Extravagantní malbu nelze přehlédnout

Extravagantní malbu nelze přehlédnout | foto: Robert Virt

Malý byt pro mladou ženu: nekonvenční interiér s leopardem a zebrou

  • 129
Z prvorepublikového pražského činžáku vznikla moderní novostavba. Přesto zůstal zachován genius loci domu i bytu, a to hlavně díky odvaze majitelky, která vtipně zkombinovala staré věci s novými.

Mladá designérka Klára dokázala díky své profesi i specifickému výtvarnému cítění sofistikovaně propojit funkčnost s estetickou formou.

Kouzlo tohoto malého bytu pak spočívá především v možnosti variabilně měnit prostor. Ačkoliv jsou to jen dvě malé místnosti a kuchyňský kout, návštěvník může snadno nabýt dojmu, že je v bytě ještě oddělená kuchyně.

Prvorepublikové křeslo slouží dodnes dobře

Prvorepublikové křeslo slouží dodnes dobře.

Linka je přitom pouze integrovaná do dělící stěny mezi obývací pokoj a koupelnu a lze ji celou elegantně zakrýt závěsem. "Přitom linka z IKEA v sobě ukrývá veškerý komfort moderní kuchyně," tvrdí Klára Procházková.

Malý, ale praktický

Při vstupu překvapí miniaturní zádveří navazující na obývací pokoj s kuchyňským koutem, ale návštěvníka ihned vás upoutá velkorysé prosvětlení interiéru rozměrným oknem.

Téměř čtvercový půdorys pokoje není nijak komplikovaně členěný, prim hraje bílá sedačka tvořená dvěma solitéry od firmy Natuzzi ve spojení se zcela transparentním skleněným stolkem.

Po zatažení závěsu kuchyně zmizí

Po zatažení závěsu kuchyně zmizí

"Jako kontrastní prvek funguje prvorepublikové křesílko s obloukovitými područkami a výrazným novým polstrováním v designu leoparda," vysvětluje majitelka.

Dominantou prostoru je však jednoznačně extravagantní nástěnný pop-artový obraz, který sama namalovala. Obrovitá malba velkoryse pohltila celou jednu stěnu. Dokázala do sebe implantovat i plochou obrazovku televize, i když na první pohled trochu nesourodě.

Příkladem propojení příjemného s užitečným je zde kuchyně. Využití každého centimetru dokládá třeba použití soklových zásuvek. Tenké černé linky prozrazující tvar dvířek korespondují s matnou bílou včetně technicistních úchytek. Výraznými prvky jsou jen spotřebiče v nerezu, působící jako "opozice“ vůči desce z masivního buku.

Procházka bytem

"Krátkou propojovací chodbou - vpravo vedou dveře do koupelny - se dostanete do ložnice," provází návštěvníky bytem Klára.

Dominantní vzor zebry se objevuje na přehozu i na záclonách

Dominantní vzor zebry se objevuje na přehozu i na záclonách.

Chodba, ačkoliv voní ještě novotou, působí velmi zabydleně. Především množství obrázků a různých suvenýrů rozčlenilo prostor zvláštním, až staromilským způsobem.

Teprve tady si uvědomíte určitou nadčasovost celého bytu. Obdobně jako u některých francouzských či anglických filmů byste tady jen těžko určili dobu, v níž jste se právě ocitli.

Směs fotografií vytržených z kontextu Klářina alba spolu s jejími výtvarnými díly může v někom evokovat pokročilý věk majitelky. Přitom opak je pravdou.

Pracovní kout tvoří jednoduchý stůl a otevřené police

Pracovní kout tvoří jednoduchý stůl a otevřené police.

Obdobně jako v obývacím pokoji, kde se snoubí pracovní část - kuchyně - s odpočinkovou zónou, tak i tady je pracovní kout a příjemně velká postel včetně doplňující komody a stolků (opět Natuzzi).

A stejně jako v obýváku, ani tady nechybějí zvířecí motivy v podobě zebry.

Extravagantní koupelna

Koupelna je doslova přesycena množstvím drobností. Filmový architekt by byl možná zajásal a začlenil by ji do nějakého surrealistického díla. Ačkoliv vás zahltí množství květin, flakonů a dóz - chybí snad jen křik exotického ptactva - přesto tu najdete vše potřebné a promyšleně uspořádané.

Koupelna působí hodně zaplněným dojmem i kvůli velkému zrcadlu, v němž se vše odráží

Koupelna působí hodně zaplněným dojmem i kvůli velkému zrcadlu, v němž se vše odráží.

Malou podlahovou plochu opticky rozšiřují velká zrcadla. Nejen nad umyvadlem, ale i v nice nad vanou či úzký pás zrcadla vlevo od vchodu.

"V určitém pohledu vzniká efekt, kdy se prostor mnohonásobně umocní a navíc ´rozmnoží´ o již tak bohatou výzdobu. Pak se dostáváme až do iluzivního světa, kde návštěvník ztrácí přehled o reálném prostoru," popisuje svůj domov Klára.

Interiér s detaily

Celkově byl interiér výtvarně pojat v celé ploše. Je vidět, že majitelka nevynechala na svém "malířském plátně" ani centimetr. Citlivě uspořádala velké množství doplňků, které k sobě na první pohled vůbec nepasují, aby ve finále vytvořily chtěnou atmosféru.

Nepřehlédnutelné jsou lustry, zejména v obývacím pokoji. Tam se vznáší jako koule vytvořená z měděných perleťových penízků. Jenže místo osvětlení navozuje spíš atmosféru kinetického objektu.

Z obývacího pokoje lze vstoupit na jednu ze dvou teras

Z obývacího pokoje lze vstoupit na jednu ze dvou teras.

Nelze opomenout ani výběr podlahy, v obou místnostech zvolila majitelka smrkový masiv značky Hevea.

"Bydlí se tu opravdu příjemně - všude kolem mám zeleň, klid a spoustu možností na sportovní vyžití. Byt je slunný a útulný. Zvlášť oceňuji dvě terasy, které přes léto plně využívám,“ říká Klára.

Terasy zvětšují obytnou plochu bytu - lze zde posnídat, opalovat se či povečeřet při svíčkách. "Při zařizování interiéru se nenechávám svazovat žádnými styly a konvencemi, prostě to udělám tak, jak se mi to líbí, "uzavírá majitelka.

Balkon s dřevěnou žaluzií má i v zimě příjemnou atmosféru

Balkon s dřevěnou žaluzií má i v zimě příjemnou atmosféru.

Byt je umístěn v posledním patře komplexu areálu tří nízkopodlažních budov. Architekt Ján Strcula dokázal vytvořit nadčasovou stavbu s výrazným vnitřním i vnějším členěním objektů. Dominantně působí především terasy a balkony, z toho dva jsou součástí i tohoto bytu.

Více se dočtete v časopise Domov č. 2/2009.


Témata: IKEA, kuchyně