Ergonomie v kuchyni

Ergonomie v kuchyni | foto: Koryna

Malé velké omyly při zařizování kuchyně

  • 6
Zařizujete kuchyni? Dbejte na to, aby byla plně funkční a poskytovala vám pohodlí při práci. Teprve pak můžete "doladit" estetickou stránku.

Smiřte se s tím, že ne všechny dobré nápady, které jste viděli na obrázcích, se vejdou právě do vaší kuchyně.

Omezený prostor mnohdy neumožní ani to, aby splňovala všechny funkce, které od ní očekáváte.

Rozhodně tady platí, že v jednoduchosti je síla, a tak se vyvarujte příliš mnoha vodorovných linií (výškových skoků) a dekorativní prvky používejte v rozumné míře.

Dekorace jsou totiž jako koření - špetka kuchyni obohatí, přemíra výsledný dojem jen zkazí.

Několik pravidel ergonomie a designu

1.
Podstatné je správně umístit hlavní centra: skladovací (lednička) a přípravné, varné (varná deska) a mycí (dřez). Spojíme-li tyto body, vznikne trojúhelník. Součet jednotlivých vzdáleností (obvod trojúhelníka) by neměl přesáhnout 6 m.

2. Přípravné centrum neboli prostor na pracovní desce mezi mycím a varným centrem by měl mít šířku alespoň 80 až 120 cm. Vhodné je umístit zde zásuvkovou skříňku s kuchyňskými nástroji (noži, vařečkami a podobně).

3. Varná deska - nikdy nepatří až do rohu, vyžaduje vzdálenost minimálně 20 až 30 cm od konců a rohů pracovní desky. Varné centrum lze snížit, což vám umožní lepší přehled o nádobách na varné desce. Jsou-li však v rodině malé děti, bude lepší, vybavíte-li sporák bezpečnostní "zábranou" v podobě kovové mřížky. Plynovou varnou desku nestavte pod okno (průvan může oheň zhasnout), varné centrum by nemělo být ani vedle dveří nebo na frekventovaném rohu kuchyňské sestavy.

4. Vzdálenost dřezu by měla být stejně jako u sporáku minimálně 30 cm od konců pracovní desky. Lze ho i zvýšit na více než 100 cm (to uvítají především osoby většího vzrůstu). Při výraznějším zvýšení mycího centra doporučujeme umístit myčku na podstavec. Pokud to prostor dovolí, neváhejte si pořídit i v případě myčky dvoudřez.

5. Jídelní stůl - pokud máte dostatek prostoru, neplánujte místo jen pro rodinu, ale také pro hosty. Počítejte s tím, že kulaté stoly jsou na prostor nejnáročnější.

6. Průchod mezi jídelním stolem bez židle a pracovní deskou by měl být široký minimálně 90 cm, průchod mezi jídelním stolem se židlí a pracovní deskou alespoň 100 cm, u dřezu 110 cm, u varné desky nebo zásuvkové spodní skříně potřebujete 140 cm.

Doporučené výšky pro jednotlivé práce:

  • výška dřezu 90 až 105 cm neboli 5 cm pod úroveň ohnuté ruky, tedy mírně nad pasem, abyste se nemuseli ohýbat
  •  pracovní plocha pro přípravu jídla - 5 až 10 cm pod úrovní ohnuté paže (cca 82 až 100 cm)
  • pracovní plocha pro manipulaci s menšími spotřebiči by měla být 17 až 25 cm pod úrovní ohnuté paže
  • výška varné desky - asi 15 cm pod úrovní pracovní desky pro přípravu jídla neboli 10 až 17,5 cm pod úrovní ohnuté ruky (asi 72 až 88 cm), aby bylo dobře vidět i do zadních hrnců
  • trouba se umísťuje mezi úroveň očí a pasu tak, že zpravidla bývá dno trouby ve výšce 115 cm
  • police či horní skřínky by neměly být vyšší než 190 cm, jinak byste mohli mít problémy s vyjímáním nádobí z horních polic
  • horní skřínky či police mají mít šířku 15 až 30 cm, aby všechny uložené věci byly dobře viditelné
  • vzdálenost mezi sporákem a digestoří má být 60 až 70 cm


Další informace k tématu najdete v Living Kuchyně 4/2004
Více článků o bydlení: LIVING