Malý byt je velký problém

  • 11
Mít dost soukromí v bytě, vlastní pokoj, prostor pro své koníčky, ale také třeba jen místo pro další skříň – to si občas přeje mnohý z nás. Jenže často chybí taková maličkost: oněch požadovaných pár metrů čtverečních. Jak to vyřešit v malém bytě?

Samozřejmě existují obecná pravidla pro „zvětšení“ bytu, od využití světlých barev až po zrcadla. Pravidlo první však zní poněkud jinak – musíte přesně vědět, co od svého bytu chcete, co skutečně potřebujete - a podle toho vyřešit celkovou dispozici.

To vám ukážeme na třech konkrétních příkladech. Jiné požadavky má na bydlení mladý muž, další mladá dvojice a zcela odlišné rodina s dětmi. Mají něco společného? Ano. Respektovali, že člověk je důležitější než plná skříň.

Než však vstoupíte do jejich soukromí, zamyslete se nad obecně platnými pravidly.

Dopřejte si prostor!
V malém bytě potřebujete většinou vytvořit velký prostor – nebo alespoň jeho iluzi. Že to nejde? Ale ano! Například v bytech 1 + 1 se osvědčuje zrušit příčky a „postavit“ velký pokoj, pro spaní pak ponechat jen pár oddělených čtverečních metrů, ovšem dobře větratelných (za první republiky se těmto „spacím koutům“ říkalo alkovny. Neměly nic společného s alkoholem, zato s odpočinkem).

U garsoniéry lze malý bytový prostor zvětšit alespoň o původní předsíň, prostě vstoupíte přímo do pokoje, což nemusí být vůbec nezajímavé.

Maličký panelákový byt 3 + 1 zase získá na velikosti sloučením kuchyně a obývacího pokoje.

Doporučovaným pomocníkem pro optické zvětšení prostoru – vedle zrušení příček – bývá ve všech těchto případech samozřejmě sjednocení podlahových krytin neboli použití jednoho typu.

Právě tady však může nastat první kritický okamžik – i v malém bytě to totiž znamená poměrně velkou investici, zejména v případě dřevěné podlahy. Laminátová, kterou pro její odolnost oceníte například v předsíni (a po níž sahá většina zákazníků i pro ostatní část interiéru), bývá sice výrazně levnější, ale u typů pořízených v hobby marketech někde v cenách kolem 300 korun za metr čtvereční nečekejte, že budou v obytné části působit jako parketový zázrak.

Než se definitivně rozhodnete, zkuste si proto projít nabídku na trhu. Možná najdete dřevěné podlahové krytiny, jež nezruinují váš rodinný rozpočet a umožní i několikanásobné přebroušení v případě většího namáhaní, třeba právě ve vstupní části.

Šetřit s barvou
Aby si člověk v malém bytě nepřipadal jako po výbuchu, musí opatrně zacházet s dezény i barvami. Příliš barev, hodně vzorů – to vše působí rušivě.

Byt vymalovaný pouze bílou barvou bude zase podle všech pouček o barvách působit opticky větší, odlehčenější a čistší, ale možná také trochu smutný a sterilní. Zkuste si proto alespoň na jedné – či pár stěnách – vyzkoušet nějaký pastelový odstín nebo dokonce barvu velmi výraznou. Pocit „domova“ prý silně evokují například teplé odstíny červenohnědé barvy.

Do malého prostoru se nedoporučuje ani více barev, tři bývají maximum. Možná i proto tak rušivě působí podstavné spotřebiče v malých kuchyních, zejména pokud použijete na nábytku kombinaci dvou barev. Přidejte podlahovou krytinu, zdi – a počítejte barvy.

Jako výhodné se doporučuje využití závěsných typů nábytku či skřínek na vysokých, štíhlých nožkách. Nábytek pak vypadá elegantně a „štíhle“, asi jako ženy v botách na subtilních jehlových podpatcích.

A co s velkými kusy nábytku? Architekt Ladislav Langer z prostějovské firmy CAD projekt plus má dobrý tip: „Často používáme například sádrokarton, do něhož ´zapustíme´ skřínky. Představte si to třeba v kuchyni – horní skřínky nevystupují do prostoru, nahoře se nemá kde prášit, nemusíte nic uklízet…“

K tomuto názoru se přiklání i Petr Shromáždil, vedoucí designu z firmy Hanák nábytek: "Problém je jen v tom, že záleží na kuchyňském studiu, zda může vedle nábytku zákazníkovi nabídnout i věci, jenž souvisejí spíše se stavebnictví než s nábytkem."

Pokud nechcete skrýt větší nábytek (třeba úložné prostory neboli skříně) do "sádrokartonového" límce, použijte alespoň jiný trik – stavte je vždy do rohu místnosti nebo kolem dveří, aby "netrčely" do interiéru víc, než je nutné.

Deset tipů pro malé byty

1.
Na prvním místě je vyřešení dispozice, místo pevných příček lze použít i posuvné nebo „polopříčky“. Čím méně dveří, tím lépe, vhodné jsou posuvné typy  

2.
Použitím jednoho typu podlahové krytiny prostor opticky zvětšíte

3.
Modrá „je dobrá“, ale stejně tak bílá (opticky zvětšuje prostor), důležité je však zejména omezit počet barev i dezénů

4.
Transparentní materiály (včetně bytových příček ze skla či jiných průhledných materiálů) pomáhají zvětšit prostor

5.
Nábytek na vyšších tenkých kovových nožkách či přímo zavěšený na zdi prostor odlehčí, tmavé kusy působí příliš robustně a těžce.

6.
Zejména do těch nejmenších bytů – například garsoniér – je třeba volit mobilní nábytek, s nímž lze snadno manipulovat jak při úklidu, tak při jeho používání

7.
Stohovatelné věci, od židlí až po sklenky či kastroly, vám ušetří místo i problémy

8.
Šaty, které si nikdo nevzal rok na sebe, asi nepatří k vašim favoritům stejně jako hrníček, z něhož se nikdo nenapil několik měsíců. Pečlivě zvažte, co opravdu potřebujete

9.
Bez vany se obejdete, bez hygieny nikoliv, pro ni vám ale postačí sprchový kout. Do koupelny vybírejte „mělké“ spotřebiče, pračky či sušičky s hloubkou pouze 42 centimetrů

10.
Poraďte se s architektem – profesionální rada vám uspoří peníze, zlepší kvalitu bydlení a najde místo i tam, kde jej vy nevidíte

LIVING