Architekt Frank Gehry řádil v Bouloňském lesíku. Stvořil ďábelský palác

  • 24
Na konci října 2014 se v Bouloňském lesíku v Paříži otevře budova Fondation Louis Vuitton, která nabídne mimořádný prostor pro umění a kulturu. Jejím autorem je světoznámý architekt Frank Gehry, jenž objekt navrhl jako brouka složeného z dvanácti částí připomínajících krovky.

Budovu za v přepočtu tři miliardy korun navrhl a prezentoval Frank Gehry už v roce 2006, přičemž se nechal inspirovat dlouholetou tradicí skleněných budov v Paříži. Nicméně na návrzích pracoval od roku 2001. Pětaosmdesátiletý architekt navrhl budovu tak, aby připomínala velkého lesklého brouka, ale původně se také mluvilo o plavidlu s dvanácti plachtami.

V lesíku stojí obří brouk

Stavba Fondation Louis Vuitton je splněným snem šéfa firmy LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) a nejbohatšího Francouze, pětašedesátiletého Bernarda Arnaulta.

Umělecké centrum francouzské luxusní značky Louis Vuitton bude slavnostně otevřeno v pondělí 27. října. Ve futuristické budově se budou pořádat koncerty a výstavy a také se v ní budou konat různé projekty zaměřené na umění. Například zde v listopadu vystoupí legendární německá hudební skupina Kraftwerk, která patří k průkopníkům elektronické hudby. Kapela byla založena v roce 1969.

První výstava bude věnována Gehrymu, který se s francouzským podnikatelem Arnaultem již léta přátelí. Půjde o retrospektivu jeho architektonické práce. Ve skleněném paláci Fondation Louis Vuitton bude stálá prezentace děl, která jsou v soukromém vlastnictví Bernarda Arnaulta.

Kdo je architekt Frank Gehry

Americko-kanadský architekt Frank Owen Gehry se narodil 28. února 1929 v Torontu, ale tehdy se jmenoval Ephraim Owen Goldberg. V roce 1947 se i s rodinou přestěhoval do Los Angeles a začal pracovat jako řidič rozvážkového vozu. Současně studoval architekturu na vysoké škole.

V roce 1951 absolvoval na University of Southern California. O rok později se oženil s Anitou Snyderovou. Ta ho později přemluvila ke změně jména na Franka Gehryho. V roce 1962 založil vlastní firmu Frank O. Gehry Associates v Los Angeles.

Tančící dům v Praze

Guggenheimovo muzeum v Bilbau

Manželství s Anitou nevydrželo, v roce 1966 se s ní rozvedl. Po devíti letech mládeneckého života se opět oženil. Jeho ženou se stala Berta Isabela Aguilera, se kterou žije dodnes.

Ve světě se proslavil experimentální architekturou, kterou poprvé použil při přestavbě svého rodinného domu v Santa Monice v letech 1978–1979.

Mezi jeho nejznámější stavby patří Guggenheimovo muzeum v Bilbau ve Španělsku (1997), Walt Disney Concert Hall v Los Angeles (2003), Millennium Park v Chicagu (2004) a Vitra Design Museum v německém městě Wei am Rhein (1989).

V Česku je známý jako jeden z autorů Tančícího domu v Praze, který navrhl spolu s Vladem Miluničem. Dům byl dokončen v roce 1996 a stojí na pravém břehu Vltavy na pomezí Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. V roce 1989 získal Gehry prestižní Pritzkerovu cenu, která je považována za Nobelovu cenu v architektuře.