I mělká pračka zasahuje do vstupu.

I mělká pračka zasahuje do vstupu. | foto: Archiv majitelky

Co s miniaturní koupelnou: má dostat přednost sprcha, nebo pračka?

  • 97
Zdědit byt po babičce má svůj rub i líc. Ztráta milovaného člověka na straně jedné, na druhé získané bydlení. Ale i tato „pozitivní“ strana může přinést komplikace. V bytě čtenářky to byla miniaturní koupelna, která babičce nevadila, ale vnučce ano.

„Zdědila jsem byt 2+1 po babičce v Praze a nyní se snažím vypořádat s problémem opravdu miniaturní koupelny. Ráda bych do ní umístila půlkruhový sprchový kout 90 × 90 cm, umyvadlo a pračku s vrchním plněním 40 × 60 cm,“ napsala do naší poradny čtenářka Jitka.

Dalším limitujícím faktorem koupelny jsou trubky topení. „Ráda bych poprosila o variantu s propojeným WC, ale i s oddělenou toaletou. Další problém, který řeším, je málo úložného prostoru. Proto mě napadla komora či šatna umístěná v prostoru obývacího pokoje, který má rozměry 546 × 337 cm,“ popisuje Jitka.

Několik variant řešení připravil architekt Hynek Maňák z brněnského studia Maniac Interier. „Byt v cihlovém bytovém domě má slušnou celkovou dispozici. Problematickým místem je však opravdu velmi malá koupelna, do níž byla umístěna i pračka,“ hodnotí architekt Maňák byt, jehož majitelka potřebuje pomoci.

 „Přestože byla zvolena rozměrově úsporná pračka 51 × 44 × 70 cm, koupelnu zcela zaplnila. Pračka totiž zasahuje i do dveřního průchodu a omezuje prostor nutný pro použití umyvadla,“ upozorňuje architekt Maňák.

Půdorys bytu - stávající stav

Stávající stav

Do dispozičního řešení stávajícího stavu je zakreslený nábytek pro posouzení možností. Celková dispozice umožňuje podle architekta Maňáka pohodové a funkční zařízení jednotlivých pokojů, předsíně, ložnice i obývacího pokoje.

Může se hodit

Nad Přehradou III

Nad Přehradou III v Praze poskytuje skvělou občanskou vybavenost s cenou bytů již od 2 254 718 Kč.

Více na Reality.iDNES.cz.

Kuchyňka s jídelnou je úměrná velikosti bytu, lze ji zařídit bez problémů. Problematická je kolize vstupních dveří do bytu s dveřmi na toaletu a opravdu velmi malá koupelna. Dispoziční varianty ukazují možná řešení.

Varianta 1

Tato varianta vychází z požadavků uživatelky. Do koupelny je vsazený půlkruhový sprchový kout o rozměrech 90 × 90 cm. Aby to bylo možné, je třeba koupelnu zvětšit posunutím stěny sousedící s kuchyní přibližně o 25 cm směrem do kuchyně.

Dispozice kuchyňské linky tento posun akceptuje. Část linky s hloubkou 60 cm se přemístila k boční stěně, při stěně sousedící s koupelnou je linka s hloubkou 45 cm.

Varianta 1

Do této části byla pod desku umístěna pračka, které se do koupelny s rohovým koutem 90 × 90 cm opravdu nevejde. Rohový dřez má za sebou hlubší niku. Použitá byla vestavná myčka se šířkou 45 cm a varná deska s troubou umístěnou pod ní. Chladnička se ocitla v rohu místnosti. Na potravinovou skříň však už není prostor, potraviny musí být uložené v kuchyňských skříňkách.

WC zůstalo samostatné, jak tomu bylo v původní pozici. V koupelně lze umístit otopný žebřík určený i pro sušení ručníků. Umyvadlo je vhodné zvolit s menší hloubkou, přesto bude patrně stále zasahovat do dveřního průchodu. Existují i výjimky s omezenou hloubkou určené hlavně pro toalety (třeba 50 × 20 cm), je však na majitelce, zda by se s takovým umyvadlem smířila, nebo dá přednost určitému omezení u vstupu.

Varianta 2

Tato varianta vychází vstříc požadavku uživatelky na umístění pračky s horním plněním 40 × 60 do koupelny. To by bylo možné v případě rozšíření koupelny jako ve variantě 1 a umístěním rohového sprchového koutu 80 × 80 cm.

Jenže tak v koupelně vzniknou mezi pračkou a sprchovým koutem špatně čistitelné úzké odstupy. Taková malá sprcha navíc není komfortní, její užití je proto na zvážení. Pračka byla umístěna vedle sprchového koutu.

V koupelně lze opět použít otopný žebřík. Místo něj je možné zvolit podlahové topení (což platí i pro předcházející varianty), které uspoří místo. Bylo by příjemné hlavně pro přechodné období, kdy se netopí. Protože hned u stěny vedou trubky topení, není třeba malou koupelnu v zimě vytápět.

Varianta 2

Varianta 3

Princip zůstává obdobný jako u předchozích dvou variant. V koupelně však byl umístěný sprchový kout 120 × 80 cm. Ten dovoluje i instalaci sklopného sedátka, navíc užívání je komfortní. V koupelně zůstal prostor pro případný otopný žebřík, pračka je opět umístěna v rámci kuchyňské sestavy.

„Požadované posouzení WC spojeného s koupelnou nepřináší podle mého názoru v dispozici tohoto bytu žádná pozitiva. Jedinou výhodou by mohlo být odstranění kolize vchodových dveří s dveřmi na WC,“ vysvětluje Hynek Maňák.

Řešení by bylo podle něho možné pouze za předpokladu rozšíření koupelny do prostoru chodby mezi koupelnou a ložnicí. „Jenže to by znamenalo mít přístup do kuchyně přes průchozí ložnici. Domnívám se, že stávající provozní řešení mezi místnostmi je výhodnější,“ tvrdí architekt Maňák.

Varianta 3

Ložnice i obývací pokoj nabízejí bezproblémové zařízení. V obývacím pokoji je možné zřízení šatní komory přístupné posuvnými dveřmi. „Komora lze vytvořit ´nábytkově´, dělící stěna mezi komorou a obývacím pokojem může být opticky průsvitná pro osvětlení komory a dekorativní pohledové řešení při pohledu z obytné místnosti,“ vysvětluje architekt Maňák.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia -  GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.