Letní obývák pod širým nebem

  • 2
Za teplého počasí se terasy a odpočívadla stávají obývacím pokojem pod širým nebem. Jsou to místa, kde chytáte bronz uprostřed léta, užíváte si teplých voňavých večerů u grilu s přáteli.

Nejlepší je orientovat odpočinkový kout na jihovýchod až jihozápad. Pozor na přímé slunce a vítr.

Odpočinkový kout by neměl chybět ani na té nejmenší zahradě. Zařiďte si ho tak, abyste zde během roku mohli strávit co nejvíce času.

„Je jedno, zda máte rozlehlou, či malou zahradu. Zákoutí pro odpočinek je v každém případě nenahraditelné,“ říká zahradní architektka Kamila Kloubská.

Pro malé zahrady jsou ideální terasy přímo navazující na vnitřní obytné prostory, které vám dokonale poslouží i jako jídelna v zeleni. Pokud je terasa prostorná, lze u stěny postavit i krb.

Terasu si můžete nahradit i jednoduchým odpočívadlem v těsné blízkosti domu. Mělo by být lemované vhodnou zelení, například skupinou vyšších keřů. Ideální je také strom s rozložitou korunou rostoucí po straně odpočívadla.

Pozor na vítr

Pokud máte velkou zahradu, vyberte si místo k posezení v jejím nejhezčím místě, ale současně tam, kde je klidné prostředí chráněné před větrem a sluncem. „Nejvhodnější je orientovat odpočinkový kout jihovýchodně až jihozápadně,“ radí zahradní architektka Kloubská.

Velmi dobře vypadá, pokud je nedaleko zákoutí bazének, nebo alespoň malá vodní nádrž.

„Pokud máte malé děti, je velmi praktické, když v blízkosti odpočívadla vybudujete koutek vyhrazený dětským hrám, kde by nemělo chybět pískoviště, houpačka a skluzavka,“ radí stavařka Hana Salavová.

V malé zahradě obklopené sousedními pozemky se nevyhnete zřízení optické clony.

Stínící zelené clony

Nejvhodnější jsou živé ploty, které vyžadují málo místa. „Ještě méně plochy zaberou dřevěné popínací stěny. Jsou-li například porostlé zimolezem nebo plaménkem, budou v létě hezkým barevným a voňavým doplňkem,“ radí architektka Kloubská.

Nezapomeňte však, že během zimy je takový porost hodně řídký. Pokud chcete mít celoročně neprostupnou clonu, vysaďte živý plot, který dobře snáší vydatný řez a zůstává relativně úzký. Vedle opadavých druhů jako buk a habr jsou vhodné stálezelené dřeviny jako cesmína a tis.

Navíc by v těsné blízkosti odpočívadla neměla chybět okrasná zeleň, vhodné jsou především pokryvné trvalky či nenáročné keříky. „Pokud chcete plánované sezení využívat spíše večer, zvolte bíle kvetoucí osázení. Bílé květy totiž září v prostoru i za soumraku,“ radí zahradní architektka.

„Ohlídejte si, aby zpevněná plocha terasy či odpočívadla byla dostatečně velká. Nohy židlí, které se zapichují do přilehlého záhonu, jsou jen pro zlost,“ varuje Hana Salavová. Sezení se čtyřmi židlemi a stolem zabere přibližně 10 až 12 metrů čtverečních. Pokud máte velkou zahradu, odpočinkový kout může být velkorysejší - 20 až 30 metrů.

Místo, kde bude posezení, zpevněte

Vybrané místo vyčistěte, odstraňte drn a podloží srovnejte do roviny. „Povrch odpočívadla odráží celkovou atmosféru a měl by ladit s celkovým stylem zahrady,“ upozorňuje Kloubská. Může být ze štěrku, žulových kostek, betonových dlaždic či tvarovek nebo z přírodního kamene.

Do spár můžete zasít trávu nebo zasadit nízké plazivé skalničky. Důležité je, aby za vlhkého počasí nebyla plocha kluzká. Na slunných, sušších místech můžete povrch posezení pokrýt dřevem (deskami, špalky, trámky, rohožemi).

Použité dřevo však musí být pod tlakem naimpregnováno, aby se maximálně zvýšila jeho odolnost proti vlhku. „Povrch z písku vhodný není, protože je prašný, roste v něm plevel, a navíc byste písek roznášeli na botách,“ varuje inženýrka Kloubská.

Odpočívadlo s upraveným povrchem můžete částečně nebo úplně zastínit dřevěnou pergolou, která bude současně oporou pro popínavé rostliny. Pro vybavení takto připraveného místa budete potřebovat hezký a pohodlný nábytek.

A protože si ho nebudete pořizovat každý rok, musíte si jeho výběr důkladně promyslet. Zahradní sedací nábytek může být jednak stabilní a vhodně povrchově upravený, jednak přenosný, který na konci sezony uklidíte pod střechu. Praktický je také skládací nábytek, který nezabere mnoho místa.

Vybírat materiál můžete ze široké škály domácích i cizokrajných dřevin, kov, imitaci ratanu, stolky a sedátka lze udělat z betonu či kamene, které zloděj jen tak neodnese. „Pokud místo k posezení v zahradě rádi měníte, pořiďte si lehký kovový nábytek,“ radí architektka Kloubská.

„Budete tak moci následovat poslední sluneční paprsky nebo se usadíte vždy vedle rostlin, které právě kvetou,“ dodává.

Krb nebo gril?

Součástí odpočinkového koutu může být i zahradní gril nebo jednoduchý krb. Posezení u otevřeného ohně v zahradě nebo na terase je vždy vítaným zpestřením běžného způsobu bydlení. Při rozhodování mezi venkovním krbem a grilem vycházejte především z velikosti a koncepce zahrady. „Ve velké zahradě lze vybudovat otevřené ohniště, krb nebo letní kuchyni jako solitéru. V malých zahradách pak dejte přednost grilům, nebo si nechte, dovolíli to architektura vašeho domu, vybudovat krb přímo na terase,“ radí zahradní architektka Kamila Kloubská.

 

Celoroční neprostupnou clonu kolem zahradního posezení zajistí živý plot.