Zahradní fasáda je hravá, plná nečekaných průhledů a zákoutí, ve kterých se...

Zahradní fasáda je hravá, plná nečekaných průhledů a zákoutí, ve kterých se lámou prosklené chodby, venkovní bazén, balkony a otevřené terasy. | foto: Mel Yates

Rodina boháčů nemá žádné zábrany. Stvořila si soukromý ráj

  • 173
Movitá britská rodina oslovila londýnské studio známého a populárního architekta Gregoryho Phillipse, aby jí postavil na nádherném pětihektarovém pozemku opulentní rodinné sídlo. Na jihovýchodě Anglie v hrabství Berkshire vyrostla luxusní vila v prvotřídní kvalitě.

Manželé s dvěma dětmi nechali původní zastaralý a nefunkční slepenec budov strhnout a vrhli se na plánování vysněného domova. Šikovný architekt vytvořil pro rodinu dokonalé luxusní sídlo plné moderních prvků o rozloze 900 metrů čtverečních s bazénem a tenisovým kurtem.

Gregory Phillips v tomto domě stejně jako ve svých jiných projektech dal hlavní slovo sklu a dokonalému propojení exteriéru s interiérem. „Fascinuje mě ta možnost, která po staletí nebyla možná nejen z technologického, ale i bezpečnostního hlediska. Dnes je bohaté prosklení a propojení interiéru a exteriéru zcela běžným prvkem,“ řekl architekt Phillips pro iDNES.cz a dodal, že v Anglii, kde se počasí rychle mění, dostává spojení s přírodou další rozměr.

Použití velkých prosklených ploch ostatně doporučuje všem, kteří se zařizují. „Přirozené světlo a možnost mít stále okolí nadosah si získá každého, i když někteří rádi tvrdí, že je to na ně moc. Není třeba dodávat, že univerzální model proskleného domova není všespásný v případě, že za okny nemáte nic pěkného, na co by se dalo dívat,“ dodává žertem.

Hlavním požadavkem majitelů bylo vlastnit dům, který by byl ničím a nikým nerušenou oázou klidu. Ačkoliv vila stojí na obrovském pozemku a zazvonění neohlášené návštěvy nehrozí, směrem k přístupové cestě se fasáda domu příchozím uzavírá, působí stroze a formálně. Vchod se tak stává jakousi branou do jiné, lepší a klidnější dimenze a odfiltrovává vše, co není v domě žádoucí.

Může se hodit

Rezidence Golf Hostivař

Rezidence Golf Hostivař - uzavřené rezidenční bydlení v blízkosti golfového areálu.

Více na Reality.iDNES.cz.

Zato zahradní, již plně soukromá část, je hravá, plná nečekaných průhledů a zákoutí, ve kterých se lámou prosklené chodby, venkovní bazén, balkony a otevřené terasy. Všechny společenské rodinné zóny mají velkolepý výhled do krajiny, stejně jako si jej každé ráno a večer mohou vychutnávat plnými doušky i všichni členové rodiny přímo ze svých ložnic a koupelen.

Jednoduché kompozici vily, plné čistých a nekomplikovaných linií, kralují nebývale luxusní materiály: přírodní kámen, dřevo, kůže, mramor či nákladné a na objednávku tkané textilie, vše je perfektně řemeslně zpracované.

Okázalé a dramatické materiály nechybí v žádné z místností, opulencí příchozího omámí už při samotném vstupu. Na zdech jsou kožené panely od firmy Alma Leather, kombinované s dřevěnými obklady z kouřového dubu, na podlaze čedičová podlaha, na kterou byl materiál dopraven až z Číny. Tlumené barvy a přírodní odstíny nechávají maximálně vyznít skutečnému klenoty stavby - přírodě opečovávané anglické zahrady. V domě nesmí nikdy chybět čerstvé řezané květiny.

Pohled do pokoje syna

Nábytek na míru vyrobila slavná francouzská nábytkářská a designérská firma Christian Liaigre. Ta byla i hlavním dodavatelem noblesního zařízení obývacího pokoje. Podepsaná je nejen pod dřevěným nábytkem, ale dodala také krémové sofa Augustin, kožená křesla Saint Germain s bronzovými područkami nebo koberec.

Hedvábné polštáře jsou od firmy B&B Italia, sametové od firmy Conran. S obývacím pokojem je propojená kuchyň s jídelnou, místnost s domácím kinem a členitá pracovna s knihovnou. Kuchyňskou linku kompletně dodala italská firma Boffi, spotřebiče a vybavení je od značek Miele a Guggenau.

Z obývacího pokoje vede do soukromých ložnic schodiště od firmy Ardern Hodges, které umně kombinuje dva hlavní materiály domu: průzračné sklo a temné dřevo kouřového dubu. Ložnice jsou opět vybaveny nábytkem od firmy Christian Liaigre, postele v nejluxusnějším možném provedení pochází z dílny Vi-Spring, doplňky a drobný nábytek dodala neméně slavná a špičková značka Ochre.

Halu zdobí fotografie oblíbených koní majitele domu, které pořídil fotograf Matthew Seed, a dynamické obrazy, které si majitelé vybrali u malířky Judith Brennerové. „Chvíle, kdy se dům dokončuje, mám na projektech nejraději. Vůni čerstvé barvy, vybaleného nábytku, možnost projít se po ještě nezabydlených prostorech a obdivovat um řemeslníků, kteří do poslední tečky naplnili mé vize a plány, to je má největší odměna,“ uzavírá Gregory Phillips.

, pro iDNES.cz