Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vedra končí, ale v posteli se potí člověk celý rok. Jak tomu zabránit

  1:00
Za noc vypotíte průměrně 0,5 až 1 litr potu. V letošním horkém létě, ale také v době nemoci, u žen v přechodu nebo u dospívajících to může být až 1,5 litru. Za rok tak matrace absorbuje kolem 365 litrů potu, což je objem slušně velkého sudu na dešťovou vodu.
V horku vás nemusí ochladit ani sklenka vychlazeného sektu.

V horku vás nemusí ochladit ani sklenka vychlazeného sektu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

I proto je výběr matrace, která dokáže pot odvést, tak důležitý. Kvalitní matrace totiž pot vsákne a zajistí, aby se rychle vypařil. Jenže pot neobsahuje jen vodu, ale také soli, tuky, dusík a další látky. Tento mix pak láká nejrůznější mikroorganismy, jež se jimi živí. Proto se doporučuje měnit matraci průměrně za sedm let.

"Všechny nové pěnové materiály, které se začaly používat v posledních přibližně pěti letech, mají při odvádění vlhkosti velmi dobré výsledky. Neuděláte chybu, když si vyberete matraci ze studené pěny, takzvané HR pěny, nebo líné pěny, která je známá také pod názvem visco pěna či kosmická pěna, nebo novinky flexifoam. Nejčastěji se kombinují dva až tři materiály. S vlhkostí umí dobře pracovat i latexové matrace, pozor ale na to, aby v nich převažoval podíl přírodního latexu," vysvětluje Miloš Haken ze společnosti Tropico.

"Chybu neuděláte ani s taštičkovými matracemi, které jsou novou generací pružinových matrací. Jednotlivé pružiny jsou obalené vzájemně propojenými textilními kapsičkami, které vlhkost snadno absorbují i uvolní. Prodyšnost pružinových matrací je jejich známou silnou stránkou," dodává Miloš Haken.

I na tyto matrace se jako svrchní změkčující vrstva používají různé typy pěn, u kvalitních matrací se nesmí stát, že byste při dotyku nebo usednutí pružiny cítili.

Kontinentální verze postele Hästens má dvě pružinové matrace a řadu vrstev z koňských žíní a vlny.

Další možností jsou postele, kde se používají pružinové matrace v kombinace s vlnou, bavlnou a koňskými žíněmi, přírodní materiály vlhkost odvádějí velmi dobře. Žíně jsou totiž duté, takže vlhkost jimi prochází rychle. Pokud ponoříte žíně do vody a následně je oklepete, budou okamžitě suché.

Toho využívají výrobci postelí a matrací Hästens, Vi-Spring, Savoir Beds nebo Saffron a další. Jenže ruční výroba a kvalitní přírodní materiály něco stojí, ceny začínají v desítkách tisíc a u dvoulůžek můžete zaplatit i statisíce. Na dvoulůžko je totiž potřeba až 14,5 kilogramu žíní, z jednoho koňského ocasu se přitom získá průměrně jen 100 až 400 g žíní.

"Ve Švédsku si na takovou postel šetří učitel třeba deset let, ale ví, že si tím vyřešil pohodlné a zdravé spaní," tvrdí Karel Vágner z firmy Vagner Design, která v Česku zastupuje značky Hästens a Savoir Beds.

Matrace za rok vsákne 365 litrů potu

Vedle drahých přírodních materiálů se tak proti nadměrnému pocení využívají i nové technologie, například gelové matrace. Jedna z hlavních vlastností gelu? Udržování stálé teploty těla. Pokud se tělo začne ohřívat, gelový materiál teplo odvede a zabrání nadměrnému pocení. Umí se ale postarat i o zimomřivější z nás, kdy působí přesně naopak.

"Kvalitní gelové matrace se skládají z takzvaných gelových segmentů. Oproti jednolité vrstvě gelu segmenty zachovávají vysokou prodyšnost a všechny přednosti gelové konstrukce. Navíc mohou mít různý tvar a tuhost, takže lze docílit ideálního uspořádání anatomických zón. Spánek je pak hluboký a páteř má maximální oporu," říká Tomáš Konečný za značku Geltech.

Gelová matrace zhotovená z kombinace přírodní (BIO) pěny a gelových segmentů o
Gelová matrace zhotovená z kombinace přírodní (BIO) pěny a gelových segmentů o

Gelová matrace zhotovená z kombinace přírodní (BIO) pěny a gelových segmentů o různé tuhosti, které odpovídají fyziologické stavbě těla muže a ženy - "soft" je určena pro ženy, "hard" pro muže.

Pozornost si zaslouží i potahy

Důležitou roli hrají i potahy matrací. Kromě potu se z těla během noci odloupne až jeden milion kožních šupinek, které jsou také oblíbenou potravou bakterií a roztočů. 

Do potahů se tak přidávají látky s desinfekčními a antiseptickými účinky, například výtažky z aloe vera nebo ionty stříbra. Na stříbrem obohacené potahy ale pozor, po deseti vypráních své antibakteriální vlastnosti ztrácejí.

Luxusní potahové látky mohou obsahovat "acetátové vlákno", které při styku s vlhkostí uvolňuje chemickou reakcí kyslík. Ten je přirozeným desinfekčním činidlem a zajišťuje průběžné samočištění potahu matrace.

Potahy umí i chladit, což se může hodit právě v létě nebo pokud máte s pocením obecně problémy. Do látky potahu se přidává například extrakt z břízy, který pomáhá odvádět teplo a tělo ochlazovat. Zimomřivým naopak vyhoví potahy s přírodními výtažky například z červených papriček. Ty zvyšují cirkulaci krve a pocit tepla.

"Při výrobě potahů se používají i technologie vyvinuté v NASA. Potah TempSmart například využívá technologii pro vyrovnání extrémních teplotních rozdílů. Díky materiálu PCM s mikrokapslemi z rostlinných olejů přebytečné teplo vstřebává a v případě chladu jej zase vydává. Vysoká prodyšnost potahu zamezuje plísním a bakteriím," tvrdí Miloš Haken z Tropica.

Pokud máte "sladkou" krev, takže po vás komáři v létě "jdou", bude se hodit potah, který jim vaši vůni znepříjemní. Měl by obsahovat přírodní rostlinné esence z citronu, levandule a eukalyptu. Vyhnete se tím zároveň i roztočům a molům.

Materiály potahů se obohacují také o extrakty z keře jojoba nebo o kašmírové vlákno, které navíc posílí i prodyšnost textilie. Bambusové vlákno nebo extrakt z levandule zase přispívají k uklidnění a regeneraci.

Klára Ambiente - latexová matrace s vyšší objemovou hmotnosti s 5 anatomickými zónami a provzdušňovacími kanálky (toto řešení zajišťuje vysokou vzdušnost).

Důležitý je i vhodný rošt

I když koupíte matraci splňující vaše představy o prodyšnosti, vyrovnávání teplot a podobně, můžete vše znehodnotit nevhodným roštěm:

  • Pod matrace obsahující více než 50 % moderních pěnových materiálů jsou ideální polohovatelné rošty, které využijí pružnost pěny.
  • Pružinové matrace mají rády pevné laťkové rošty s mezerou mezi laťkami maximálně 4 cm, lze je ale díky jejich vysoké vzdušnosti umístit i na pevnou desku, je však nutné, aby měla větrací otvory a matrace obracet.
  • Spát na pevné desce ale dlouhodobě není zdravé. Taštičkové matrace, vyšší kategorie pružinových matrací, je možno uložit také na lamelový rošt, lze je v menší míře i polohovat.
  • Gelové matrace potřebují vždy lamelové rošty, ať už pevné či polohovací.
  • Latexové matrace je ideální umístit na polohovací rošty – nejlépe ze všech matrací rošt kopírují a využijí tak jeho předností. Tyto matrace ale vždy vyžadují prodyšný podklad.

Důležité je však odvod vlhkosti i celkové řešení postele. Měla by být na nožkách, aby vzduch pod ní mohl volně cirkulovat. Tedy žádné uzavřené boky. Oblíbené úložné prostory pod lůžky dobrou službu v tomto případě rozhodně nedělají.

Nejen během nemoci nebo tropických dnů se pak vyplatí používat matracový chránič, který zachytí většinu nečistot a lze jej snadno vyprat. Byť dnes výrobci nabízejí snímatelné potahy, které je možné pomocí zdrhovadel dokonce rozdělit na dva kusy, aby se lépe praly a také sušily, není jejich snímání žádná legrace, řada prodejců proto doporučuje právě matracové chrániče, prodlouží se tak životnost matrace.

Matrace a zdraví

Nejde jen o to, že se člověk ráno budí zpocený, ale také unavený. "Pacientů, kteří ke mně chodí s problémy krční nebo bederní páteře, se při vyšetření běžně ptám, na jaké posteli spí. Během své dlouholeté praxe jsem totiž zjistila, že více než polovina z nich spí na nevhodné matraci," vysvětluje fyzioterapeutka Jitka Melicharová.

Podle ní to sice není jediný důvod jejich zdravotních potíží, ale výrazně přispívá k jejich stavu, protože tělo se v noci vlastními silami nedokáže zregenerovat.
"Vzhledem k tomu, že zastávám ve fyzioterapii celostní přístup, tak ranní únava je pro pozitivní nastavení mysli a rovnováhu člověka zásadní překážkou a vytváří se tak uzavřený kruh," říká Jitka Melicharová.

Autor:
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...