Byt 2+kk bylo nutné zařídit s omezeným rozpočtem a velmi rychle.

Byt 2+kk bylo nutné zařídit s omezeným rozpočtem a velmi rychle. | foto: Jaroslav Kvíz

Na zařízení celého bytu měla 14 dnů a omezený rozpočet. Zvládla to

  • 41
Malý byt a málo času není pro zařizování nic jednoduchého. Do takové situace se dostala Markéta kvůli kamarádce, která potřebovala zařídit byt během 14 dnů. Patrně s představou, že heslo „nemožné na počkání a zázraky do tří dnů“ lze snadno zrealizovat.

Markéta Dostálová je zvyklá zařizovat interiéry na klíč, jenže za poněkud jiných podmínek: ráda kombinuje designový italský nábytek se solitéry na zakázku, neváhá posunout příčky nebo vybourat větší okno.

V tomto případě byl malý byt 2+kk s plochou 48 m2 a výškou pouhých 247 cm v nástavbě na vinohradském činžáku už zcela dokončený, šance na nějaké klientské změny nebo opravy nulová.

Kuchyň Metod (IKEA) skrývá vestavnou chladničku i myčku.

„Projektanti se tady opravdu ‚vyznamenali‘. Třeba do rohu niky naplánovali sporák, jenže zároveň do téhož rohu těsně nad podlahu umístili revizní dvířka s hlavním uzávěrem vody. Radiátor je za dveřmi obývacího pokoje, takže se sem už nábytek nevejde, rohová vana, která zabrala polovinu koupelny, je v tak malém prostoru hodně nepraktická. A výčet by mohl pokračovat,“ popisuje Markéta.

Všem, kteří si chtějí pořídit byt, zejména už v dokončených nových projektech, proto doporučuje, aby si do plánku bytu, který je zaujal, nejdříve zkusili umístit nábytek, hlavně skříně a lůžka. Bývá totiž smutným pravidlem, že projektanti často neřeší, zda se do bytu vejdou skříně tam, kam logicky patří. Nebo zda vám třeba šířka postele dovolí otevřít v ložnici dveře na terasu (viz ukázka takového bytu).

V tomto případě se však Markéta musela přizpůsobit jak dispozici, tak časovému limitu 14 dnů. Mladý pár, který měl přijet do Prahy pracovně na dva roky a pro nějž kamarádka byt pronajala, už totiž předem avizoval, že nebude mít na zařizování čas, ihned po příjezdu už oba čekalo časově náročné zaměstnání.

Proto si přáli nastěhovat se už do kompletně zařízeného bytu. Dvojice chtěla kvalitní postel, jinak Markétě ponechali zcela volnou ruku. Ovšem s hodně omezeným rozpočtem, což byl další problém.

Kuchyň v bílé. Jak jinak

Jasnou volbou (kvůli dostupnosti i ceně) byla bílá kuchyň Metod z IKEA ve vysokém lesku, obojí opticky prostor odlehčuje a zvětšuje.

Problém s revizními dvířky vyřešila Markéta použitím varné desky místo sporáku a vyříznutím části zadní části skříňky, aby zůstal zachován přístup k dvířkům (samozřejmě po vyjmutí regálu).

Troubu umístila do polovysoké sestavy s chladničkou, která nahradila mycí centrum, to přesunula do niky. Naštěstí instalatér stihl vodu předělat, projektant totiž v původním plánku poněkud zapomněl na chladničku (viz plánek ve fotogalerii), takže by pro ni nezbylo vhodné místo.

Zastínění vyřešily bílé žaluzie z IKEA. Novinka má strukturu připomínající plástve, které vytváří izolační vrstvu. Chrání tak lépe před teplem a zároveň v zimě lépe udržují teplo v místnosti.

Další omezení při zařizování představoval i členitý prostor obývacího pokoje, kde bylo nutné ponechat volné místo před skládacími francouzskými okny na lodžii.

Radiátor na stěně hned za dveřmi do obývacího pokoje „zablokoval“ další plochu, takže zůstalo místo jen na dvě bílé skříňky. Na malý jídelní stůl zbylo místo u stěny mezi kuchyňskou linkou a dveřmi. Markéta zvolila zvýšenou verzi s barovými židlemi, které lze podsunout pod desku, aby při běžném provozu nepřekážely.

Do niky s oknem se vešla rozkládací dvoumístná pohovka, kterou doplnilo křeslo ve stejném designu. Malé odkládací a konferenční stolky lze snadno přesunout právě tam, kde jsou potřeba. Stolek pod televizí je otočný, aby se sledování filmů neproměnilo v jogínské cvičení.

Lodžii lze propojit s obývacím pokojem.

„Bílá výmalba představovala jasnou volbu, výraznou barvu jsem nechala aplikovat pouze na jedné stěně a k ní jsem zvolila barevně odpovídající závěsy. Náhodou jsem pak narazila v jedné prodejně na běhoun na stůl se stejným dekorem, tak jsem jej použila do obrazových rámečků jako dekoraci. Jedna z mála informací, která se ke mně o budoucích uživatelích dostala, byl totiž fakt, že mají rádi florální motivy,“ popisuje Markéta Dostálová.

Pro zastínění oken použila novinku z nabídky IKEA, žaluzie, jejichž struktura z profilu připomíná plástve. Vzniká tak praktická izolační vrstva chránící před vedrem, ale také před únikem tepla z místnosti ven.

Ložnice, kde není místo na stolek

I v ložnici nastal boj o centimetry. Musely se sem vejít skříně i dostatečně velké lůžko. „To ovšem téměř vylučovalo použití nočních stolků. Nezbýval samozřejmě čas na výrobu nějakého atypu. Nejrychlejším a také nejlevnějším řešením se tak ukázalo použití malé police s tloušťkou čtyři centimetry, která se prošroubovala ke stěně skříně a posloužila i pro uchycení noční lampičky s klipsem,“ vysvětluje Markéta.

Kvalitní postel, takzvaný boxspring, je obestavěna skříněmi, aby se získal dostatečný úložný prostor.

Z ložnice je vstup do koupelny, kam developer umístil rohovou vanu, ale také kotel, takže zde nezbylo téměř žádné volné místo. Pračka měla být v kuchyni, což ovšem vylučovalo pořízení myčky, a tak nechala Markéta kotel „zvednout“ a pračku umístila pod něj.

Úkol, který jí připravila kamarádka, nakonec v časovém limitu zvládla a dodržela i omezený finanční rozpočet. „Je škoda, že developeři více nespolupracují s bytovými architekty. Navíc na Vinohradech, které jsou velmi vyhledávanou lokalitou. Ano, tady se prodají snad všechny nové byty, zejména když jsou v klidné ulici blízko zeleně, mají lodžii či terasu a v domě výtah,“ dodává Markéta. „Ale to by nemělo vést k tomu, že se budou ignorovat úplně základní pravidla ergonomie i logiky.“