Malý byt příčky ještě zmenšují

Malý byt příčky ještě zmenšují - Architektka Barbora Škorpilová proměnila malý byt se dvěma místnostmi v činžovním domě tím, že celý prostor otevřela. Nový interiér nepůsobí tak stísněně. | foto: RAIFFEISEN STYL

Malý byt: tři řešení, jak ho zařídit

  • 13
I v malém bytě může být dost místa. Chce to jen důmyslně rozvrhnout prostor, zvolit úsporný nábytek a střízlivě odhadnout množství věcí, které potřebujete. Kdo někdy zařizoval malý byt, ví, že mnohem více než u velkého bytu záleží na správném rozvržení prostoru a velikosti nábytku.

„Zatímco u velkého bytu deset centimetrů nemusí mnoho znamenat, u malého může hrát každý decimetr významnou roli,“ říká architekt Hynek Maňák z projekční kanceláře Maniac Interier.

S tím souhlasí i Jitka Ressová z architektonicko-designérské kanceláře Ellement. „Každý centimetr se počítá. Čím je byt menší, tím víc se směřuje k věcem na míru, protože sériově vyráběné zařízení málokdy do vybraného prostoru sedí,“ soudí architektka.

Vaření v obýváku
Při koupi malého bytu můžete narazit na otázku, zda raději zvolit samostatnou kuchyň, nebo kuchyňský kout jako součást obytné místnosti.

Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Pokud vaříte v oddělené kuchyni, výpary nezamoří celý byt. Například po večerním smažení palačinek nemusíte dlouze větrat, abyste měli čistý vzduch na spaní.

Pokud bydlíte ve dvojici a každý z vás ráno vstává v jinou dobu, oceníte i možnost zapnout varnou konvici, aniž partnera rušíte.

MLADÝ PÁR

Řešení bytu je inspirováno industriálním prostředím.
Šedivé zdi napodobují beton, jsou tu ocelové skříňky, ohnivé barvy, studený kov.

Autor: Marek Štěpán (ATELIÉR ŠTĚPÁN)

Přesto je v poslední době trendem spíše kuchyňský kout. „Dobře vyřešená garsonka s kuchyňským koutem dá větší užitnou plochu než malý pokoj s malou kuchyňkou,“ myslí si Jitka Ressová.

Kuchyňský kout doporučuje i architekt Marek Štěpán z Ateliéru Štěpán. „Je to dobré kvůli kontaktu lidí v bytě při jídle, jeho přípravě a všech činnostech v obytné místnosti,“ uvažuje.

Garsonka jako členitý byt
Dále je třeba rozhodnout, zda prostor rozdělit příčkami na menší části, anebo jej ponechat v jednom celku. Příčky místnost zmenší a některé části „odříznou“ od denního světla. Zároveň však místnost rozdělí na několik menších prostor s různou funkcí, čímž mohou dát i garsonce podobu členitého bytu.

Získat více podlahového prostoru pomůže vestavěné patro na spaní. „Je vhodné hlavně do místností s minimální výškou tři metry,“ radí Marek Štěpán. Výšku doporučuje zvážit i Hynek Maňák: „Dole by měl být dostatečný prostor pro podcházení, nahoře by měla výška stropu umožnit alespoň usednout na lůžku.“

MANŽELÉ S DÍTĚTEM

Pro malé dítě je třeba mít oddělený prostor řešený tak, aby bylo v kontaktu s rodiči, ale nedopadalo na něj záření z televizoru. Dvě příčky při pohledu shora tvoří písmeno „T“. Tím vzniká v rohu naproti kuchyni šatní místnůstka a v obytné části kout pro dětskou postýlku.

Autor: Jitka Ressová (ELLEMENT)

Spací patro by podle něj mělo mít bezpečný žebřík a také zábradlí chránící před pádem ve spánku. „Je nutné také počítat s tím, že nahoře budete spát i v nemoci či nevolnosti a že zde v letních měsících bude větší teplo,“ varuje Maňák.

Raději méně věcí
Jednou z nejdůležitějších věcí v uspořádání malého bytu je řešení úložných prostor. To je však velmi individuální a řídí se hlavně podle toho, jakým způsobem byt využíváte a kolik předmětů potřebujete k životu.

„Někdo má jedny či dvoje kalhoty a boty, někdo jich má naopak desítky. Někomu stačí půjčit si knížku z knihovny, jiný má sám rozsáhlou knihovnu doma,“ uvažuje architekt Hynek Maňák. Množství věcí ovlivňují také koníčky - sportovní záliby, sběratelství, hudební nástroje a podobně.

Život v malém bytě proto často svádí k obestavění všech zdí skříněmi až po strop. Tím se však už tak malý prostor v bytě ještě zmenší. K množství skříní a věcí tedy přistupujte raději střízlivě.

SENIOR

Byt seniora zohledňuje jeho zdravotní stav. Kromě postele je zde také pohovka pro příležitostné přespání návštěvy. Sedací a lehací nábytek je vyšší, aby se z něj lépe vstávalo. Zvýšená je též pracovní plocha kuchyně, trouba a malá lednička je umístěna ve výšce horní části těla. V bytě je větší množství lamp pro dostatečné osvětlení.

Autor: Hynek Maňák (MANIC INTERIER)

„Dobré je pracovat s principem zahuštění a volného prostoru,“ dává příklad Jitka Ressová. „Jednu zeď nebo kout zaskládejte a zbytek nechte volný,“ radí. Marek Štěpán nabízí radikálnější řešení. „Nejlepší je vytyčit si úložný prostor na začátku, a co se do něj za nějakou dobu nevejde, předat charitě,“ doporučuje.

Charakter bytu mohou ovlivnit také barvy stěn. „Tmavé zdi prostor zmenší. Pokud se však natře jedna stěna, může to prospět,“ říká Jitka Ressová. Marek Štěpán má jiný příklad: „Malý prostor se dá opticky rozbít, například tím, když dvě protilehlé stěny natřete stejnou barvou a zbylé dvě zase jinou.“

Podle Hynka Maňáka jsou barvy individuální záležitost. „Někdo se cítí dobře v bílých stěnách, světlé tóny jsou jakousi sázkou na jistotu, ale výrazné barvy mohou byt oživit,“ říká architekt.

Není třeba se bát experimentů, případné nedokonalosti je možné napravit. „Barvy by měly hlavně vyhovovat lidem, kteří budou v bytě žít,“ dodává Maňák.

,