V interiéru použili autoři řadu designových ikon.

V interiéru použili autoři řadu designových ikon. | foto: Martin Tiso

Luxusní loft v Praze, kde místnosti oddělují jen nábytkové stěny a sklo

  • 28
Náročný klient + přísný architekt = bydlení bez kompromisů. Pražský loft spíše připomíná byt ze zahraničního časopisu. I když tak zcela český není, autorem tohoto pražského je slovenský ateliér Cakov & Partners.

Otevřené prostory v novostavbě od slavného architekta Johnnyho Eislera si o velkorysý zásah přímo říkají. Sloupová konstrukce, prosklení na plnou výšku pokojů, otevřená dispozice, to je ideální „hřiště“ pro moderní až minimalistický design v podání šikovného architekta a náročného klienta, který dokáže takový názor náležitě ocenit.

Otevřená konstrukce umožnila zachovat otevřenou dispozici: byt je průhledný všemi směry, zařízený na plnou výšku a se skvěle řešenými přechody mezi jednotlivými podlahami.

Mnoho bytů, které si na lofty jenom hrají, však dokázaly promrhat i takovouto příležitost. Ne však ten od bratislavského designerského studia.

„Se slovenskými architekty jsme měli dobrou zkušenost už z předešlých spoluprací,“ popisuje zrod díla jeho majitelka, „bylo logické, že jsme se na Kalina Cakova a jeho kolegy obrátili i při zařizování současného bydlení.“

Tvůrci tak měli v návrzích skoro volnou ruku. Díky tomu působí byt čistě a hlavně dodržuje jeden koncept, který neruší ani vybrané doplňky a umělecká díla.

Truhlářská dispozice

Dispozičně zaujmou především příčky, které často tvoří jen nábytková stěna, využívaná buď z obou, nebo jenom z jedné strany. Oddělují i dvě ložnice, pracovnu a koupelny od denní části bytu. Truhláři na míru přizpůsobili i posuvné a velkoformátové dveře, které jsou samy o sobě zajímavým designovým prvkem.

Kuchyni dominuje bílá barva, koupelnám naopak černá, respektive kombinace černé a bílé. Tyto barvy doplněné navíc hnědou tvořily i základ barevného konceptu návrhu.

Kvalita především

V zařízení se hledala zejména kvalita (mramorová dlažba, lité podlahy v koupelnách, pískovcový obklad) a design (nábytek světových značek od Konsepti, kuchyně Boffi, postele B&B, Smeg…). Zaujmou i svítidla, jednotný rastr LED bodovek doplňují designové kusy charakteristických tvarů.

Rčení o ďáblu ukrytém v detailu dobře znají jak architekti, tak i majitelé pražského loftu, proto se kladl velký důraz na provedení všech řemesel, přesnost a preciznost, někdy i za cenu ztráty nervů. Výsledek však rozhodně stojí za to.

Koupelna v černobílé kombinaci - za prosklenými dveřmi.

Knihovna, za níž je skleněná příčka, odděluje ložnici od koupelny.

Autoři

Cakov & partners (Ing. arch. Kalin Cakov, Ing. arch. Metodiy Monev, Ing. arch. Ján Obušek)

Spolupráce na projektu: Ing. Tomáš Fojtík, Ing.arch. Katarína Karsayová, ArtD., Ing.arch. Michal Kyselica

„V našem ateliéru vznikají projekty různých obsahů a měřítek, od interiérů bytů přes rodinné domy, bytové a polyfunkční komplexy, až po urbanistické studie.
Zaměřujeme se na komplexní navrhování a projektování s důrazem na promyšlený, koncepční design, tvoříme a hledáme nové prostorové zážitky, které poskytují mnohotvárnost a splňují všechny požadavky koncových uživatel. Naše práce nekončí odevzdáním projektu, ale dále spolupracujeme s dodavateli a realizátory na řešení technických a řemeslných detailů.“

Střídmé barvy, materiály nejvyšší kvality – kuchyň působí dostatečně reprezentativně.