Navrhnout dům sám sobě je celkem peklo, přiznává architekt

  1:00
Mladá rodina dlouho hledala pozemek pro svůj nový domov v okolí Prahy. Nakonec jej našla o desítky kilometrů dál, v malebném brdském podhůří. Zde si postavila dřevěný pasivní dům.
Větrem bičovaná západní fasáda již získává patinu šedého sibiřského modřínu.

Větrem bičovaná západní fasáda již získává patinu šedého sibiřského modřínu. | foto: Martin Zeman pro 3AE

Přestože jsme s manželkou po studiích bydleli osm let v Praze, oba jsme měli jasno v tom, že tady rozhodně své děti vychovávat nechceme. A proto jsme časem začali přemýšlet o našem novém domovu.

Nastala tedy fáze hledání vhodného pozemku. Hledali jsme půl roku, navštívili snad bezpočet rozmanitých parcel, přesto jsme stále nenašli vysněné místo. Najednou jsme si uvědomili, že to není ani tak nedostatkem pěkných míst k bydlení, ale tím, že k těmto místům nemáme žádný vztah a vlastně hledáme jen v okolí Prahy, abychom sem mohli dojíždět za prací.

Dřevostavba v Brdech

Pak přišlo nejlepší rozhodnutí našeho života. Vydali jsme se hledat tam, kde oba máme své kořeny, do jednoho malého městečka v Brdech.

A tak jsme po roce hledání vhodného místa nakonec zakotvili tam, odkud jsme se před roky rozlétli do světa. Našli jsme krásný tři tisíce metrů čtverečních velký pozemek s výhledem do údolí, kde se na zahradě mohou naše děti do sytosti vyřádit. S odstupem času musím uznat, že to byl skvělý krok. Nedovedu si představit například vozit děti desítky kilometrů k babičce na hlídání. Dnes, když to potřebujeme, máme na hlídání k dispozici hned dvě babičky 15 minut od domu, což je opravdu luxus.

Navrhovat dům sám sobě bylo peklo

Pozemek jsme měli, další fází byl dům. Jsem architekt, proto jsem chtěl bydlení pro mou rodinu vymyslet sám. Předpokládal jsem, že navrhnout si vlastní dům bude naprostá pohoda, protože zde nebude investor, kterého budu muset přesvědčovat, co je správně, co je špatně a neustále vše zdůvodňovat. Byl to však omyl.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Ukázalo se, že navrhovat dům sám sobě je celkem peklo. Celý svůj dosavadní profesní život jsem navrhoval dřevostavby v systému „two by four“ (tedy montáž konstrukčního systému z dřevěných KVH hranolů přímo na místě stavby) a rozhodně jsem chtěl, aby i náš dům byl dřevostavba.

Nicméně v době, kdy jsem začal uvažovat o návrhu svého vlastního domu, jsem se začal poohlížet po mnohem sofistikovanějším konstrukčním řešení dřevostavby, a to masivních velkoformátových dřevěných panelech Novatop.

Na tomto řešení mi bylo velmi sympatické, že dřevo může zůstat v interiéru pohledové, čímž dodá vnitřnímu prostoru velmi příjemnou atmosféru. V mém profesním životě to byl zlom, kdy jsem si řekl, že chci navrhovat opravdové dřevostavby, ze kterých na vás doslova dýchá dřevo a ne dřevěné konstrukce obalené sádrokartonem.

Nosná konstrukce byla postavena za dva a půl dne.

Pasivní dům máme díky dotaci

Další rozhodnutí, před kterým jsme stáli, bylo, zda bude náš dům nízkoenergetický, či pasivní. Řešení nám nabídl dotační program „Zelená úsporám“, který v té době probíhal. Díky dotaci jsme získali 480 tisíc korun, což nám pokrylo rozdíl ceny mezi nízkoenergetickým a pasivním domem.

Návratnost investice do pasivního bydlení jsme včetně dotace vypočítali na zhruba 11,5 roku, a to ještě při vysokém komfortu bydlení, který nám pasivní dům nabízel. Když jsme si tedy konečně ujasnili, co přesně chceme a co od našeho nového domova očekáváme, pustil jsem se do navrhování. Být sám sobě kritikem je opravdu náročné, ale nakonec jsem se dopracoval k domu, jenž byl přesně podle našich představ.

Stavba domu nás bavila

Samotná realizace pro nás byla radostí. Člověk pozoroval, jak mu jeho vysněný domov doslova roste před očima. Náš dům je založen na pěnovém skle, na němž je zhotovena železobetonová deska. Pěnové sklo je oproti konvenčnímu založení cca o 150 tisíc dražší, ale má své nesporné výhody při řešení detailů spodní stavby.

Majitelé zvou na návštěvu

Dny pasivních domů

Dny otevřených pasivních domů 2014 jsou ideální příležitostí, jak se kdokoli může o energeticky šetrném bydlení dozvědět právě od těch nejpovolanějších, tedy samotných majitelů pasivních domů.

Desítky otevřených pasivních domů po celé České republice a sdílní majitelé nabízejí široké veřejnosti možnost přijít se osobně přesvědčit, jak se v takových domech žije. To je 11. ročník mezinárodních Dnů otevřených pasivních domů, které se letos budou konat od 7. - 9. listopadu 2014.

Byl jsem jen překvapen, jak se tahle část stavby táhla, představoval jsem si to rychleji. Naopak montáž masivní celodřevěné konstrukce domu trvala neuvěřitelných dva a půl dne, přestože se stavělo v zimním a ne příliš přívětivém počasí.

Jako investor jsem ocenil rychlost především proto, že během tří dnů byl dům kompletně pod střechou a nemusel jsem se strachovat, jaké bude v příštích dnech počasí.

Z pohledu architekta mne nadchly čisté detaily, přesnost výřezů a opracování panelů. Stavba domu probíhala celkem v pohodě, neřešili jsme žádný zásadní problém. Byla to pro mě a mé kolegy ze společnosti 3AE, kteří mi stavěli dům víceméně na klíč, velká zkouška, ve které jsme obstáli bez ztráty desítky.

Dům nás v ničem neomezuje

V naší pasivní dřevostavbě bydlíme už tři roky. Dům má dvě nadzemní podlaží o celkové užitné ploše 176 metrů čtverečních. Vytápění je teplovzdušné, větrání řízené s rekuperací tepla. Teplo pro teplou užitkovou vodu a vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch-voda, tři solární termické panely a záložní přímotopná patrona.

Domácnost obýváme celkem čtyři. Manželka na rodičovské dovolené, 3,5 letá dcera, roční dcera a já, který pracuji z domova. Fungujeme tedy v domě všichni den co den 24 hodin. V domě díky tomu udržujeme konstantní teplotu 22 stupňů. Doslova si jej sami vyhříváme. Navíc naše dcera je vodní tvor, a tak je ráda, když jí napustíme 200 litrovou vanu a ona se může spokojeně ráchat. I to je jeden z vnitřních zisků tepla.

Extravagantně řešená koupelna.

V interiéru je v maximální možné míře ponechán pohledový Novatop.

S odstupem času můžu objektivně říci, že rozhodnutí investovat do pasivního domu bylo správné. Díky rekuperační jednotce a dobře navrženému domu máme po celý rok příjemné klima, teplotu i vlhkost vzduchu. V letním období při vysokých teplotách, zajišťují vnitřní pohodu především předokenní žaluzie, díky nimž je uvnitř teplota maximálně 24°C, přičemž venkovní teplota dosahuje přes 30°C.

Při takových letních vedrech je rekuperační jednotka nastavena tak, aby větrala především v nočních hodinách, kdy celý objekt dokáže vychladit na příjemné teploty. V zimě máme díky rekuperaci čerstvý vzduch, aniž by nám unikalo cenné teplo domova. Dům nás naprosto v ničem neomezuje. Naopak nemusíme otevírat okna, když je venku minus 5 stupňů a není to žádoucí. Zároveň si ale okna můžeme otevřít, kdy je nám libo. Zkrátka je to vše na nás.

Na rekuperaci vzduchu nedáme dopustit

Zpočátku jsem měl obavu z nízké vlhkosti vzduchu, ale i ta je překvapivě konstantní a drží se v průběhu roku na úrovni kolem 48-55 %. Nastavením proudění vzduchu v jednotlivých kanálech jsme také dosáhli, že teplota v ložnicích může být až o 1,5°C nižší než v obytné místnosti.

Lidé si obvykle myslí, že pasivní dům je plný složitých technologií s komplikovaným ovládáním, ve kterém si nemohou ani otevřít okna. Ve skutečnosti si nastavíte režim rekuperační jednotky a teplotu, kterou chcete v domě v dané hodiny a dny mít, což vám s návodem zabere asi hodinku a poté se už nestaráte vůbec o nic.

Zakřivený „kšilt“ střechy je navržen tak, aby v létě stínil a naopak v zimně pustil slunce dovnitř.

Pochopitelně musíte nastavit režimy dva - letní a zimní. Pokud je člověk naopak fandou do moderních technologií, lze rekuperaci a vytápění samozřejmě ovládat přes chytré telefony dálkově, ale dle mých zkušeností se bez těchto vymožeností člověk obejde.

Dnes už bych si určitě rozmýšlel, zda založení na pěnovém skle je to nejoptimálnější z pohledu cena/výkon. Stejně tak bych asi nyní více uvažoval o fotovoltaickém systému namísto tepelného čerpadla a solárního systému, a to tedy pokud projde chystaná novela zákona a bude to fungovat tak, že vyrobená elektřina se pošle do sítě a na konci roku se od spotřebované energie odečte vyrobená. Zkrátka těch možností úspor, a zároveň se pořád pohybovat s domem v pasivním standardu, určitě pár je.

Spotřeba elektrické energie v kWh

V pasivním domě jsme šťastní, přijďte se k nám podívat

Jak říkal můj děda: „Pokud se budeš bát, že něco pokazíš, nikam se neposuneš.“ Vyzkoušel jsem si navrhování i stavbu pasivního domu sám na sobě a jsem za to rád. Můžu dnes s klienty mluvit o konkrétních detailech ve fázi přípravy projektu i stavby, a to na základě praktických zkušeností.

Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že pasivní dům nás opravdu v ničem neomezuje a poskytuje nám a našim dětem zdravé prostředí, ve kterém jsme šťastni.

Přijďte se k nám v sobotu 8. 11. nebo v neděli 9. 11. podívat a dát si u nás kávu během Dnů otevřených pasivních domů. V České republice se otevírá 84 pasivních domů. A náš je jedním z nich.

Roční spotřeba elektrické energie a celkové náklady na dům

  • Vytápěná podlahová plocha: 176,85 m2
  • Vytápění: 1725,22 kWh (4 813 Kč), což je 9,76 kWh/m2a
  • Teplá voda a provoz rekuperace: 2587,83 kWh (7220 Kč), což je 14,58 kWh/m2a
  • Provoz domácnosti: 2765,95 kWh (7 717 Kč), což je 15,64 kWh/m2a(světla, pračka, myčka, lednice, trouba, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, kávovar, sporák, digestoř, TV, PC atd.)
Autoři:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...