Kromě teraca v předsíni jsou všude položeny nové dubové parkety ve velkém...

Kromě teraca v předsíni jsou všude položeny nové dubové parkety ve velkém měřítku (18× 90 cm), upravené olejovým voskem do tmavšího odstínu. | foto: Lukáš Hausenblas

Malý byt si architekti předělali po svém. Začínali s 20 variantami

  • 38
Malý byt v nejvyšším patře domu z roku 1938, postavený z vyzděného železobetonového skeletu s prostornou terasou, který kdysi sloužil výhradně bance, se stal prvním vlastním domovem architektky Markéty Bromové a jejího manžela. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

V přízemí žižkovského domu byla vždy banka s trezory a vším, co k ní patří. Tak je tomu dodnes. V nižších patrech domu jsou byty s rozlohou sto metrů čtverečních, kde dřív bydleli ředitelé a vlivné firemní osoby, a výš, v malých bytech, pak úředníci z banky v nižším postavení v hierarchii společnosti.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení

Z dnešního pohledu jde o paradox. Nejvyšší patro, které je ustoupené a díky tomu mají byty i velkou terasu, je nyní považováno za velký bonus bydlení v Praze.

Nevšední dekoraci představují v bytě dvě kovové obkládačky z pražského metra, které manželé dostali jako svatební dar stejně jako vytoužený dalekohled.

Čím vás byt zaujal?
Od školy jsme stále žili v nájemních bytech a vždy jsme byli nuceni k nějakým kompromisům. Zpravidla po dvou letech jsme se pak stěhovali jinam. Tento byt jsme kupovali za přijatelnou cenu a vnímali jsme jeho potenciál. Měli jsme možnost kompletně jej přetvořit, představoval výzvu.

Díky typu nosné konstrukce jsme nemuseli zápasit se zachováním nosných příček a podobně. Také nás zaujala patnáctimetrová terasa s pěkným výhledem na střechy domů a do zeleně. V domě je i výtah.

Jak moc se odlišoval váš přístup k tvorbě vlastního interiéru od práce na projektech vašich zákazníků?
Pro nás s manželem, který je také architekt, to bylo právě o to poznání složitější, protože si umíme představit možnosti daného prostoru a bezpočet řešení, která skýtá. Ve hře bylo snad dvacet variant dispozičního uspořádání interiéru.

Klient má zpravidla jasnější zadání, kterému se snažím přizpůsobit. Nám bylo jasné, že máme malý byt, který potřebujeme bezezbytku účelně využít. Nechtěli jsme například zbytečné dveře, ale věděli jsme, že i malý prostor nabízí mnoho možností. Nakonec nás usměrnila konstrukce samotného domu, která přibrzdila náš rozlet.

Může se hodit

Viladům Mramorka

Mramorka - jedinečné bydlení ve viladomech na Praze 5.

Další byty k prodeji či pronájmu na Reality.iDNES.cz.

I tak ale došlo ke zcela razantnímu bourání a změně, protože byt byl velmi špatně řešený. Do 47 m2 byly vtěsnány tři místnosti. To ale nebyl původní stav domu, takto byt upravil někdo z našich předchůdců. Nyní prostor připomíná kostku, do níž je vložená koupelna. Ta rozděluje byt na kuchyň, obývací pokoj s jídelnou a ložnici, která je za komínem. Koupelna je průchozí. Umožňuje vstup z ložnice i z protější strany, z kuchyně. Když sedíme s návštěvami u stolu, tak do koupelny vstupují z kuchyně a nechodí přes ložnici.

Co jste od bytu očekávali?
Svobodu! Konečně jsme si mohli byt upravit podle našich představ. Samozřejmě každý máme svůj pohled, ale ukázalo se, že uvažujeme podobně. Finální návrh je pak v základu moje práce se vstupy a dílčími řešeními od Lukáše.

Jídelní stůl (170× 80 cm) je zhotovený na míru a doplněný židlemi Wiesner-Hager, které získaly ocenění Red Dot Design Award, a ikonickými thonetkami č. 14, které s manželi prošly nejedním nájemním bytem.

Shodli jste se?
Ano. Jsme naladěni na stejnou notu. Vzájemně se respektujeme i v naší práci. Oba jsme zde chtěli uplatnit prvky typické pro tento dům. Například jsme odhalili nosný sloup, část žebrového stropu a zachovali litinové radiátory a podlahu z teraca.

Nepotřebný kus této podlahy vyřezaný z kuchyně jsme použili místo vaničky ve sprchovém koutu. Bohužel jsme nemohli využít původní parkety, tak jsme sem položili nové, ale v mnohem větším měřítku. Vyrovnávali jsme se tu s různou úrovní podlah.

Díky zajímavě rámovanému výklopnému oknu do světlíku a také díky umístění bytu v nejvyšším patře proniká do ložnice denní světlo.

Radiátory byly původně bílé, ale natřeli jsme je kovářskou černou barvou. Má drsnější povrch a natírají se jí třeba krby nebo ploty. Také jsou zde nová okna, ale dřevěná a věrné repliky těch původních.

Vzhledem ke stáří domu a období, z něhož pochází, jsme se rozhodli pro užití mramoru. Je součástí kuchyně na pracovní desce i za ní a jsou z něho zhotovené také parapety. Každý materiál tu má svoji strukturu či svůj dekor, mramor, olejovaná překližka, podlaha, teraco i obnažený betonový strop.

Co si tu nejvíc užíváte?
V létě rozhodně terasu. Pěstuji tady rajčata, grilujeme tu a manžel ji využívá také jako dílničku, má tu i ponk. Protože už mám svoji kuchyň navrženou podle svých představ, začala jsem víc vařit. Baví mě to a pouštím se i do složitějších jídel. Nikdy bych neřekla, že mě bude každý den tak těšit vstávat a pak se zase vracet domů.

Ing. arch. Markéta Bromová

V letech 2002 až 2009 studovala na FUA TUL v ateliérech prof. Ing. arch. akad. arch. Jiřího Suchomela, prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka a prof. arch. Martina Rajniše. Od roku 2003 spolupracovala s architektonickými ateliéry Jiran Kohout architekti, Artikl, SIAL, A-LT Architekti a DaM Architekti.

Od roku 2010 vede vlastní ateliér, v roce 2012 se stala členkou ČKA jako autorizovaný architekt. Podstatou její práce je pochopení potřeb a životního stylu klienta. Věří, že důkladná příprava přináší kvalitní výsledky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.