Dřevo, kov a jednoduché tvary jsou spolehlivým mixem pro industriální vzhled...

Dřevo, kov a jednoduché tvary jsou spolehlivým mixem pro industriální vzhled domu, díky němuž mu majitel vymyslel přezdívku plující konzervárna. | foto: Ben Benschneider

Manželé milují vodu. Krásnou dřevostavbu si postavili na jezeře

  • 67
Starší manželé celý život toužili po domě u vody. Dočkali se až nyní, kdy se jejich děti osamostatnily. Pro svůj nový domov si vyhlédli nádherné jezero Union v Seattlu. Nepostavili si zde ale klasický dům na pevnině. Oslovení architekti pro ně navrhli dvoupatrovou stavbu přímo na vodní hladině.

Dům na hladině seattleského jezera Union je vysněným bydlištěm mnoha obyvatel amerického státu Washington. V podobném domě bydlel i Tom Hanks ve filmu Samotář v Seattlu, město si oblíbily celebrity i intelektuálové, například spisovatel Robert Fulghum.

Příjemná kotviště na jezeře Union se v nabídkách specializovaných realitních kanceláří objevují zřídka, a pokud ano, bývají v rekordním čase rozebrána.

Na manžele se ale usmálo štěstí a podařilo se jim koupit jedno z posledních neobsazených kotvišť. Plánovali postavit obyčejný dům, který nebude příliš vybočovat.  

Dům na jezeře Union

Při svých prvních procházkách po okolí však změnili názor. Domy, které zde byly postaveny v různých časových obdobích, se navzájem vzhledově velmi lišily.

Přesto společně vytvářely dokonalý celek díky základním spojnicím: vodě a nutnosti experimentovat. Omezený prostor i možnosti jsou totiž vždy tím nejlepším impulsem pro kreativní nápady.

Obrátili se proto na místní architektonické studio Designs Northwest Architects v čele s projektantem Danem Nelsonem a jeho kolegou Shawnem Sullivanem, kteří za realizaci stavby v loňském roce dokonce získali ocenění od americké obce architektů.

Nelson se Sullivanem vytvořili dvoupatrový dům o rozloze 110 metrů čtverečních. Kov na zábradlí u střešní terasy a u točitého schodiště připomíná nákladní klece v docích. Dům je postavený z dřevěných panelů, které mají evokovat přepravní bedny.

Interiéry navrhla ve spolupráci se studiem Designs Northwest Architects
Pohled do obývacího pokoje. Okno je vytažené pod strop.

Obývací prostor s krásným výhledem na jezero Union. Vlevo je okno zavřené, vpravo vytažené ke stropu.

Kombinace dřeva, kovu a jednoduchých tvarů je spolehlivým mixem pro industriální vzhled domu. Majitel mu proto dal přezdívku "plující konzervárna".

Samotná stavba plováku probíhala ve Vancouveru, odkud byla základna přepravena na jezero, doplněna o další konstrukce a již jako hotová stavba dotažena remorkérem na místo určení.

Interiér je směsí industriálních prvků, luxusních exotických dřevin, kůže, křišťálu, cizokrajných suvenýrů, dekorací a skleněné mozaiky. Tyto prvky dohromady vytváří pocit zabydleného exkluzivního drahého loftu. Zařízení navrhla seattleská designérka Susan Brollová ve spolupráci se studiem Designs Northwest Architects.

Nelson se Sullivanem vytvořili dvoupatrový dům o rozloze 110 metrů čtverečních.

Majitel má na střeše putting green, může tak trénovat svůj oblíbený golf.

Spodní patro domu tvoří otevřený prostor bez příček, ve kterém je obytná kuchyň propojená s obývacím pokojem a pracovnou. Palubní terasa umožňuje přímý vstup do lodi kotvené pod okny kuchyně. Speciálně zkonstruovaná okna, rolující se pod strop, dovolují plné otevření obytných prostor. Interiér se tak krásně propojí s terasou a vodní hladinou. 

V horním patře domu je ložnice, koupelna a šatna. Pohodlný komfort je zajištěn i pro hosty a děti majitelů, které rodiče pravidelně navštěvují. Na střeše je plocha na golfové tréninky, kterou si majitel nadevše zamiloval. Může se tak plně věnovat oblíbenému sportu, kochat se pohledy na město, a to vše v klidu vlastního domova.

, pro iDNES.cz