Unikátní bydlení ze všeho nejvíc připomíná psí kotec. | foto: Profimedia.cz

Bojuje se zoufalou bytovou krizí. Žije v centru v psí boudě na kolečkách

  • 41
Švédský student grafického designu Nils Bohman Ström vyřešil problém s levným ubytováním po svém. Ve Stockholmu si postavil minidomeček na kolečkách. Díky tomu může pobývat na různých místech a v parcích po celém městě.

Bytová situace ve Stockholmu není dobrá. Nejvíc chybí finančně dostupné bydlení pro mladé lidi. To si myslí čtyřiadvacetiletý student Nils Bohman Ström. Vadí mu, že město staví málo nových nájemních bytů a na ty již postavené se čeká řadu let. 

Rozhodl se proto na bytovou krizi upozornit. Jeho nápad, jak vyzrát nad nepříjemnou situací, se stal zároveň i jeho závěrečným studentským projektem, kterým chtěl upozornit na špatnou bytovou politiku v zemi.

Levné bydlení ve Švédsku

Postavil si přenosný mikrobyteček, který ukotvil na mobilní rám. Vzniklo tak unikátní bydlení, které ze všeho nejvíc připomíná psí kotec nebo krabičku na kolečkách. Výhodou spací buňky je nízká hmotnost, majitel takového domečku s ním může bez problému putovat z místa na místo. Nemusí si k tomu pronajímat traktor či jiné tažné vozidlo.

Ubytování je to však velmi spartánské. Majitel takového mikrodomku musí být  nenáročný. Malá dřevěná krabička má totiž rozlohu dva metry čtvereční. K dispozici má tedy pouze čtyři odizolované a zateplené stěny, podlahu a strop, dále postel, poličku, kuchyňku a nádobí zavěšené na šňůře. Vařit si musí před domkem na chodníku.

Může se hodit

Také potřebujete vyřešit vaše bydlení? Najděte si svůj nový byt, dům nebo podnájem na Reality.iDNES.cz.

"Snažím se tak upozornit na špatnou bytovou politiku. Ve Stockholmu se na nájemné bydlení od města čeká velmi dlouho. Například v centru Stockholmu ve čtvrti Södermalm je to průměrně sedmnáct let. Pak je samozřejmě rychlejší si postavit tento box a zvolit si život šneka. Tedy přesněji vláčet domeček s sebou," řekl Nils Bohman Ström švédskému listu Mitti.se.

Pro svůj nový domov zvolil jméno Radnice, pro jeho politický podtón. Na domku má také namalovaný symbol, který znamená "Tady budeš žít".

Nils přiznává, že se první noc v domečku cítil nejistě. "Ležel jsem a jen poslouchal zvuky, ale člověk si zvykne," přiznává.

Reakce kolemjdoucích byly prý pouze pozitivní.

"Domeček jsem postavil také proto, abych prozkoumal, co lze dělat, když město nestaví dostatek nájemních bytů. Chci zjistit, zda je možné si postavit vlastní bydlení a pak v něm žít a jak to vše můj život ovlivní, když nemám trvalý domov," říká Nils, který nakonec přiznává, že má byt, a cítí se tak privilegovaný.

"Politici musí především zajistit výstavbu levného nájemného bydlení. Mladí lidé musí být schopni poplatky utáhnout a také se konečně odstěhovat od rodičů. Vlastní bydlení je příliš drahé a v dlouhodobém horizontu tato situace není udržitelná," tvrdí Nils.

Uvítali byste výstavbu nových nájemních bytů od města?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 neděle 25. května 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 682
NE
NE 273