Matka a syn potřebují k soužití prostor

  • 1
Jak by měl vypadat ideální byt pro matku a dospělého syna? Názory architektů se různí. V jednom se však shodují - měl by být dostatečně veliký a poskytovat oběma dostatek soukromí.

Návrh bydlení pro matku a jejího třicetiletého syna neřeší architekti zrovna každý den. Většina lidí bere takovou životní situaci jako dočasnou záležitost, takže nepovažuje za nutné upravovat obydlí za pomoci odborníka.

Existují však případy, kdy syn neplánuje v dohledné době se od matky odstěhovat, a chtěl by proto bydlení přizpůsobit svým potřebám. Zvláště pokud jde o starší byt, který potřebuje rekonstrukci. Pak je práce odborníka na místě.

„Když nic jiného, alespoň poradí nebo nasměruje,“ říká architekt Patrik Tichý a dodává: „Pokud jsou matka i syn ochotni ustoupit a domluvit se, často vznikají zajímavé interiéry, které výrazně zvyšují hodnotu bytu.“

Garsonka nepřipadá v úvahu
Pro bydlení matky se synem však není vhodná každá dispozice bytu. Při nedostatku prostoru mohou totiž na některých místech mezi příbuznými vznikat organizační střety. Lepší je například samostatná toaleta, aby nebyla přetížená koupelna. Garsonka kvůli malým rozměrům nepřipadá v úvahu vůbec, byt se dvěma pokoji jen v omezené míře.

U dvoupokojového bytu architekti vidí jako jednu z možností dvě ložnice, v nichž si mohou syn i matka užívat soukromí. „Kuchyně je pak jediná neutrální místnost, která funguje jako společenská část bytu,“ soudí architekt Adam Rujbr.

„Prioritou je však samostatný vstup z předsíně do každého z pokojů,“ doplňuje jeho kolega Zdeněk Fránek. Druhou možností je, že syn bydlí v menší místnosti a matka v částečně společném obývacím pokoji. „Není to ale ideální stav, protože matka tím přichází o část svého soukromí,“ vysvětluje architekt Fránek.

Každý ve své ložnici
Architekti jsou však zajedno, že lepším řešením je více prostoru, především co se týká počtu místností. V případě tří pokojů je soužití mnohem jednodušší - oba mají svou ložnici a společně se mohou scházet v obývacím pokoji.

Takové východisko vítá architekt Marek Štěpán: „Ideální byt pro matku a syna je 3+1 o ploše 75 metrů čtverečních. Každý má svou ložnici, společná je kuchyň a obývací pokoj, raději od sebe odělené.“ I v případě společných prostor tak mohou každý trávit čas v jiné místnosti.

Jinou možností je byt velký okolo 100 metrů čtverečních, se dvěma ložnicemi, obytnou místností a velkou vstupní halou, jak si jej představuje Patrik Tichý. „Z haly by se vstupovalo i do koupelny a na toaletu, které musí být samostatné,“ podmiňuje architekt. Toaleta jako součást koupelny je totiž náročnější na koordinaci například při ranním vstávání ve stejnou dobu.

Architekt Petr Kovář navrhuje takové uspořádání, které by synovi umožňovalo založit vlastní rodinu. „Byt by měl být dvougenerační, tedy obsahovat dvě samostatné jednotky, každou s vlastním vstupem a příslušenstvím, přitom vnitřně propojené přes společný obývací pokoj,“ popisuje Kovář. Jako příklad uvádí synovu část 4+1, přičemž by zahrnovala i společné prostory, a část matky 2+0 nebo 1+1.

Hlavně žádné extrémy
I když váš byt nemá právě ideální velikost, je možné jej uspůsobit tak, aby se v něm společně dobře bydlelo. Proto je důležitý i vhodně zvolený styl zařízení.

Marek Štěpán vidí jako nejvhodnější retrostyl 70. let. V něm se mohou skloubit současné trendy blízké synovi s konzervativním vkusem matky. Patrik Tichý by volil nábytek s nadčasovými detaily. „V koupelně a na toaletě by asi ani jednoho neurazilo bílé zařízení a velkoformátové obklady v přírodních barvách, bez dekoru,“ vykresluje Tichý.

Kromě architekta může poradit i bytová stylistka - například Ingrid Kročová. Ta vychází z předpokladu, že byt patří matce, takže by ona měla při určování stylu hrát hlavní roli: „Syn by se měl vyjadřovat jen k doplňkům a k barvám.“

Stylistka navrhuje rozdělit byt na dvě sféry, které se mohou i prolínat: „Syn si zařídí pokoj podle svých požadavků, matka to bude respektovat, a syn se přizpůsobí stylu matky v dalších částech bytu.“ Dobré je přitom nedráždit se extrémy.

„Například výběr hudební aparatury v pánském pokoji by měl odpovídat zvukově-izolačním vlastnostem bytu a matka by neměla byt zahltit vázičkami nebo háčkovanými dečkami,“ dodává Kročová.

Jak má vypadat ideální byt pro třicetiletého syna a jeho matku?

Minimální dispozice: 3+kk

Podlahová plocha: 80 m2

Uspořádání: Společná předsíň s úložnými prostory, obývací pokoj s kuchyňským koutem (sezení, televizor, knihovna, kuchyňská linka a jídelní stůl), větší synův pokoj (širší postel, pracovní kout, malé sezení, šatní skříň, vlastní televizor), pokoj matky (širší postel, malé sezení, šatní skříň, televizor), synova koupelna (sprchový kout, umyvadlo a WC), koupelna matky (vana, umyvadlo, WC a bidet).

Nákres: Helena Paz, architektka, www.ingarchpaz.cz

Takové zařízení může díky současnému trendu vyhovovat synovi, stejně jako odpovídat i vkusu matky.

Byt pro matku a syna

,