Majitelé využívají barový pultík místo jídelního stolu, který by se do malého

Majitelé využívají barový pultík místo jídelního stolu, který by se do malého pokoje nevešel. Rozkládací pohovka (Natuzzi) dobře slouží při čtení a sledování televize, ale i návštěvám pro příležitostné přespání. | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

V malém bytě zbourali příčky a postavili si interiér přesně na míru

  • 34
Malý byt nenabízel na první pohled příliš možností. Aby splňoval současné nároky na bydlení, vyžadoval řadu změn i specifická řešení. Díky nim však na malém prostoru vznikl funkční a kvalitní interiér.

Před rekonstrukcí byl byt v hodně špatném stavu, navíc měl nevyhovující dispozici. Bylo nutné bourat příčky, měnit podlahy, udělat nové stoupačky, sádrokartonovými podhledy snížit zbytečně vysoké stropy a podobně.

Mladý pár, Kateřina a Tomáš, oslovil studio Donlič. "Asi před osmi lety jsme u kamarádů viděli jednu z prvních realizací tohoto studia, která nás velmi zaujala. Přesto jsme ještě oslovili pár dalších architektů a nechali si vypracovat architektonický plán řešení prostoru. Dispoziční řešení, jaké navrhla Ivana Dombková, nám připadalo nejlepší," vysvětluje Kateřina.

V celém bytě jsou stropy snížené sádrokartonovými podhledy, v nichž je zabudované osvětlení. Velkými okny do bytu ve vyšším patře proniká dostatek přirozeného světla.

Požadavky na bydlení

Pár měl představu kuchyně spojené s obývacím pokojem a co nejméně nábytku. Bylo proto nutné řešit úložné prostory, což se skvěle podařilo díky velkým skříním, které lemují stěny od podlahy až ke stropu.

Může se hodit

Toužíte po vlastním bydlení? Vyberte si z široké nabídky bytů na Reality.iDNES.cz.

"Tím jsme získali mnoho úložných prostor a dosáhli maximální jednoduchosti. Skříně působí jako přirozená součást prostoru," popisuje majitelka.

Doplňky si Kateřina vybírala sama, ale protože součástí návrhu bylo například i doporučení, kde by měla stát lampa, kde stolek a podobně, bylo to docela jednoduché, stačilo vybrat správnou velikost a design.

V koupelně s toaletou je za posuvnými dveřmi ukrytý prostor na pračku, sušičku a úklidové potřeby.

Při rekonstrukci došlo i na kompromisy, kterým se ve starší zástavbě lze vyhnout jen těžko. "Kompromisem je například snížený průchod ze vstupního prostoru bytu do kuchyně. Vstup jsme chtěli řešit stejně jako u ložnice, ale protože jde o nosnou zeď, nebylo možné bourat až ke stropu. Také bylo nutné protáhnout sprchový kout ke kuchyni, od níž je oddělen pouze skleněnou stěnou. Koupelna je malá a my jsme potřebovali prostor také pro malý úklidový kout," vypočítává majitelka.

Co s dítětem

Před několika týdny přibyla do rodiny malá Emička a tím se hodně změnilo. "Pustili jsme se do rekonstrukce velkého bytu ve zvýšeném přízemí tohoto domu. Dům patří otci mého přítele, takže když se byt uvolnil, bylo toto řešení pro nás nejschůdnější," říká Kateřina.

Postýlka malé Emičky má své místo v ložnici před Kateřininou šatní skříní s velkou zrcadlovou plochou, která prostor opticky zvětšuje.

V ložnici je skříň a malá šatna. Další úložné skříně jsou ve vstupním prostoru bytu. Právě řešení úložných prostor v tak malém bytě je klíčové.

Protože pár byl s prací architektky Dombkové spokojen už v malém bytě, bylo od začátku jasné, že oslovil opět ji.

Více se dočtete v časopise Moderní byt č. 8/2011.