Dveře v interiéru

Dveře v interiéru - Dveře by měly vždy odpovídat charakteru interiéru i místnosti, pro niž jsou určeny. | foto: DVEŘE PRAHA

Máte pěkný byt? Nezkažte ho dveřmi!

Každý prvek interiéru se určitou měrou podílí na jeho celkovém vzhledu. Dveře a zárubně ovšem patří k těm, které jsou zcela zásadní, hned vedle podlahy, se kterou by měly navíc korespondovat. Před výměnou nebo koupí dveří a zárubní se vždycky vyplatí znát alespoň základní fakta, abyste se vyvarovali zbytečných komplikací a nedostatků.

Připravit si takový "malý projekt" je důležité i kvůli financím.

Ještě než začnete
Výchozím bodem by mělo být rozhodnutí, zda chcete dveře a zárubně měnit za nové nebo jen opravit a repasovat. První varianta vás bude stát podstatně více peněz, na druhou stranu méně času.

Otázkou je výsledný efekt - pokud chcete měnit například obyčejné původní "panelákové" dveře a kovové zárubně za nové dřevěné nebo dýhované, tak rozhodně nic nezkazíte, výsledek bude vždy lepší než původní "originál".

Jiná situace může nastat při případné výměně několik desítek let starých původních celodřevěných dveří a obložek třeba v činžovním domě z první poloviny dvacátého století. Tady vás oprava vyjde určitě mnohem levněji než výměna.

A přiložíte-li sami ruku k dílu, náklady budou takřka minimální (řádově několik set korun). Repasování vám ale zabere mnohem více času než "jednodenní" výměna. Jsou-li ale ve slušném stavu hodném rekonstrukce, měli byste je zachovat.

A klidně se smiřte i s drobnými chybičkami, původní "patinu" totiž ničím nenahradíte. Vyplatí se přimhouřit oči i nad takovými nedostatky, jako jsou vrzání nebo případné netěsnosti a rozměrové nepřesnosti.
 
Výměna za nové
Pro výměnu se v současné době nejvíce používají levnější dveře a obložky s jádrem z aglomerovaných materiálů potažené fólií imitující masivní dřevo (ceny se pohybují kolem 2000 až 5000 korun bez DPH).

K oblíbeným patří také dveře dýhované a dveře z masivního dřeva (nemusí být zákonitě nejdražší, například dveře z masivního smrku s kazetovou výplní včetně povrchové úpravy pořídíte už kolem 5000 korun bez DPH).

Máte-li rádi moderní design a kombinaci sklo a kov, můžete zvolit dveře celoskleněné (tady už počítejte přibližně s deseti až dvaceti tisíci bez DPH).


Netradiční dveře dobře oddělí prostor kuchyně a obývacího pokoje. Do většího stavebního otvoru se lépe hodí ty dvoukřídlé.
VÍCE FOTO


Stále více se preferují jednodušší tvary bez ozdobných lišt, kombinace s hladkými výplněmi stejně jako matné povrchové úpravy dveří i kování. Oblíbenost kýčovitých a až příliš zdobných kování s lesklou povrchovou úpravou naštěstí klesá.

Novinkou jsou takzvané bezpolodrážkové dveře, které v zavřeném stavu zachovávají jednotnou plochu se zárubní. Vyrábějí se i v provedení se skrytými závěsy.

Nová konstrukce skrytých závěsů umožňuje úplné otevření dveří a zároveň při zavření skryté závěsy neruší plochu dveří a zárubně. Je zde možné i seřízení ve třech směrech.

Jaké zvolit kování a zárubeň?
Nejlevnější, nejméně kvalitní a nejméně trvanlivé je plastové, podstatně lépe vám poslouží kovové, k dostání jsou s různou povrchovou úpravou. Nejkvalitnější a také nejdražší bývají kování nerezová.

Ale pozor, nepleťte si pojem nerezové a "pochromované", které laik často mylně považuje právě za nerez (stejně jako je tomu u sanitárních baterií)! Jednoduchým vodítkem, jak poznat rozdíl, je cena - u kvalitního "nerezu" bude mnohem vyšší (a totéž platí o hmotnosti!).

A jaké vybrat "futro"? Existují tří základní typy, které se liší svou konstrukcí - kovová zárubeň nebo rámová (méně používaná) a obložková (nejpoužívanější) zárubeň v provedení masiv, dýha, lamino.

Nespornou výhodou "obložek" je snadná a rychlá montáž a možnost instalace na různé tloušťky stěn (od několika cm až po několik desítek cm), představují vhodné řešení i pro kyvné dveře.

Další informace najdete v Living 3/2005