Matrace: místo slamníku líná pěna

Vstáváte ráno rozlámaní s bolavými zády a pocitem, že jste spali sotva hodinu? Je na čase pořídit si kvalitní matraci. Ovšem počítejte s tím, že bude chvilku trvat, než vyberete tu pravou.

Dobrá matrace je základ | foto: JMP

Zapomeňte na tkané pokrývky napěchované slámou, žíněmi nebo peřím, na nichž se kdysi spávalo. Nemyslete ani na molitanové válendy a gauče s péry. Moderní matrace se dělají z úplně jiných materiálů.

„Pokud vás trápí nespavost, bolesti hlavy, zad, kyčlí, kolenou nebo paží, máte-li ztuhlou šíji či poruchy krevního oběhu, je možné, že spíte na nevhodné matraci,“ říká Petr Krhánek ze společnosti Machala.

Jenže jak se ta správná pozná? „Matrace mají stupně tvrdosti od jedné do pěti. Doporučuji ty od stupně tři nahoru, tedy spíše tvrdší,“ radí ortoped Milan Krejčí.

„Špatná postel mívá obvykle měkké dno bez pevného roštu a starou matraci, většinou extrémně měkkou.“ A čím je matrace měkčí, tím je to pro zdravou páteř horší.

„Mladý a zdravý člověk do 30 nebo 40 let nemá žádné zdravotní problémy a lépe se mu spí v měkkém. Okolo 30 až 35 let už problémy s páteří začínají a vyplatí se přejít na matraci tvrdší, třeba s línou pěnou,“ dodává ortoped.

Vhodná matrace v kombinaci s dobrým roštem dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytuje páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům uvolnění.

Čím více zón, tím lépe
Spíše než v hypermarketech se vyplatí matrace vybírat ve specializovaných prodejnách nebo takzvaných studiích zdravého spaní, a to nejlépe několika. Tam totiž poradí a také nabídnou kvalitnější výrobky.

Matraci je nutné si vyzkoušet -několik minut na ní poležet v poloze, v níž usínáte, a v té, ve které trávíte převážnou část noci. Pro porovnání se vyplatí zkusit víc typů. Matrace by měla mít bodovou elasticitu - měla by se prohýbat jen v místě, kde se na ni zatlačí. Když si na ni lehnete, měli byste se cítit dobře. Matrace se musí přizpůsobit tělu, nikde nesmí nic tlačit a páteř musí být v rovině, což se nejlépe pozná v poloze na boku.

„Ležíte-li na zádech, bederní oblast by se oproti ostatním částem těla neměla příliš propadat, jinak je matrace moc měkká,“ radí Eva Říhová z firmy Tropico Plus CZ.

Kromě stupňů tvrdosti mívají matrace po své délce i několik různě pevných zón. „Mělo by jich být pět až sedm, protože tělo zatěžuje každou část matrace jinak. Největší tlak je v bederní oblasti, směrem ke krajům slábne,“ vysvětluje Vítězslav Hájek ze Studia příjemného spaní Alphadream. Matrace mívají životnost kolem deseti let. Poté už jsou nehygienické a je třeba je vyměnit, a to i když ležely na kvalitních roštech, které zajistily odvětrávání.

Potah musí jít vyprat
„Matrace se vyrábějí ve standardních, ale i atypických rozměrech na míru, samozřejmostí jsou dvojlůžkové matrace,“ říká Eva Říhová. „Na délku by měla matrace mít minimálně o 25 centimetrů více, než je výška postavy. Kvalitní matrace má jádro vysoké alespoň 15 centimetrů, ale platí, že čím je matrace vyšší, tím lepší oporu páteři poskytuje.“

Vítězslav Hájek by proto doporučil o něco silnější: „Ideální tloušťka je podle mě 18 až 24 centimetrů.“ Šířka matrace by měla být při rozpažení přibližně od loktu k loktu. Matrace se rozdělují i podle nosnosti, na niž jsou konstruované.

„Výhodné je, pokud má matrace snímatelný potah, který lze prát v pračce na teplotu 60 stupňů, která už ničí roztoče,“ doporučuje Martina Jelínková ze Studia zdravého spaní JMP. Ideální je potah se zipem po celém obvodu matrace, který lze rozdělit na dvě poloviny - údržba je tak mnohem jednodušší.

„Vhodné je prošívané rouno s dutým vláknem, které nasává vlhkost a odvádí ji pryč,“ doporučuje Vítězslav Hájek. „Potah je také možné si dokoupit, ale obvykle přijde asi na třetinu ceny matrace, tedy třeba na dva tisíce korun.“

Snímatelný potah je možné nahradit chráničem matrace, který je k dostání asi za tisícikorunu. Natahuje se na rohy pomocí gumiček. Existuje i jeho nepromokavá verze, vhodná zejména pro malé děti a starší lidi. Dětský chránič v obchodech stojí kolem 500 korun, pro dospělé přijde asi na 800 korun.

Matraci by měl člověk při každém převlékání povlečení obrátit. Doporučuje se to nejen kvůli únavě materiálu, ale zejména pro lepší odvětrání vlhkosti, která prosákla do hlubších vrstev. Avšak pozor, některé matrace jsou buď jednostranné, nebo mají z každé strany jiný povrch -prodyšnou letní stranu z bavlny a hřejivou zimní z ovčí vlny.

Některý latex tolik nedýchá
Matrace se dělají z několika základních materiálů a jejich kombinací. Pokud výrobce použije novou kombinaci materiálů, pojmenuje ji zpravidla svým obchodním názvem, takže se může zdát, že druhů je mnohem víc.

Matrace mohou být pružinové, a to s klasickými pružinami, vhodnými spíše pro příležitostné spaní, nebo může být každá pružina zabalena do vlastní „taštičky“ - pak je jich v matraci mnohem více a jsou menší. „Pokud jsou vyrobené z kvalitních materiálů, není důvod pružinovým matracím nedůvěřovat,“ tvrdí Martin Novák z firmy Nolyma. „Pružinové jádro předčí tvarovou stálostí a životností většinu pěn.“

Matrace z latexu mají hustou strukturu, tedy hodně vydrží, ale některé druhy hůře propouštějí vzduch, proto se do nich dělají průduchy a kvalitní rošt je pro ně nezbytností.

Molitan už je passé
Ostatní matrace se vyrábějí z pěn. Polyuretanová pěna, která se zpracovává za tepla, to je vlastně klasický molitan. „Na lehacích plochách matrací pro každodenní spaní by se už neměl vyskytovat,“ myslí si Martin Novák. Kombinuje se proto s jinými materiály. PUR pěnám, které se dělají za studena a lépe drží tvar, se říká prostě studené pěny. Ty se často používají na několikavrstvé a prokládané „sendvičové“ matrace.

Specifická je takzvaná líná pěna - mění tvrdost podle teploty, proto při kontaktu s tělem měkne. Často se používá jako vrchní vrstva sendvičových matrací nebo i anatomických polštářů. Matrace z líné pěny jsou vhodné pro dlouhodobě ležící lidi, protože zabraňují vzniku proleženin. Radek Tvrdík z firmy Purtex říká, že ideální je kombinace všech tří typů pěn, protože každá má jiné vlastnosti.

Bez roštu se obejde matrace, která jej má už v sobě. „Na pružném roštu ze tří podélných pružících nosníků z polyuretanové pěny jsou příčně uloženy bukové lamely volně zasunuté v látkových bavlněných pouzdrech,“ popisuje Tomáš Jelínek ze společnosti Jelínek - výroba nábytku jednu takovou matraci. „Na nich je tenká vrstva ze studené pěny či speciálního latexu.“

Matrace pro alergiky není
Lidé trpící alergií by měli věnovat výběru matrace a potahu zvláštní pozornost. „Ideální matrace pro alergiky neexistuje, ta prodyšná hromadí alergeny, neprodyšná zase nedýchá a připadáte si, že ležíte na igelitu,“ říká alergolog Radek Klubal. „Matrace musí být ze zdravotně nezávadného materiálu. Vadit mohou lepidla, pro někoho je silným alergenem latex.“

Řada lidí si alergii na lůžko spojuje obvykle s něčím jiným. „Projevit se může právě v podzimních měsících, protože se méně větrá, topí se, takže je větší cirkulace alergenů v domácnostech a vznikají výhodnější podmínky pro roztoče,“ doplňuje alergolog.


Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...