Vizualizace: výhled do okolí je lákavý, před přehříváním chrání obyvatele...

Vizualizace: výhled do okolí je lákavý, před přehříváním chrání obyvatele rolety s elektrickým ovládáním a klimatizace. | foto: Ing. arch. Lubomír Beran

V areálu Baťových závodů vznikly loftové byty. Září veselými barvami

  • 45
Bývalá budova č. 32 Baťových závodů ve Zlíně se po rekonstrukci postupně mění v multifunkční budovu. Horní podlaží s výhledem na celé město se proměnila na loftové byty.

Budova označovaná jako číslo 32 z roku 1930 sloužila původně jako centrální sklad obuvi, vždyť v té době se v Baťových závodech vyrábělo 25 tisíc párů obuvi denně! Bohužel po zbytečném náletu koncem roku 1944 zůstalo z desetipodlažního skladovacího objektu pouze torzo.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

V roce 1950 zde byla místo původní stavby postavená centrální transformovna závodu a elektrorozvodna pro válcovnu gumy. V roce 1966 sice Svit rozhodl o postavení nových objektů, ale výstavba notně vázla, nová budova č. 32 (desetipodlažní objekt gumárenské a obuvnické výroby) byla dokončená až v 80. letech. Svislou nosnou konstrukci tvoří ocelové sloupy, dodržen byl I klasický modul baťovských “etážovek”, a to 6,15 × 6,15 m.

Záleží na každém, zda dá přednost pracovnímu místu u okna, nebo bude preferovat prostor s pohovkou apod.

Pracovní místo u okna dovoluje příjemnou relaxaci při výhledu do zeleně.

Pro rekonstrukci na loftové bydlení se ukázala jako ideální: nabídla světlou výšku 4,2 m i velké okenní plochy, pro něž byla použita izolační trojskla. Před případným přehříváním chrání uživatele vnitřní rolety s elektrickým ovládáním a klimatizace.

Protože výrobní areál je umístěný v centru města, není z horních podlaží budovy nouze o nádherné výhledy do okolí. Město se navíc postaralo o začlenění areálu do centra města, přímo v budově je pošta (její návštěvníci mohou využívat podzemní garáže), areálem projíždí i městská doprava. Nižší podlaží slouží jako kanceláře.

Většina loftů je určena pro jednu až dvě osoby, ale i pro rodiny, což platí hlavně o apartmánech o ploše 148 nebo 102 metrů čtverečních, menší začínají na ploše 41 m2, větší typ má 70 m2.

Architekt Luděk del Maschio, které je podepsaný pod návrhem celé rekonstrukce pro společnost Cream, použil v interiérech výrazné barvy, což v kombinaci s industriálními prvky dodává interiérům příjemnou hravost.

Ložnice v loftu s plochou 41 m2 je umístěna v mezaninu.

V přízemí loftů umístil kuchyňský kout, prostor pro jídelní část a obývací pokoj, koupelnu a vestavěné skříně. V patře najdete ložnice s vestavěnou skříní a pracovním stolem, u větších apartmánů nechybí dokonce ani šatna či dětský pokoj.

Architekt del Maschio se postaral také o návrh okolí budovy č. 32, která stojí nedaleko známého Baťova mrakodrapu, slavné „jedenadvacítky“ (více zde). Parkování pro rezidenty umístil do prvního nadzemního podlaží budovy.

Luděk del Maschio

Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, katedry designu ve Zlíně u prof. Zdeňka Kováře. Vedle architektury se věnuje i volné tvorbě. Působil ve sdružení Vio Art, Maschio s.r.o. a O-Blast. Je autorem řady veřejných i soukromých interiérů, novostaveb a rekonstrukcí.

Vizualizace: velký apartmán s plochou 148 metrů čtverečních má v mezaninu ložnici, dětský pokoj i šatnu, v přízemí obývací, jídelní a kuchyňskou část, ale také pracovnu.