Domek rozložený na díly zaujal i britského novináře Toma Rawstorna z listu...

Domek rozložený na díly zaujal i britského novináře Toma Rawstorna z listu Daily Mail. | foto: Profimedia.cz

Dřevostavba v krabici. Šikovný novinář ji sám postavil za pouhý týden

  • 93
Dům v krabici, který se dá snadno složit jako knihovna z Ikey. S nápadem jednoduchého dřevěného domku s obývákem, kuchyňkou a ložnicí přišla britská společnost Tiny House. Chce za něj 6 500 liber, v přepočtu 215 tisíc korun. Na toaletu ovšem půjdete ven.

Dřevěný minidům je ideální pro jednoho či maximálně dva obyvatele, zároveň se díky své velikosti pohodlně vejde na zahradu rodinného domu. Domek rozložený na díly zaujal i britského novináře z listu Daily Mail.

Tom Rawstorne se rozhodl pomocí návodu a šroubováku dům postavit. K výzvě přistoupil svědomitě. Zakoupil domek, který se prodává včetně kuchyňské linky s dřezem a baterií a také s vestavěným patrem na spaní. Na stavbu si dal sedm dní a v neděli se vrhl do práce. Cíl byl jasný, postavit pro své tři dcery ve věku 4, 8 a 11 let domek, který by hrdě ukazovaly návštěvám a přitom říkaly: Tohle postavil náš táta.

Dřevostavba v krabici

Nejdříve si na své zahradě v Kentu, kde jeho rodina žije, vyhradil prostor pro základovou desku svého nového domu, která má rozměry 4,5 × 2,4 metru. Obrovskou hromadu trávy a hlíny schoval za křoví v naději, že si toho jeho žena Charlotte nevšimne.

Přes noc však vytrvale pršelo. Druhý den, v pondělí, tedy byla překližka na desce zvlněná. Po poledni přijelo nákladní auto s další várkou domu. Rawstorne vyložil pět metrů dlouhé panely, tedy stěny domečku a asi dvě stě jednotlivých kusů dřeva.  

V úterý přestalo pršet a Tom se mohl opět pustit do stavebních prací. Ukázalo se však, že voda na základové desce zmrzla a vytvořila kluziště, což však novináře neodradilo. 

Nejdříve přišly na řadu stěny domu a krokve. Ty tvoří základní nosné prvky krovů, které v pravidelných roztečích nesou střešní krytinu. Střecha byla v období dešťů Tomovou prioritou číslo jedna. Chtěl domek dostat pod střechu co nejdřív.

Střechu ovšem musí držet zdi. Práce se stěnami domu ulehčovalo jejich očíslování a připravené šrouby, těmi se zdi spojily navzájem, a pak připevnily k základové desce. Pak následovala instalace štítů na obou koncích domu a připevnění hřebene.

Na stavbu si dal plných sedm dní a v neděli se vrhl do práce. Nejdříve položil na patky základovou desku.

Ve středu Toma bolelo celé tělo, ale i tak dokončil krovy s pomocí stovky kovových šroubů. Pak instaloval vodotěsnou izolaci v podobě plastové fólie. Pátý den ve čtvrtek se novinář listu Daily Mail rozhodl instalovat okna a dveře a také vnitřní nosníky mezipatra.

Šestý den autor textu přiznává, že šroubovák již nikdy nechce vidět. Vymaloval tedy stěny a položil laminátovou podlahu v dekoru světlé borovice. Základová deska zůstala však po deštích zvlněná, a tak nešla pokládka tak hladce, jak sliboval návod. Některé díly proto musel doslova do podlahy nabouchat.

Dřevěný minidům je ideální pro jednoho, maximálně dva obyvatele.

Sedmý den věnoval Tom zařizování interiéru.

Sedmý den věnoval zařizování interiéru. Do patra na spaní umístil širokou matraci a přízemí s obývací kuchyní oživil minikuchyňkou s dřezem, pohovkou, stolkem s televizí, na okna pověsil záclonky a zavěsil truhlíky s květinami.

V plánu má ještě instalaci solárního systému, který byl dodával elektřinu, a rád by ještě přidal nádrž na vodu. Do té doby Tom vyřešil přívod elektrického proudu prodlužovačkou, kterou natáhl do svého domu. Tak si mohl v klidu pustit televizi, DVD, pár světel, zatopil si a ohřál jídlo v mikrovlnné troubě.