika Loušová

Absolvovala v roce 2005 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor design výrobku. Studium zakončila diplomovou prací Kuchyně bez bariér, za kterou získala několik ocenění.

Věnuje se navrhování interiérů, je členkou komise pro odstraňování bariér při NRZP ČR, věnuje se i přednáškové činnosti. Nedávno dokončila například cvičnou kuchyni pro slabozraké a nevidomé v Karlových Varech.

Je manažerkou neziskové organizace CZECHDESIGN.CZ, která podporuje český design a provozuje portál o designu, organizuje mezinárodní bienále designu Design Match.