Stůl pro šest lidí ve skříni aneb co vše lze vykouzlit v malém bytě

  • 64
Maximální "výkon" museli předvést architekti studia Balance idea, kteří dostali za úkol navrhnout vybavení malého bytu. Jeho majitelka, sólistka Baletu Národního divadla Andrea Kramešová, měla totiž na minimální prostor maximální požadavky.

Po několikaletém pracovním pobytu v zahraničí se Andrea vrátila do Prahy. Byt v centru byl pro ni s ohledem na Národní divadlo důležitý, zároveň ji však limitovaly finance. Rozhodla se proto pro malý byt 1 + 1 s celkovou plochou 37 m2, na jehož vybavení počítala s částkou kolem 300 tisíc korun.

Komu však svěřit návrh tak malého prostoru? Inspiraci našla právě v rubrice Bydlení na iDNES.cz v článku, který prezentoval šikovný nápad architektů studia Balance idea (více zde). Zadání bylo obtížné kvůli rozměrům, ale také průchozí dispozici, byt totiž prochází celým traktem domu.

Červená čínská komoda určila barevný akcent interiéru.

"U malých bytů je vždy obtížné vytvořit dostatek úložného prostoru a zároveň zachovat otevřený a vzdušný prostor za rozumné náklady. U tohoto bytu byly požadavky opravdu komplikované: vytvořit plnohodnotnou postel pro dva, pracovní místo, jídelní stůl pro šest lidí, uložit velké množství oblečení a hlavně 60 párů bot, navíc mít kuchyň s veškerým vybavením," vypočítává nelehké zadání architekt Miroslav Stach ze studia Balance idea.

Dalším požadavkem bylo umístění nábytku, k němuž má majitelka citovou vazbu, například červené čínské komody. Právě červená barva se tak stala barevným akcentem interiéru, kde převažují teplé krémové odstíny. Své místo zde našly i lampy nebo zrcadlo z předchozích bytů.

Dispozice beze změn

Starý pražský činžák prošel náročnou rekonstrukcí. Andrea Kramešová koupila přízemní byt v okamžiku, kdy již byly položené podlahy a koupelna obložena šedými obkladačkami. Developer počítal jen s malou kuchyňskou linkou na stěně sousedící s koupelnou.

Za vstupními dveřmi je malá předsíň, následuje první místnost s přípojkami vody a elektřiny pro napojení spotřebičů a kuchyňské linky.

Z pokoje lze vyjít na venkovní terasu s malou zahrádkou ve vnitrobloku, kam má přístup pouze majitelka, a dále pak do koupelny s vanou a WC. Zde je také zásobník na teplou užitkovou vodu. Následuje obytná místnost s rozvody pro TV a s oknem směřujícím do ulice.

Může se hodit

Stačí vám k bydlení jen malý byt? Vybírejte z nabídky bytů ke koupi i k pronájmu na Reality.iDNES.cz.

"Abychom zachovali vzdušnost interiéru, vytvořili jsme velký úložný prostor, kde na vestavné skříně navazuje i blok pro vysoké spotřebiče v rámci kuchyňské linky, vestavnou chladničku, spížní skříně a podobně. Sestava probíhá po celé délce bytu, základní hmota je pak přerušena v hlavní obytné místnosti prostorem pro umístění televizního setu a umístění relaxačního pódia s návazností na pracovní kout," vypočítává Miroslav Stach.

Červená barva se opakuje i na sklu lacobel nebo na skládacích židlích.

Místo drahých systémů pro posuvné skleněné dveře použili architekti běžné kování pro vestavné skříně. Sklo s tloušťkou 6 mm bude dokončeno bezpečnostní fólií (majitelka se stěhovala před čtyřmi týdny), ve spodní části posuvných křídel je pouze vodicí trn. Dveře však bývají většinou zasunuty, aby zůstal volný průchod.

Základ pokoje: relaxační pódium

Hlavní dominantu obytné místnosti představuje relaxační pódium zpřístupněné pomocí tří schodů. Slouží jako odpočinková a pracovní část bytu, kde se Andrea může věnovat i své oblíbené józe.

"Původně jsem přemýšlela o patrovém lůžku, ale stropy tu nejsou tak vysoké, jak by se mohlo zdát. Mají pouze 280 cm, pouze ve středu klenby je výška 310 cm," vysvětluje Andrea.

Postel po zasunutí pod pódium - lampy si majitelka přivezla ze svých předchozích bytů.

Polohovací rošty dovolují vytvořit "televizní" odpočivné křeslo.

Uvnitř pódia je postel, kterou lze podle potřeby vysunout jako pohovku, lůžko pro jednoho (a využít přitom i polohovací rošt pro vytvoření "televizního křesla") nebo i jako dvoulůžko do prostoru místnosti. Zasunutá postel pod pódium nezabírá místo.

"V rámci relaxační plochy jsme kvůli hluku z ulice navrhli oblý paraván s polstrováním, za který se zasouvá perforovaný panel oddělující obytnou část od okna směřujícího do ulice. Jeho realizace však závisí na dalších financích, stejně jako skleněné podhledy nahrazující stropní svítidla," vysvětluje architekt Stach.

Majitelka má k dispozici hned dvě výsuvné spížní skříně.

Lesklé plochy dávají prostoru hloubku. Posuvné skleněné dveře lze zcela zasunout.

Teplou krémovou barvu lesklých čelních ploch dvířek doplnila na protější stěně tapeta z kolekce African Queen (Rasch) imitující přírodní kůži s jemně lesklým povrchem s 3D efektem.

Od přírodních barev se skvěle odráží čínská komoda, památka na tříletý pracovní  pobyt ve Švédsku. "Moc věcí jsem si ze svých předchozích bytů v Německu, Spojených státech nebo Švédsku nepřivezla, ale tento kus nábytku mám moc ráda," vysvětluje majitelka.

Kuchyň, kde vaří baletka

Ačkoliv majitelka je opravdu subtilní bytost, kuchyň a vaření jí jsou blízké. Ráda vaří i pro přátele. Proto je v kuchyňské části i trouba nebo klasická čtyřplotýnková varná deska. "Andrea chtěla původně dvouplotýnku a gril, ale ten jsme jí rozmluvili. Bohužel digestoř mohla být pouze recirkulační, protože odtah není k dispozici, a to na grilování nestačí," vysvětluje Miroslav Stach. Grilování si však může vyzkoušet na terase, kterou jí postavil tatínek.

V první místnosti je tak umístěna plnohodnotná kuchyňská linka, místo obkladu použili architekti červené sklo lacobel. Pod pracovní deskou se skrývá i pračka, ta by se totiž do koupelny nevešla.

Aby se udržel velmi napjatý rozpočet, přesvědčili architekti výrobce nábytku na míru, firmu Vint z Ústí nad Labem, že postačí pracovní deska z masivu z nabídky IKEA. Ta totiž vyjde mnohem levněji, než kdyby ji vyráběl truhlář.

Ke stolu se vejdou bez problémů čtyři stolující, po rozložení až šest.

Stůl je rozkládací, kolečka mají aretaci, židle lze uložit do pojízdného kontejneru.

Rozkládací jídelní stůl má opět spoustu variant: při neúplném vysunutí poslouží jako jídelní pult pro dva nebo jako pracovní plocha, po úplném (a po přesunu do obývací části) u něj mohou stolovat čtyři strávníci. A až šest lidí, byť trochu stísněně, zvládne stůl při rozložení. Stolek lze také kolmo přistavět k lince a zvětšit tak pracovní plochu.

"Ukrytím ve skříňové sestavě vznikl i příjemný detail dřeva v kompozici úložné stěny. Záměrně jsme u stolu i u dalších prvků používali pouze standardní kování. Můžete navrhnout velmi promyšlené řešení, ale právě atypické kování a detaily mohou skončit velmi luxusní cenou a my chtěli dodržet rozpočet," vysvětluje architekt Stach.

Balance idea pomohla majitelce i s výběrovým řízením na firmu, která vyráběla nábytek na zakázku. "To rozpětí cen bylo obrovské, od 300 do 700 tisíc," vzpomíná Andrea, "návrh od achitektů včetně potřebné dokumentace byl hotový za měsíc, ale hledání firmy trvalo dva měsíce. Nakonec mně pomohl tip od známého."

Projekt

plocha bytu: 37 m2

náklady na výrobu nábytku na míru:
300 000 Kč - Vint (bez spotřebičů a matrací)

cena za návrh a autorský dozor: 20 000 Kč - Balance idea

Truhláři odvedli velmi dobrou práci. Architekti jim doporučili jako základní materiál dvířek thermopal. Je to povrchově upravená dřevotřísková (DTD) nebo dřevovláknitá (MDF) deska s oboustranně nalisovaným vysokotlakým (HPL) laminátem s tloušťkou 0,8 mm a povrchem ve vysokém lesku.

Vizualiazce: navržený posuvný čalouněný paraván by mohl zvukově odizolovat hluk z ulice.

Vizualizace: návrh vstupní a "jídelní" části

Hlavní výhody? Vysoce odolný povrch proti poškrábání a poškození, odolný i proti vodě. Na výběr je řada dekorů, od dřevodekorů, provedení s efektem kovu či kamene, a také samozřejmě barev. Lesklý povrch dodává prostoru hloubku i lehkost, osvětlení umístěné podél stěny nad skřínkami odlehčuje hmotu skříní.

"Myslím si, že za dvacet tisíc, co majitelka zaplatila za návrh včetně autorského dozoru, se podařilo její požadavky splnit. A díky tomu, že z výběrového řízení vzešla slušná firma, může být spokojena. Věci, které ještě plánuje ve vybavení, lze doplnit časem," dodává Miroslav Stach.

Andrea Kramešová

Andrea Kramešová

Absolventka taneční konzervatoře v Praze, v roce 2000 získala 1. cenu na baletní soutěži v Brně a cenu za nejlepší umělecký projev. Po ukončení studií se na čtyři roky stala členkou Baletu Národního divadla v Praze, následovalo dvouleté angažmá v Tulsa ballet v americké Oklahomě. Poté působila jako sólistka baletu Deutche Oper am Rhein v Düsseldorfu.

Od sezony 2009/10 byla členkou Švédského královského baletu ve Stockholmu. Byla častým hostem Státní opery Praha, kde ztvárnila dvojroli Odetty/Odilie v Labutím jezeře nebo titulní roli Anastasie v baletu Spící krasavice – poslední dcera cara. Od sezony 2012/2013 je sólistkou Baletu Národního divadla.