konflikt

konflikt - Nejlepší možností řešení konfliktu se sousedem je domluva. | foto: Archiv

Máte problémy se sousedem? Jak je řešit

  • 11
Sousedy si většinou nemůžeme vybírat. Ani ty, s nimiž sousedí naše zahrada, ani ty, se kterými bydlíme v jednom domě, či dokonce na stejném patře. To je úrodná půda pro množení konfliktů. Někdy se je podaří vyřešit domluvou, pak je vše v pořádku. Ale co když dohoda není možná?

ANKETA:
Máte konflikty se sousedem?

 

 

S lidmi, kteří žijí v nejbližším okolí, bychom se měli snažit dobře vycházet. Jak říká zákon, máme se zdržet všeho, co nad míru přiměřenou poměrům sousedy obtěžuje nebo vážně ohrožuje jejich práva. Kde je však hranice oné míry?

Občanský zákoník říká, že nesmíme ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami našeho pozemku či domu. Ani bychom sousedy neměli, opět nad míru přiměřenou poměrům, obtěžovat hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stínem a vibracemi.

Nesmíme nechat chovaná zvířata vnikat na sousední pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny nebo větve stromu přesahujícího na sousedův pozemek.

Zmíněný výčet je pouze příkladový, lze si proto představit i jiné jednání, které by zakládalo nárok dotčeného souseda domáhat se zjednání nápravy.

„Sousedem totiž nemusí být pouze bezprostřední soused, ale i každý vzdálenější, pokud může být na svých právech dotčen,“ upozorňuje advokát Svatopluk Jedlička.

Typicky je tomu tak v případě obtěžování kouřem, například při pálení biologických odpadů, či hlukem, třeba při používání elektrické okružní pily na dřevo.

Co je přiměřená míra?
Podle čeho tedy poznat, zda jednáte ještě přiměřeně poměrům a kdy už ne? „Pojem jednání 'nad míru přiměřenou poměrům' je třeba vykládat vždy podle místních poměrů a při zohlednění intenzity, frekvence a stupně obtěžování v rámci sousedských vztahů,“ vysvětluje Jedlička.

„Nebude tedy zřejmě možno považovat za porušování sousedských práv, pokud například sousedovy slepice zcela výjimečně využijí otvoru v oplocení a vniknou na vlastníkův pozemek.“

Řešíme spory v bytovém domě

  • pokud někde objevíte problém (rozbitá okna, shromážděné odpadky, počmárané výtahy apod.), ohlaste jej majiteli domu, družstvu, společenství vlastníků;
  • pronajímatel či majitel by měl provést místní šetření;
  • určí-li viníka, měl by ho vyzvat k odstranění závad a předat mu výstrahu před podáním žaloby k soudu;
  • nepomůže-li ani výstraha, může majitel či pronajímatel přistoupit k žalobě na zrušení nájmu, členství v družstvu apod.;
  • soud může rozhodnout i o vyklizení bytu;
  • pokud nájemník toto rozhodnutí nerespektuje, následuje exekuce.

Naopak, bydlíte-li v paneláku a máte souseda, který si pravidelně dlouho do noci pouští hlasitě hudbu, o porušení již půjde. Na druhou stranu však těžko můžete chtít, aby byl v paneláku absolutní klid. Za chybnou konstrukci tohoto typu domů váš soused určitě nemůže.

Takže například musíte snést, že slyšíte každý jeho krok. Stejně tak, bydlíte-li v paneláku či ve starém domě, budete se muset smířit s faktem, že přesně víte, co vaši sousedé mají k obědu. Na tom, že mají rádi k bramborám smaženou cibulku, není totiž nic nepřiměřeného.

Pokud například rádi kouří na balkoně a vy si nemůžete ani vyvětrat, máte šanci na výhru i u soudu.

Kde hledat pomoc?
Jak spory řešit, napovídá opět občanský zákoník. „V něm se říká, že došlo-li ke zřejmému zásahu do pokojného stavu, lze se domáhat ochrany u příslušného orgánu státní správy,“ říká Svatopluk Jedlička.

„Tím bude nejčastěji obecní či městský úřad, případně úřad městské části.“ Ten může sousedovi zásah předběžně zakázat nebo mu může uložit, aby obnovil předešlý stav.

„Na rozdíl od soudu se však nezabývá zjišťováním, zda zásah do pokojného stavu byl, či nebyl po právu,“ dodává. Jako příklad můžeme uvést případ, kdy soused vysadí na hranici s vaším pozemkem husté křoviny, které zcela zastíní vaše okna, a tedy i výhled.

„V tomto případě se lze domáhat, aby byl obnoven předchozí pokojný stav, tedy aby soused zmíněné křoviny přesadil na vhodnější místo,“ doplňuje Jedlička.

Právo na soud
Rozhodnutím orgánu státní správy však v žádném případě není dotčeno vaše právo domáhat se u soudu ochrany proti rušení. Naopak. A soud ani nebude vázán předchozím rozhodnutím orgánu státní správy.

"Na váš návrh by soud v rozsudku rozhodl, že žalovaný, tedy soused, je povinen zdržet se přesně vymezeného rušení," objasňuje advokát. Ale soud nemůže žalovanému uložit něco konat, například odstranit či přemístit.

Záleží tedy pouze na vašem sousedovi, jakým způsobem zajistí, aby nedocházelo k rušení. To však neplatí, pokud by hrozil vznik závažné škody, například podmáčení vaší nemovitosti vodou stékající ze sousedova pozemku.

V takové situaci se u soudu můžete domáhat toho, aby sousedovi uložil povinnost provést vhodné opatření k odvrácení takto hrozící závažné škody.

Jak se vyhnout sousedským sporům

1. Buďte tolerantní
Buďte ke svým sousedům tolerantní. Uvědomte si, že pokud bychom měli z každé drobnosti vyvozovat právní důsledky, zřejmě bychom nedělali nic jiného. Proto se konfliktům snažte předcházet.

2. Izolujte hluk
Postarejte se o kvalitní izolaci podlah i stěn proti hluku. Máte-li rádi hlasitou hudbu, vyplatí se používat sluchátka.

3. Informujte sousedy o stavebních pracích
O stavebních pracích sousedy předem informujte, například vývěskou v domě, a omluvte se jim za případný hluk či nepořádek, který s úpravami bude souviset.

4. Nesázejte stromy k plotu
Na zahradě nesázejte stromy a keře tam, kde by mohly stínit či jinak omezovat sousedy.

5. Nedělejte naschvály
Vyhněte se naschválům a provokacím, křiku či hlasité hudbě pouštěné například těsně před začátkem nočního klidu. Ruší-li vás hluk od sousedů, nebouchejte smetákem do stropu či do tělesa topení, ale dojděte je na hluk upozornit osobně.

6. Snažte se o domluvu
Vždy se snažte nejdříve o domluvu. Soused si totiž často ani nemusí uvědomovat, že se dopouští něčeho závažného. Často postačí i taktní upozornění. Někdy zase pomůže písemná dohoda.

7. Vyvarujte se násilí
V každém případě se vyvarujte hrubého násilí. Pak by totiž mohl naopak soused podat na vás trestní oznámení, třeba za ublížení na zdraví. Snažte se tedy za každých okolností zachovat klid.

8. V krajním případě se obraťte na soud
V případě, že neuspějete sami, obraťte se na zástupce obecního úřadu, družstva nebo přímo na majitele činžovního domu. Možná postačí jejich domluva. Pokud není jiná možnost, obraťte se na příslušný soud.

,