Modelový dům pro vesničku zimních olympijských her v jihokorejském...

Modelový dům pro vesničku zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu v únoru 2018 je připraven. | foto: Moobum Jang a The Plus Partners

Domky pro olympijskou vesnici mají 20 metrů čtverečních. Podívejte se

  • 34
Jihokorejští architekti ve spolupráci s americkým týmem vytvořili koncept obyčejného modulového domku, který poskytuje veškerý komfort pro krátkodobé i stálé bydlení. V domečku pro jednoho až dva obyvatele, který byl vytvořen pro zimní olympiádu, nechybí nic důležitého.

Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu začnou sice až za 14 měsíců, ale organizátoři už mají jasno o podobě domků olympijské vesnice.

První z nich stojí v provincii Kangwon, nedaleko národního přírodního parku. Dům o celkové rozloze 19,8 metru čtverečních vytvořily společně dva architektonické týmy: američtí DNC Architects a jihokorejští The Plus Partners.

DNC Architects za sebou mají stovky velkých komerčních i rezidenčních projektů, tvořili i nemocnice, prodejny, hotely nebo sofistikované garážové domy.

K jejich rozmáchlé architektuře určené pro masy nekonkrétních lidí se přidal mladý tým architektů, designérů a konzultantů ze soulského studia The Plus Partners. Ti jsou zvyklí na komornější projekty a vtiskli celé realizaci osobitost a originalitu. Na projektu se pracovalo od loňského srpna, hotov byl letos v červenci.

Prostý dům, jaký pochopí lidé na celém světě

Modulové domky mají archetypální podobu. Klasická sedlová střecha, dřevěné obložení, velká okna a tmavý nátěr nepůsobí nikterak odvážně. Právě takový byl záměr: vytvořit mezinárodně přijatelný jednoduchý a zároveň nepředražený dům, který bude využitelný nejen pro relativně krátkou epizodu zimní olympiády, ale také do budoucnosti.

Může se hodit

rezidence Zbraslav

Působivou architekturu nabízí Rezidence Zbraslav s prosvětlenými objekty a oblíbenou předzahrádkou.

Další domy k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Proto byly pečlivě vybrány i ekologické materiály, ze kterých je dům vyroben. Stavba je dodávaná jako modulový kus, který lze přizpůsobit místu i terénu a vlastník ho může snadno transportovat na jinou lokaci. Organizátoři doufají, že se tak domky po skončení olympiády vyhnou osudu opuštěných a zvolna chátrajících staveb, jaký potkal některé z bývalých olympijských vesniček.

Od začátku se také počítá s možnou popularitou domku. Ti, kteří v něm naleznou zalíbení, si ho budou také moci pořídit pro privátní účely. Architekti již dnes, pár dní od uveřejnění finální podoby stavby, sbírají desítky žádostí jak od soukromých osob, tak od podnikatelů. Cena domu ovšem zatím nebyla stanovena.

Schody vedou do spacího patra s lůžkem. Minimalistické černě lakované kovové zábradlí je tvořeno trojúhelníkovým vzorem, který kopíruje úhel střechy.

Dřevo a světlo znamená klid a bezpečí

Důležitými prvky při navrhování bylo světlo a pohodlí. Obyvatelé domku se musí cítit maximálně komfortně. K tomu dopomůže přímý kontakt s okolím a přírodou - z domku lze vystoupit na venkovní terasy, které lze dimenzovat dle možnosti a libosti.

Tři metry široký domek má ryze praktickou dispozici. Vchodové hlavní dveře vedou přímo do chodby, ve které jsou úložné prostory. Na ně navazuje malý kuchyňský koutek, ve kterém je vše nezbytné pro přípravu nenáročné a rychlé večeře: dvouplotýnkový vařič, dřez a lednička. Příčka odděluje od pokoje koupelnu, vybavenou v moderním přírodním stylu.

Otevřená sprcha, dřevěná podlaha s jednoduchými odtoky, toaleta a umyvadlo jsou doplněny i poličkami na odkládání věcí. Dřevo dominuje celému interiéru: jsou jím obloženy stěny i zkosený strop. Za koupelnou vznikla nika na odkládání věcí, knihy a další drobnosti lze uschovat i do schodiště, které je navrženo zároveň jako novátorská knihovna.

Schody vedou do spacího patra s lůžkem. Minimalistické černě lakované kovové zábradlí je tvořeno trojúhelníkovým vzorem, který kopíruje úhel střechy. Esencí vysoké kvality bydlení bylo pro tvůrce přirozené světlo. Do malého domku vede celkem osm různě velkých oken, které dokonale prosvětlují interiér.

, pro iDNES.cz