Jednou z nejdražších součástí stavby jsou na míru zhotovená francouzská...

Jednou z nejdražších součástí stavby jsou na míru zhotovená francouzská hliníková okna s dvojskly. | foto: Archiv majitelky

Místo dřevostavby si pořídili komfortní maringotku se vším pohodlím

  • 76
Moderní maringotku se rozhodli pořídit poté, co Monika s přítelem koupili pozemek na Křivoklátsku, kde už stará maringotka stála. Chtěli ji odstranit a na místě postavit něco jiného.

To však nebylo možné, proto v designovém studiu, kde Monika působí, zkusili pracovat na maringotce nové. Na křivoklátském pozemku ovšem nakonec maringotka nestojí. Monika totiž nezískala potřebná povolení. Nicméně myšlenka byla už tak rozvinutá, že se jí ve studiu začali velmi intenzivně zabývat.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení…

„Zjišťovali jsme, jak se staví maringotky ve světě, jaké možnosti jsou u nás, a dospěli jsme k názoru, že zde malé stavby do 25 m2 v moderním designu a standardu chybí. Proto jsme začali konstrukci maringotky a stavby jako takové vyvíjet. Byla jsem se na výrobu maringotek podívat ve Francii, ta se pyšní mnohaletou tradicí, ale byla jsem zklamaná. Šlo o pouhé repliky klasických maringotek bez špetky fantazie a moderních prvků,“ vzpomíná Monika Lněničková.

Po dvou letech se výsledek dostavil v plné kráse. Nová moderní maringotka dnes stojí na šumavském pozemku vedle starého kravína, který je postupně adaptován a bude využíván k rekreačním účelům. Maringotka po dobu rekonstrukce a rozvoje celého pozemku tvoří skvělé zázemí pro majitele a výhledově může sloužit dál jako ubytování pro hosty, případně ji mohou přesunout podle potřeby jinam.

Kulaté boční okno má průměr 120 cm stejně jako velká kola maringotky.

(Ne)pojízdný domeček

Přestože má maringotka kola, na silnici nemůže. Není k tomu určena. Přemístit ji lze pouze s pomocí velkého přepravníku. Je to malý domeček, který lze celý naložit a převézt jinam.

Byl zhotoven z materiálů, které se jinak na maringotkách nepoužívají, jde spíš o malý domek, dřevostavbu. Plášť tvoří masivní smrkové dřevo, které majitelé přivezli z Německa. Zadní stranu bez oken tvoří devět metrů dlouhé profily.

Jednu z nejdražších součástí stavby představují na míru vyrobená hliníková okna s dvojskly. Šířka velkého bočního okna 120 cm je shodná s průměrem velkých kol maringotky.

Velké prosklené dvoukřídlé vstupní dveře chrání v nepřítomnosti majitelů zamykatelná posuvná okenice.

K vytopení malého prostoru stačí elektrický přímotop. Majitelé jej však téměř nevyužívají. Vyčlenili zde místo malým kamnům, která maringotku vytopí do deseti minut. V úvahu však připadaly i solární panely.

Stěny koupelny jsou pokryty speciálními voděodolnými deskami s fotografií domácího mazlíčka majitelů.

Maringotka má napojení na elektřinu i vodu a kvůli bezpečnosti také na pult centrální ochrany. Nechybí ani malá koupelna s umyvadlem a sprchovým koutem, ovšem klozet je chemický, protože obydlí není napojeno na odpad.

Důmyslný interiér

Z maringotky je nádherný výhled do celého údolí. Proto byl stůl s lavicí umístěn proti vstupu. Lavice představuje praktické řešení sezení s úložným prostorem. Pohodlně tu může stolovat až šest osob.

Kuchyňská sestava je zhotovená na míru z dýhované MDF desky se speciálním patinovaným povrchem. Je plnohodnotně vybavená včetně kvalitního kování a výsuvů.

„Protože ráda vařím, dbala jsem na to, aby kuchyňská sestava byla naprosto plnohodnotná pro dobré vaření. Je vybavená elektrickou pečicí troubou, plynovou varnou deskou, dřezem a chladničkou s mrazákem. Někomu by tu snad mohla chybět jen myčka,“ vysvětluje Monika.

A pokračuje: „Přestože naše studio nabízí i jiná členění vnitřní dispozice, tady jsme uplatnili to, co vyhovovalo konkrétně nám. Na obrovské posteli se pohodlně vyspí čtyři dospělé osoby. Lůžkoviny je možné uklidit do zásuvkového úložného prostoru pod postel a její plochu pak využít jako denní odpočívárnu.“

Velkoryse koncipované lůžko má rozměry 280 × 200 cm, je vybaveno úložným prostorem a stylovými lůžkovinami (Scapa Home a By Nord). Na míru vyrobený stůl a lavici doplňují proutěné sedáky (Gervasoni), které poslouží také jako odkládací stolky. Osvětlení jídelního stolu je zajištěno závěsnými lampami Ottava (IKEA).

Technické údaje:

Rozměry: 8 × 3 m
Užitná plocha: 24 m2
Konstrukční řešení: ocelová konstrukce, ocelová kola, masivní smrkové dřevo
Střecha: plech a speciální tenká zateplovací fólie
Okna a vstupní dveře: lakovaný hliník s dvojskly
Vytápění: přímotop a kamna
Cena: od 650 000 do 1 500 000 korun v závislosti na materiálech a vybavení

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.