Altán vyrobený ze smrkového dřeva pro romantiky

Altán vyrobený ze smrkového dřeva pro romantiky | foto: Archiv časopisu Domov

Malé zahradní stavby pro romantiky i zahrádkáře lze koupit jako stavebnici

  • 3
Altán, pergola, zahradní domek. Drobné stavby, které chrání před deštěm či sluncem majitele, ale i nářadí, stroje či automobil, se stále častěji stávají běžným doplňkem zahrady.

Zahradní stavby, které slouží k přechodnému pobytu na zahradě či k uskladnění věcí, je možné rozdělit do dvou skupin: na účelové, mezi které patří domky na nářadí, garážová stání apod., a stavby, které slouží k posezení, tedy oblíbené altány či pergoly.

Kam se posadit

Pergola je označení pro konstrukci, které má především poskytovat oporu pnoucím rostlinám, na druhém místě je pak místem určeným k posezení či k příležitostnému stolování, jež pnoucí rostliny zastiňují. Bývá tedy nejčastěji v těsné blízkosti domu.

Vedle altánu se můžete setkat také s označením besídka nebo pavilon. Přestože plní podobnou funkci jako pergola, bývá mnohem zdobnější, s velkým množstvím dekorativních prvků. Nechybí mu zastřešení, protože slouží primárně odpočinku. Je také náročnější co do výběru pozice na zahradě. Měl by být v klidové části.

Kvůli světlu je jako střešní krytina použitý polykarbonát

Kvůli světlu je na pergole jako střešní krytina použitý polykarbonát

Nejčastěji mívá tato stavba půdorys ve tvaru šesti- či osmihranu, případně kruhu. Má-li altán stěny vzdušnější, případně je půdorys ve tvaru čtverce či obdélníku, hovoří se spíše o besídce. Častěji jsou však stěny plné, které vás při posezení ochrání před větrem i deštěm.

I když se můžete setkat s názorem, že v zahradě pod tisíc metrů čtverečních nemá altán co dělat, pokud dobře vyberete typ, který do zahrady dobře zapadne, můžete se těšit z altánu i na menším pozemku.
Stavba svépomocí se nedoporučuje, protože altán by měl být skutečně malé architektonické dílo. Na trhu je však řada sériově vyráběných altánů, originalitu stavby na zakázku ovšem nic nepředčí.

Zahradní altán Sokrates- osmiúhelník – průměr od 3 m, materiál borovice s povrchovou úpravou

Zahradní altán Sokrates, osmiúhelník, průměr od 3 m, materiál borovice s povrchovou úpravou

Pohodlí pro nářadí

Také nářaďové domky by měly korespondovat se stylem domu i zahrady. Oblíbené bývají typizované výrobky, které jsou k dostání v hobbymarketech. Výhodou je, že to obvykle bývá mobilní stavba bez nutnosti budovat základovou desku.

Pro větší stabilitu může být ukotvena na betonových patkách. Pokud budete měnit koncept zahrady, lze bez problémů změnit i pozici domku.
Ty nejjednodušší sériově vyráběné stavebnice obvykle smontuje i domácí kutil, i když to vyžaduje určitou zručnost a především čas.

Rizikem nákupu polotovaru je kvalita a připravenost materiálu, který bývá obvykle bez povrchové úpravy. Často se musí dokoupit za další peníze nejen střešní krytina, která není součástí stavebnice, ale také spojovací materiál nebo kování.

Zahradní domek Evolution 3,21 x 3,15 m s podlahou je vyroben ze smrkového dřeva o tl. 9 mm

Zahradní domek Evolution 3,21 x 3,15 m s podlahou je vyroben ze smrkového dřeva o tl. 9 mm

Podklad

Domky a chatičky, které nejsou určené k pevnému spojení se zemí, je možné usadit několika způsoby. Nejčastěji využívané a výrobci doporučované řešení je vytvořit pro objekty do 16 m2 štěrkové lože. To znamená vykopat zeminu do hloubky asi 10 až 15 cm, podklad vyrovnat a zasypat štěrkem tak, aby jeho vrstva přesahovala okolní terén přibližně o 5 cm.

Tuto vrstvu je pak třeba zhutnit (udusat), nejlépe pomocí speciální techniky. Na štěrk může rovněž přijít dlažba, klasická či zámková. Ideálním podkladem pro větší domečky a chatky na nářadí je ovšem betonová deska, která zajistí stabilitu podlahy, neumožňuje už ale bezproblémové stěhování objektu.

Desku si vyrobíte sami, případně ji necháte vyrobit, může být také součástí nabídky firmy prodávající stavebnici domku. Její vytvoření může být dokonce podmínkou pro poskytnutí záruky.

Zahradní domek Nautic 3 x 2 m ze smrkového dřeva se dodává bez střešní krytiny

Zahradní domek Nautic 3 x 2 m ze smrkového dřeva se dodává bez střešní krytiny

Desku není třeba pokládat do nezámrzné hloubky, stačí asi třiceticentimetrová vrstva do země. Na desku se posléze domek instaluje na podložní a podkladové panely, které stavbu ochrání před pronikáním vlhkosti a vzniku plísní. Jako střešní krytina se na zahradní nářaďové domky používají lehké materiály, obvykle pískovaná lepenka, kanadský šindel apod.

O dřevě

Většina zahradních staveb je zhotovena ze dřeva, a to buď z masivních hranolů nebo lépe z hranolů lepených. Tento materiál je sice dražší, ale nehrozí, že se bude kroutit, praskat, prohýbat či jinak pracovat působením změn teplot a vlhkosti, kterým v exteriéru nelze zabránit.

I když je stavba z "běžného" dřeva dokonale navržena a pečlivě provedena, právě klimatické podmínky mohou způsobit problémy již po několika málo měsících.

Z dřevin se používá nejčastěji smrk a modřín, je ovšem možné zvolit také některou z tropických dřevin, ale pozor: kubický metr exotického dřeva vás vyjde i na 100 tisíc korun. Tuzemské dřeviny jsou levnější a v každém ohledu dostačující. Včetně návrhu a realizace pořídíte z tohoto dřeva nářaďový domek už od 15 tisíc korun, altán či pergolu za 35 tisíc korun.

Zahradní altán může mít také půdorys ve tvaru čtverce

Zahradní altán může mít také půdorys ve tvaru čtverce

Co se týká povrchové úpravy, ideální bývá hloubková penetrace dřeva (jako např. u okenních rámů). Protože však stavba obvykle vzniká přímo na místě, není tato úprava vždy možná. Proto jsou nejčastější dva typy, a to lazura a lak. Výhodou lazury je, že nezakryje přirozenou strukturu povrchu dřeva, i na omak zůstane reliéfní.

Lak tyto přirozené nerovnosti zalije, nicméně vzhled dřeva jako takového nezmění. Jakýkoli nátěr ale nezapomínejte obnovovat, a to podle instrukcí výrobce a podle typu použitého přípravku.

Legislativa

Pro stavby prováděné svépomocí platí, že pokud splňují určité podmínky, nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu. Jsou to následující objekty:

– stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, nesmějí obsahovat pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení zvířat a nejde o sklady hořlavých kapalin a plynu

– stavby pro chovatelství o jednom nadzemním podlaží o zastavěné ploše do 16 m2 a do 5 m výšky (stavby mohou mít jedno podzemní podlaží)

- zimní zahrady o jednom nadzemním podlaží a skleníky do 40 m2 zastavěné plochy

Odborná spolupráce: ing. Martin Adamíra, Zahrada Praha

Více se dočtete v časopise Domov č. 9/2010.


Témata: Plíseň, Terasy