Pro malý byt bylo zvoleno převážně přisazené osvětlení. Ani nad jídelním stolem

Pro malý byt bylo zvoleno převážně přisazené osvětlení. Ani nad jídelním stolem není použité závěsné světlo, jak bývá zvykem. Díky tomu působí obytný prostor odlehčeně. | foto: Jiří Ernest

V malém bytě posunul mladý pár několik příček. A mají ideální bydlení

  • 25
Mladý pár zdědil byt po prarodičích. V kuchyni nástěnný dřez a stará kamna, malá koupelna bez smysluplného využití, v každé místnosti jiná podlaha. Stav většiny starších bytů před rekonstrukcí. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Majitelé oslovili architektku Evu Bradáčovou a dnes bydlí podle svých představ. Byt je velmi světlý, nachází se v klidné lokalitě s velmi dobrou vybaveností a skvělou dostupností do centra Prahy.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení

Rozhodnutí Adély a Jakuba bylo tedy jasné: rozumně investovat do celkové rekonstrukce. Základní myšlenkou bylo spojit nároky moderního bydlení s atmosférou starého cihlového domu, tedy kombinace moderního a retro stylu.

Rozpočet na rekonstrukci bytu o ploše 42 m2 byl omezený, přesto si nechali poradit a do zařízení trvalého charakteru, jako jsou koupelna, podlahy a kuchyně, investovali víc peněz. Naopak vybavení, které lze lehce vyměnit, například pohovka, police, jídelní stůl a židle, se vybíralo z cenově dostupného sortimentu.

Pro malý byt bylo zvoleno převážně přisazené osvětlení. Ani nad jídelním stolem není použité závěsné světlo, jak bývá zvykem. Díky tomu působí obytný prostor odlehčeně.

V nových proporcích

Byt zaznamenal velmi radikální změnu dispozice. Z velké části se lehké nevyhovující příčky kompletně vybouraly a nahradily je příčky z ytongu, na které lze zavěsit jak kuchyňské skříňky, tak v nich vést rozvody instalací.

Tím, že je byt určen pro mladý bezdětný pár, mohla vzniknout dispozice s prostornou chodbou, velkou koupelnou spojenou s WC a dostačujícím obytným prostorem s kuchyní.

Za ložnicí, do které se vstupuje přes obytnou místnost, je samostatná šatna. Obytná část se skládá z několika zón: kuchyňské části, jídelní zóny, pracovního koutu a prostoru s pohovkou.

Hlavní místnosti bytu spojuje stejný typ podlahy a obklad z umělého kamene v teplém hnědobéžovém odstínu.

Nová vinylová podlaha imituje dřevo a je praktická jak do kuchyně, tak do ložnice se šatnou. Interiér působí jednotným a harmonickým dojmem.

Kuchyňská linka byla zvolena v lesku, který také zvětšuje prostor. Osvěžením místnosti je tmavě červená retro lednice

Koupelně dominuje velké zrcadlo, které je vsazeno do roviny s obkladem. Svým efektem zvětšuje prostor koupelny.

"Při použití obkladů z umělého či přírodního kamene doporučuji povrch opatřit impregnací. Ta zabraňuje proniknutí nečistot a mastnoty do struktury materiálu a umožňuje jejich snadné odstranění z povrchu," radí architektka Eva Bradáčová.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 12/2013.