Sluneční vytápění

Sluneční vytápění - V Česku slunce nesvítí tolik, vyplácí se proto spíše výroba tepla | foto: Profimedia.cz

Levné energie: Topit se dá i sluncem

  • 36
Slunce patří k nejlépe dostupným zdrojům energie. Tu však není snadné spoutat. V domácnostech se zatím spíše než k výrobě elektřiny více vyplácí přeměňovat solární energii na teplo.

Sluneční energie se dá přeměnit na teplo nebo na elektřinu. V Česku slunce nesvítí příliš intenzivně, proto se v malém měřítku vyplácí spíše výroba tepla. Přesto i "sluneční elektřina" postupně získává na popularitě.

Teplo se vyrábí termosolárními kolektory, elektřina fotovoltaickými panely. Umisťují se na střechy, na jih nebo jihozápad, se sklonem 30-60 stupňů. "V zimě je vhodný větší sklon kvůli sklouzávání sněhu," říká Libor Jiránek z firmy Jiránek, která solární panely prodává.

Největší výkon má technologie v létě, nejmenší v zimě. "Také například v Orlických horách nemá takovou účinnost jako na jižní Moravě," říká Jaroslav Novotný z poradenské a auditorské firmy Energ.

Teplo ze slunce nestačí
Termosolární kolektory se nejlépe vyplatí při ohřívání teplé vody. Ale je nutné je kombinovat například s elektrickým nebo plynovým ohřívačem. "V zimě systém funguje spíše jako předehřev vody například na 35 stupňů Celsia," vysvětluje Jitka Vašinová z firmy Ekosolaris.

Zatímco náklady na roční provoz elektrického bojleru jsou zhruba 10 000 korun, v kombinaci se solárním systémem klesnou na necelou třetinu. Bojler se dá pořídit za pět až sedm tisíc korun. Sestava solárních panelů s příslušenstvím na ohřev teplé vody pro čtyřčlennou rodinu vyjde na 70 000 korun, takže návratnost je asi deset let.

Kolektory je možné využít také k vytápění, ovšem v kombinaci s dalším zdrojem tepla. "Sluneční energie se může využít i pro zimní proti zamrznutí na chalupách a chatách," říká Josef Dušek z firmy Sam Armatury. Systém topení má jednu nevýhodu. "Je problém, co s teplem v létě. Dá se použít například na ohřev bazénu," radí Jaroslav Novotný. Také ohřev teplé vody je možné kombinovat s vytápěním i s ohřevem vody v bazénu.

Jinou variantou je teplovzdušný kolektor. "Je určen na sezonní použití od podzimu do jara," popisuje Jitka Vašinová. "Doporučuje se také na staré domy se silnými zdmi, kde je i v létě chladno," dodává.

Kolik co stojí

Sestavy pro teplo

* Kolektory s příslušenstvím na ohřev teplé vody pro čtyřčlennou rodinu - 70 000 korun
* Zařízení na teplou vodu, vytápění a ohřev bazénu -180 000 korun

* Absorbéry s příslušenstvím pro ohřev venkovního bazénu 6 x 3 metry - 33 000 korun

Poznámka: Ceny jsou orientační, mohou se lišit podle prodejce

Bazén vyhřátý sluncem
Solární teplo se dá využít také třeba jen k ohřevu vody v bazénu. Dají se zde použít i levnější plastové absorbéry. Vypadají podobně jako panely, nemají však robustní rám a skleněnou desku. "Bazénová voda prochází přímo dutinami v absorbéru," říká Jitka Vašinová.

Tím odpadá nutnost dvouokruhového systému s výměníkem tepla. "Na zimu se však systém musí vypustit," říká Jitka Vašinová.

Celková plocha kolektorů nebo absorbérů by se měla rovnat polovině plochy bazénu. Pokud není bazén zastřešen, je třeba 80 procent plochy.

Pomůže dotace
Na koupi systému se dá vždy na začátku roku zažádat o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Šanci však mají jen podnikatelé, neziskové organizace, obce nebo společenství vlastníků.

"Žádat lze o podporu pouze na realizovaný projekt, maximálně však do roka po uvedení do provozu," říká Pavel Košek ze Státního fondu životního prostředí.

U rodinných domů a bytů byli letos uspokojeni všichni žadatelé, bylo možné získat až 50 procent částky, maximálně však 50 tisíc korun. "Pokud by se podařilo dojednat financování i z programů EU, situace by se pro období 2007-2013 podstatně zlepšila," uzavírá Košek.

Elektrický ostrov
Využití panelů k výrobě elektřiny je v domácnostech méně efektivní. "Ekonomicky výhodné to je, pokud dům nestojí v dosahu elektrické sítě a musel by se přivést kabel z větší vzdálenosti," říká profesor Vítězslav Benda z ČVUT. Tomu se říká "autonomní" nebo "ostrovní systém".

Využívá se na chatách a chalupách, k čerpání vody či k venkovnímu osvětlení anebo při cestování k zásobě energie pro karavan. Dá se využít jako zdroj pro počítač nebo například pro pohon protislunečních clon.

"Elektřina je soustředěna do akumulátorů, z nichž je distribuována ke spotřebičům," říká David Vašát z firmy HiTechSolar. Panel produkuje stejnosměrné napětí, čemuž je nutné přizpůsobit výběr spotřebičů. Jinou možností je měnič, který převede stejnosměrný proud na střídavý.

Fotovoltaické panely se dají využít i jako zajímavý prvek v architektuře. "Existují například panely s barevnou povrchovou úpravou. Na přání zákazníka je možné vytvořit z šesti různých barev jakýkoliv obrázek nebo třeba logo firmy," říká Radek Tesař z firmy PVTCzech.

Jinou specialitou jsou průhledné panely. "Mohou tvořit výplň oken nebo zimních zahrad. Mají nižší výkon než běžné moduly, což je způsobeno tím, že část dopadajícího světla prochází," dodává Tesař.

Kolik co stojí

Sestavy pro elektřinu

* Panely s příslušenstvím na výrobu elektřiny pro karavan nebo zahradní domek - 10 000 korun
* Zařízení pro menší chatu nebo jachtu - 15 500 korun
* Zařízení pro velkou chatu nebo domek na samotě - 91 000 korun
Poznámka: Ceny jsou orientační, mohou se lišit
podle prodejce

,