Koupelna ladných barev i křivek

Koupelna ladných barev i křivek | foto: Jaroslav Kvíz (kviz@centrum.cz)

Luxusní koupelna, která prošla totální rekonstrukcí

  • 144
Lidé se pouštějí do rekonstrukce koupelny z rozličných důvodů. Výměna stoupaček v domě připadala majiteli bytu natolik „inspirativní“, že umocnil chaos přestavbou celého sociálního zařízení. Vzal to zgruntu metodou „ani na kameni kámen“. A výsledek rozhodně stojí za vidění.

Nebylo to jednoduché, protože bylo třeba změnit dispozici koupelny. Původně měla tvar nepravidelného úzkého čtyřúhelníku, což nebylo hezké, natož praktické. Při přestavbě se přemisťovala vana (původně podél čelní stěny), o novém vybavení nemluvě.

Autorem návrhu rekonstrukce je architekt Jan Topinka z ateliéru  DOMY, jehož doménou jsou především zdravotnické  stavby. Bytům se věnuje jen sporadicky na naléhání známých a taky trochu ze zvědavosti zkusit občas něco „malého“.

Měkký nášlap
Architekt pracoval za podmínek takřka ideálních: dostal zadání („celá naše rodina miluje koupání ve vaně“) a volnou ruku jak na to. Začal razantně od podlahy. Místo tradiční dlažby - „nemám ji rád, protože je tvrdá, studená a spárovaná,“ zdůvodňuje - „jsem zvolil kaučuk, který se lepí na stěrkový podklad. Je na došlap měkký a teplý, navíc  bezesparý a vyrábí se ve velké škále barev i struktur.“

V koupelně je  kaučuková podlahovina Freudenberg z kolekce Norament 925. Architekt vybral brčálovou zeleň s penízkovým povrchem. Na moji všetečnou otázku, zda se o minivýčnělky nezachytává špína, se mi dostalo odpovědi, že celé týmy odborníků pracovaly na tom, aby k tomu nemohlo dojít, a že i penízkovou pryžovou podlahu stačí jen vytřít.

Jediné, co opravdu vadí - Savo, protože působením tohoto českého univerzálního počišťovače se kaučuk po čase rozpadá. Vhodné jsou například přípravky CC dr. Schutz, které výrobce doporučuje vždy na konkrétní typ krytiny.

 Kaučukové podlahoviny se dodávají ve čtvercích 610 x 610 a 1000 x 1000 militrů nebo patnáctimetrových rolích šíře 1220 milimetrů a tloušťky 2 – 4 milimetry. Cena za čtvereční metr se pohybuje zhruba od 1000 korun výš. Za tyhle peníze si přijdete na své - kaučuková podlaha je vysoce zátěžová (31 až 34, viz box), takže ji neprošlapete.

„Kdo chce, může z ní mít dokonce sprchovou vaničku,“ upozorňuje architekt. „Díky dezénu bude stoprocentně neklouzavá, nepropouští vodu a navíc v barvě, která vás napadne!“ (Více na www. kapro.cz).

Návštěva zajímavé koupelny

Místo ladných barev i křivek
Už při vstupu do koupelny upoutá svým tvarem umyvadlo Keramag s baterií od Gessi. Protože si majitelé bytu potrpí na vanu, dostalo se jim prostorného elegantního oválu značky Ideal Standard. Dojem luxusu umocňuje osazení do povrchově zavoskované exotické dřeviny zebrano s výraznou kresbou - dílo truhlářství JSJ Šesták interiéry.

Jde o dvoucentimetrový masív; pouhou dýhu by vysoká vlhkost brzy znehodnotila. Že koupel patří k denním rituálům rodiny, o tom svědčí nejen svíčky, audiosouprava Sony, namodralé světlo, ale i nástěnný citát z Hermanna Buhla, prvního dobyvatele Nanga Parbatu: „Mám pocit, jako bych se vznášel nad tím vším, jako by mě se zemí nic nespojovalo. Připadám si jako na maličkatém ostrůvku uprostřed ohromného oceánu.“

Tato slova tak zaujala majitele bytu, že je má každý den před očima. „Prostě si ve vaně připadám jako Buhl na vrcholku Nanga Parbat v roce 1953,“ říká.

Samo barevné řešení koupelny navozuje zklidňující atmosféru - bílý a  černý benátský štuk s perleťovým efektem, zelená podlaha, namodralé osvětlení doplněné plameny hořících svíček tvoří harmonický celek.

„Aby koupelna nedělala dojem komínu, řešil jsem vnitřní prvky zásadně horizontálně,“ upozorňuje architekt Topinka. Skříňky mají výklopná zrcadlová dvířka (zakázková výroba  truhlářství JSJ Šesták interiéry ) a výrazná je i robustní deska pod umyvadlem.

Původní světlíkové okno bylo zazděno a koupelna dostala větrák. Ani tady architekt nevynechal možnost si pohrát. Místo příliš nápadného asymetrického koutu, který by zazděním vznikl, stvořil takřka kubistický dvouvýklenek prostým vestavěním sloupku. Jediné, co ještě čeká na dodělání, je zákoutí u dveří, kde stojí pračka. Záhy bude zabudována do skříně s  posuvnými skleněnými dveřmi (Woodface).

Prázdnota pouze zdánlivá
Záchod v barevné škále zelená - bílá - modrá - šedá je záměrná strohý. Dojem umocňují neobvykle velké keramické obklady (60 x 90 centimetrů). Představovaly tvrdý oříšek pro obkladače, který se musel porvat se spárami; naštěstí posléze i v tomto případě zvítězil člověk nad hmotou.

Celá místnost působí velmi jednoduše, až virtuálně: bílé závěsné WC (Ideal Standard), nerez systém Geberit korespondující s povrchem (fólie) dvířek rozměru 100 x 100 cm.

 Jenže za nimi je čtyřiceticentimetrový prostor, který vznikl předsazením sádrokartonu před původní zeď. Takovou hloubku diktoval splachovací systém. Díky tomu vznikl úložný prostor na prací a čisticí přípravky, na které v koupelně nezbylo místo. Ostatní doplňky pocházejí z IKEA.


Více se dočtete v časopisu Living koupelna č. 1/2007