Obrovské prosklené plochy propojují interiér s exteriérem.

Obrovské prosklené plochy propojují interiér s exteriérem. | foto: Yoshihiro Koitani

Důchodci si splnili sen, postavili úžasný dům z lávového kamene

  • 66
Manželé z Mexika měli sen, za kterým šli cílevědomě desítky let. Chtěli v důchodu odpočívat v houpací síti na verandě svého domu. Přání se jim splnilo. Na prahu šedesátky dokončili stavbu vily ve vesnici Tepoztlán hodiny jízdy od hlavního města Mexiko City.

Dům navrhlo architektonické studio Estrategias para el Desarrollo de Arquitectura z Mexiko City, které také vybralo vhodný pozemek. Manželé žijí ve vile o rozloze 400 metrů trvale a jejich potomci je se svými rodinami moc rádi navštěvují. Majitelé zároveň velkolepý prostor poskytují i pro pořádání neotřelých a zajímavých kulturních akcí.

Architekt Luis Arturo García, který projekt vedl, iDNES.cz řekl: „Dům nemá jiné ambice, než zpříjemňovat život. Při stavbě jsme se snažili dosadit všechny prvky do přírodního schématu tak, aby se nemusely nijak upravovat. Dům stojí na terasách, které si už více než 500 let uchovaly neměnnou podobu, obklopují ho vzrostlé stromy a keře bougainvilley a jsou z něj úchvatné výhledy na okolní skály.“

Architektům se podařilo najít exkluzivní pozemek na okraji chráněné přírodní oblasti. Celková rozloha parcely je 3 800 metrů čtverečních. Stavba stojí na terasách úpatí svaté hory El Tepozteco s malým chrámem zasvěceným aztéckému bohu Tepoztecatlovi, jenž ochraňuje kromě plodnosti i jeden z místních nejoblíbenějších alkoholických nápojů, tradiční pulque vykvašený z agáve.

Přízemí domu je z velké části postaveno z lávového kamene, který pochází z nedalekého údolí. Na hrubé přírodní struktury navazuje beton a hladká bílá plocha patra domu. Oba prvky smysluplně propojuje kov a především sklo. Obrovské prosklené plochy propojující interiér s exteriérem a jejich široce otevíratelné posuvy jsou přesně tím prvkem, díky kterému si stavbu snadno zapamatujete. Příroda tak vstupuje do interiéru bez jakýchkoliv zábran.

Členitý a do subtropického terénu dokonale zasazený dům se skládá z několika zón: společenského obytného prostoru v přízemí, který doplňují čtyři ložnice, každá má samostatné sociální zařízení a servisní zóna s technickým zázemím. V patře vily je oddělaná plnohodnotná garsoniéra, do které lze vstoupit přes střešní terasu. Sdílenému soukromí nejvíce vyhovuje prostor nádvoří a jídelny, kde díky promyšlené dispozici zůstává příjemný stín i uprostřed parných dní.  

Na dům navazují i dvě vodní plochy, které se v době dešťů od května do září plní vodou a zásobují jí dům. První je pod domem a její voda slouží po důkladném filtrování k pití, vaření, sprchování a praní. Propracovaný systém sbírá vodu z povrchu celého domu.

Stavba stojí na terasách úpatí svaté hory El Tepozteco, na které stojí malý chrám. Na fotografiích jsou jak členové rodiny majitelů.

Sdílenému soukromí nejvíce vyhovuje prostor nádvoří a jídelny, kde díky promyšlené dispozici zůstává příjemný stín i uprostřed parných dní.

Druhá kruhová nádrž filtruje použitou vodu, odděluje nánosy mýdla a olejů a následně se využívá pro splachování toalet a zalévání rostlin. Otevřená nádrž funguje díky filtrům a nasazeným rybám jako dokonalý ekosystém. Na pozemku je i sportovní bazén určený pro relaxaci. 

V celé vile je bohatá zásoba zabudovaných háků a systémů pro zavěšení tradičních hamak. Kdokoliv z rodiny a návštěvníků si tak může po celém domě vybrat pro odpočinek místo, které se mu v daný moment nejvíce líbí, jednoduše si do připraveného systému bezpečně zavěsit svou barevnou houpací síť a užívat si chvíle odpočinku.

Vzhledem k tomu, že dům užívá široká vícegenerační rodina, zařídili architekti interiéry nekomplikovaným způsobem, jednoduchými a nadčasovými nábytkovými kousky, které je také snadné stěhovat a přeskupovat podle aktuální potřeby. Materiálům vévodí dřevo, lakovaná borovice a překližka.

, pro iDNES.cz