Obývací kuchyně v novostavbě

Obývací kuchyně v novostavbě - Aby se do kuchyně vešlo veškeré vybavení, musel být navíc vytvořen barový pult. | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

Malá kuchyně v novostavbě vyžaduje chytré řešení

  • 50
Čtenářka zakoupila byt v novostavbě a neví si rady se zařízením kuchyňského koutu a obývacího prostoru. Rodina čtenářky si přeje vytvořit jednoduché a vzdušné prostředí, použít pastelové teplé barvy, některé mohou být i výraznější.

Požadavky čtenářky:
*  zařídit obývací kuchyň a vstupní prostor v novostavbě
*  kuchyňská linka by měla obsahovat: samostatně stojící nerezovou kombinovanou chladničku, elektrickou varnou desku, komínový odsavač par, vestavnou myčku š. 60 cm, vestavnou troubu ve větší výšce, dostatečně velký dřez a potravinovou skříňku
*  jídelní stůl pro 4 osoby, rozkládací pro 6−8 osob
*  vybavení obývacího pokoje: pohovka s konferenčním stolkem, TV stolek, skříňka a polička
*  čtenářka si přeje vytvořit jednoduché a vzdušné prostředí, použít pastelové teplé barvy, některé mohou být i výraznější − například hráškově zelená nebo ostřejší oranžová
*  vybavení vstupního prostoru: botník a úložné prostory, dlažba RAKO DAR 35110

Při navrhování obývací kuchyně a předsíně čtenářky jsem vycházela v první řadě z barevných požadavků rodiny. Oranžovou jsem zcela vyloučila, jelikož bytové dveře jsou v dezénu dřeva, které již trochu do oranžova je.

Takovouto výraznou barvu bych do bytového interiéru spíše nedoporučovala. Je agresivní, výrazná a nabuzující, která se na velké plochy příliš nehodí a velmi rychle se okouká. Maximálně bych ji viděla na doplňcích či textiliích, tedy spíše drobnějších prvcích a plochách.

 
Současný vzhled bytu.

Vše se řídí podle barev

Obývací kuchyně v novostavbě

Navíc kombinace barev, které si čtenářka přála − oranžové a hráškově zelené − také není zrovna ideální.
Rozhodla jsem se tedy spíše pro klidnější zelenou a použila jsem ji především jako barevné oddělení kuchyně od obývací části.

Ostatní barvy v bytě korespondují s dezénem dřeva na bytových dveřích. Navíc jsem použila bílý lak na obývací stěnu a antracitovou do kuchyně. Vše spojuje výrazný dezén dřeva zebrana, které by pro zvýšení efektu mohlo být rovněž v provedení laku vysoký lesk.

Obývací kuchyně v novostavbě

Obývací kuchyně
Místnost určená jako obývací kuchyně s jídelnou je sice velmi úzká, ale dlouhá, takže prostor pro pohovku, jídelní stůl i kuchyni zde je. Jídelní stůl je nyní navržen pro 4−6 osob. Prostor pro pohovku je tedy oproti návrhu menší.

Velmi komplikované bylo navrhování linky, protože výklenek pro kuchyni je dosti malý a navíc elektroinstalace a vodoinstalace je vyřešena bez jakéhokoliv plánu a bude nutné ji pozměnit.

Aby se do kuchyně vešlo veškeré vybavení, musela jsem navíc vytvořit barový pult − jako minimální pracovní plochu a zároveň jako spíž, jelikož se do linky potravinová skříň nevešla.

Obývací kuchyně v novostavbě

Také nebylo možné umístit troubu do výšky, protože by se do kuchyňské linky nevešla myčka nádobí široká 60 cm a dostatečně velký dřez.

Namísto samostatně stojící chladničky bych čtenářce doporučila vestavnou, aby nebyla při pohledu z obývací části vidět, totéž platí i o výrazné komínové zdobné digestoři, již bych rovněž nepoužila.

Musím říci, že tento prostor je pro kuchyni naprosto nevyhovující, vše ještě znemožňují připravené vývody, které jsou zhotoveny bez jakékoliv návaznosti na budoucí kuchyni.

Obývací kuchyně v novostavbě

Takováto příprava je opravdu na velice špatné úrovni a dle přiloženého plánku kuchyně od čtenářky je vidět, že při navrhování bytu architekt jaksi zapomněl dimenzovat prostor a nároky na kuchyni v závislosti na počtu ložnic v bytě.

Samozřejmě bych mohla kuchyni navrhnout větší, ale zcela záměrně jsem umístila veškeré spotřebiče do prostoru pro kuchyni určeného, a ten jsem navíc ještě zvětšila do "L".

Obývací kuchyně v novostavbě

Předsíň
Do předsíně jsem navrhla botník a sestavu skříněk s úložným prostorem, věšákem a sedátkem. Opět je zde zelená barva na čelní stěně, která tak obě místnosti spojuje.

Připomínám čtenářům, již si pořizují novostavby, aby včas začali řešit návrh kuchyňské linky a mohli již při výstavbě bytu dodat podklady pro elektroinstalaci a vodoinstalaci. Tak by se předešlo následným opravám a stavebním zásahům v novém bytě.

Za týden, 4. dubna, vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala interiérová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů.
Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 - Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde