Kuchyně po proměně

Kuchyně po proměně | foto: Prima

Levná rekonstrukce panelákového bytu. Místo bourání vše skryl sádrokarton

  • 98
Mladý pár obývá panelákový byt, který dceři přenechala matka včetně starého nábytku a zařízení. Protože na bourání umakartového jádra nebyl čas ani peníze, vyřešili designéři proměnu jednoduše: vše zakryli sádrokartonem.

Panelákový byt 2 + 1 od sedmdesátých let, kdy se do něj rodina nastěhovala, se moc nezměnil. Starý nábytek zdobila sbírka doplňků, které byly v různých dekádách v kurzu. Nic se nevyhazovalo. Ve spíži se dokonce našly potraviny s datem spotřeby do roku 1985 nebo s cenovkou 5,50 Kčs.

Pokus o určité úpravy lze v bytě přece jen najít. Rodina už zbourala část příčky mezi kuchyní a obývákem a prostor propojila. Tuto úpravu ocenili i designéři a místnosti nechali spojené. Stejně tak neměnili dispozice a umístění kuchyně, jídelního a televizního koutu. Veškeré zařízení ovšem muselo pryč.

Propojená kuchyně a obývací pokoj před poměnou

Propojená kuchyně a obývací pokoj před proměnou

Nedostatečný příkon elektrické energie, málo úložných prostorů a také rozdílná výška podlah v kuchyňské a obývací části - to byly tři největší chyby, se kterými se museli tentokrát poprat David Machač a Tomáš Marx, designéři pořadu Jak se staví sen (Prima 22. března v 21:20).

Tři chyby, které vadily nejvíc

Rodiče Libuše se do bytu stěhovali v roce 1969 jako první v celém domě. Všichni pak chodili jejich byt obdivovat. To ještě skříňky, kterým dnes vypadávají dvířka z pantů, byly nové a sloužily bezchybně.

Kuchyňská linka slouží více než třicet let a stejně tak dlouho se na ní hromadí „doplňky“

Kuchyňská linka slouží více než třicet let a stejně tak dlouho se na ní hromadí "doplňky"

Tehdy příkon elektřiny stačil. "Dneska jsme naučeni, že když pečeme, nemůžeme pouštět varnou konvici a naopak," říká současná majitelka Libuše. Problém byl i s úložným místem, které chybělo.

Stavební práce přišly v této proměně na více než devadesát tisíc korun. "Původní umakartové jádro jsme v kuchyňské části překryli sádrokartonovými předstěnami a podhledy," popisuje David Machač. Schoval se tak nejen ošklivý umakart, ale i nerovný strop, který zatím skrývaly stejně ohavné stropní podhledy z lisovaného polystyrenu.

Obývací části dominovala mohutná sedačky s čalouněním z mikroplyše

Obývací části dominovala mohutná sedačky s čalouněním z mikroplyše

Mezi původní a novou stěnou tak vznikly dutiny, v nichž se táhnou nové rozvody elektřiny, voda i odpady. Pro nové jističe stačila původní rozvodná skříň. "Mnozí lidé se často pouštějí do zbytečného bourání, přitom sádrokartonové předstěny nabídnou stejný výsledek, jen s menší námahou," dodává David Machač. Při použití sádrokartonu odpadá štukování, desky stačí namalovat nebo vytapetovat, vše jde rychleji a hlavně levněji.

S různou výškou podlah pomohla stěrka. Na srovnaný podklad zvolili designéři podlahu s výtažky z ovčí vlny po stranách, které dokážou neutralizovat škodlivé látky v ovzduší a jsou antialergické. Zvolená krytina výborně odolává vlhkosti, proto je vhodná i do kuchyně.

Okna zakryly japonské stěny

Okna zakryly japonské stěny

Tmavší ořechové dřevo a vzor průmyslové mozaiky vytváří žádoucí kontrast s nábytkem, který je laděný do světlých odstínů.

Tapeta místo obkladaček

Ani tato rekonstrukce se neobešla bez tapet. V bytě se objevují dva typy. "Jde o stejný vzor, v jednom případě je barevná a laděná do červeno-oranžových barev, v druhém jsme použili stejný vzor, ale v jemném černobílém provedení," vysvětluje designér Tomáš Marx.

Jednodušší tapety posloužily k oživení nik v hlavní stěně obýváku, která je vymalovaná právě do pomerančového odstínu. Ladí tak nejen s druhými tapetami, ale i japonskými stěnami, které nahradily záclony a závěsy na oknech.

Pracovní desku designéři zvolili v barvě tmavého betonu

Pracovní deska je v dezénu tmavého betonu

Stěnu v obýváku zdobí jednoduché niky

Stěnu v obýváku zdobí jednoduché niky

Barevná tapeta se stává dominantním prvkem v kuchyňské části. Je nalepená skoro přes celou stěnu za pracovní deskou. Zašpinění se však majitelé nemusejí bát. V dolní části ji překrývá čiré sklo, které se snadno udržuje. V rámci stavebních prací nechali autoři proměny natřít i radiátory a zárubně.

Nika nabídla úložný prostor

Nové uspořádání kuchyně je do písmene U, původní bylo do L. Třebaže zcela chybí horní skříňky, úložného prostoru zde najdete více než v původní lince.
"V čele kuchyně vznikla nika, do které jsme nechali vestavět vysoké skříňky. Nabízejí dostatek místa na ukládání potravin i dalších věcí, vešly se do nich i kombinovaná chladnička, pečicí i mikrovlnná trouba," popisuje David Machač.

Kuchyňskou a obývací část odděluje bar

Kuchyňskou a obývací část odděluje bar

Kuchyňskou a obývací část opticky rozděluje bar sloužící jen k příležitostnému stolování. V místnosti zbyl prostor na klasický jídelní stůl. Dvířka kuchyně kombinují dezén švestkového dřeva a bílou lesklou fólii, která je k nerozeznání od laku. Pracovní deska z MDF imituje tmavý beton.

Nábytek do obývací části vybírali David Machač a Tomáš Marx také v bílé barvě, jídelní stůl je z chromu a mléčného skla. Mohutnou vzorovanou sedačku nahradila mnohem subtilnější, vejde se však na ní stejný počet lidí jako na tu původní. A ani na pohodlí nejsou ošizeni.

Stropní svítidla z jedné série visí jak nad konferenčním, tak nad jídelním stolem

Stropní svítidla z jedné série visí jak nad konferenčním, tak nad jídelním stolem

Jídelní stůl vybrali autoři proměny v kombinaci bílé barvy a mléčného skla

Jídelní stůl vybrali autoři proměny v kombinaci bílé barvy a mléčného skla

V novém interiéru bylo třeba nově vyřešit i osvětlení. Zatímco kuchyňskou část nasvětlují bodová světla zapuštěná v podhledu, v obývací části jsou to dva lustry ze stejné kolekce – jeden nad konferenčním, druhý nad jídelním stolem.

Protože si slečna neustále pletla vypínače na jednotlivá světla, pořídili si majitelé ke světlům dálkové ovládání. Nyní mohou rozsvěcovat a zhasínat bez toho, aby se zvedali z pohovky. Ovládání dokonce – k jejich velkému nadšení - funguje i na varnou konvici.

Do nik zvolili designéři tapetu se stejným vzorem jako do kuchyně, jenže černobílou

Do nik zvolili designéři tapetu se stejným vzorem jako do kuchyně, jenže černobílou

V obou místnostech leží laminátová podlaha se vzorem průmyslové mozaiky

V obou místnostech leží laminátová podlaha se vzorem průmyslové mozaiky

Náklady

Stavební práce 92 900 Kč
Kuchyňská linka 58 358 Kč
Spotřebiče 79 560 Kč
Podlaha 39 450 Kč
Nábytek 53 980 Kč
Světla a doplňky 16 658 Kč

Celkem: 340 906 Kč