Luxfery vyřešily tmu v koupelně

Luxfery vyřešily tmu v koupelně - Luxfery z koupelny a průchod bývalým botníkem do nově vytvořené chodby, vytvořené zkrácením pokoje zvaného „nudle“. Vpravo začíná „sádrový“ nábytek. Foceno ještě před položením podlahy. | foto: Pavel Vávra

Máte koupelnu bez okna? Řešením jsou luxfery

  • 10
Luxfery neboli duté skleněné cihly se opět vracejí do interiérů. Přestože z nedávno minulého období nesou punc něčeho nepříliš vkusného, architekti je opět používají tam, kde potřebují opticky a akusticky rozdělit prostor a přitom ponechat průchod světlu.

„Různé typy luxfer propouštějí od pěti do téměř devadesáti procent světla,“ říká Jaroslav Černý ze společnosti Keraservis. Proto se stěny z luxfer nejčastěji používají v místnostech, které třeba nemají okna a do nichž je potřeba přivést světlo, aniž se naruší intimita prostoru.

„Nejvíce se z luxfer dělají dělicí příčky, barové pulty, sprchové zástěny či polopříčky k rozdělení toalety a koupelny,“ popisuje Zuzana Kočová ze společnosti anetCeramic.

„Lesklé luxfery se snadno udržují, u leptaných či pískovaných se používají speciální čisticí prostředky.“

Skleněné cihly se uplatňují i v exteriérech – ve fasádách, světlících, klenbách, vchodech do panelových domů a také u schodišť. „Výjimku tvoří české barevné luxfery, které ven nejsou vhodné,“ upozorňuje Jaroslav Černý.

A to proto, že jsou barvené v dutině a dodatečně, takže jsou barevně nestálé a nemají být vystaveny přímému slunečnímu záření.

Luxferová stěna vyžaduje podlahu s poměrně vysokou nosností, váží totiž od 60 do 85 kilogramů na metr čtvereční.

Prohlédněte si vzorové stěny
Luxfery seženete i v některých hobby marketech nebo v nabídce internetových firem. Nejlepší je však nakupovat ve specializovaných obchodech, kde vám odborníci poradí s výběrem luxfer i stavebního systému a vše vám ukážou na vzorových stěnách.

Standardně se prodávají skleněné cihly v základním rozměru 19x19x8 centimetrů nebo poloviční velikosti 9,4x19x8 centimetrů.

Nově jsou k dostání také větší – 24x24x8 centimetrů, nebo dokonce 30x30x10 centimetrů. Vyrábějí se i zakončovací a rohové luxfery. Cihly z hladkého, leptaného či pískovaného skla seženete buď čiré, bílé, nebo ve 14 barevných odstínech
s různými vzory.

„Na českém trhu se prodává kolem 260 druhů většinou českých nebo italských luxfer, jejichž cena se pohybuje od 70 do 250 korun za kus,“ říká Jaroslav Černý.

„Zakončovací a rohové prvky přijdou asi na 400 až 900 korun za kus.“ Jeden metr čtvereční luxferové stěny včetně příslušenství tedy stojí od 2500 do 7000 korun.

Spáry v mnoha odstínech
Zatímco dříve stěny z luxfer hyzdily šedé nebo bílé spáry z malty, dnes je možné si vybrat z více než dvaceti barevných odstínů spár. „Finální úprava stěny se totiž u nových systémů výstavby provádí flexibilní spárovací hmotou nebo
silikonem,“ vysvětluje Zuzana Kočová.

Další novinkou jsou metalizované luxfery, které mají boční strany nastříkané stříbrným zrcadlovým lakem místo tradiční bílé barvy. Vytváří tak zrcadlový efekt a celá stěna vypadá mnohem zajímavěji.

„Metalizované luxfery se dělají v dekoru lesk–vlna ve všech barvách kromě ametystu,“ doplňuje Zuzana Kočová. Už začátkem minulého století vyráběly luxfery první sklárny v severních Čechách. „Za první republiky se skleněné cihly prodávaly pod obchodní značkou Luxfer, která později zlidověla,“ vysvětluje Jaroslav Černý.

Používaly se hlavně ve funkcionalistické architektuře, do bytových domů a továrních hal. „Česko je dnes jedním z největších výrobců luxfer na světě,“ tvrdí Černý.