I barva „chladí“  - proto se na léto doporučuje povlečení ve studených nebo...

I barva „chladí“ - proto se na léto doporučuje povlečení ve studených nebo neutrálních barvách – modré, bílé, studené šedé nebo světle zelené. | foto: Tempur

V horkém létě je třeba vyměnit lůžkoviny za letní, jinak se upotíte

  • 23
Letní dusna klidnému spánku nepřidají. Spáč se neustále přetáčí, což následně vede k častému probouzení. Pomoci může volba správných lůžkovin a materiálu na povlečení.

Každý z nás jistě během léta zažije noc, kdy kvůli horku nedokáže usnout. Příčiny lze hledat i v nevhodné volbě polštáře a přikrývky, které by se měly během roku střídat právě v závislosti na okolních teplotách. Proto existuje i kategorie „letní lůžkoviny“. Ty odborníci doporučují pro horké dny, kromě nižší gramáže disponují tyto výrobky také speciálními povrchovými technologiemi.

Konstrukce vláken coolmax zvětšuje jeich povrch, což umožňuje velmi dobrou regulaci a odvod par od povrchu těla, a tím udržuje pokožku v suchu.

„Moderní letní lůžkoviny zaznamenávají v posledních letech velký vzestup, protože dokážou vytvořit příjemné spánkové prostředí bez nežádoucího pocitu přehřátí. Jsou prodyšné, lehké, ale zároveň disponují vysokým stupněm absorpce vlhkosti, s nímž se pojí i výrazný odvod potu od těla v průběhu noci,“ říká o letních lůžkovinách Ondřej Bacík, spánkový expert společnosti ProSpánek.

Hlavní odlišnosti letních lůžkovin

Ondřej Bacík upozorňuje na to, že jednou z hlavních odlišností od peřin či polštářů pro jiná období roku představuje výplň letních lůžkovin. Pro zajištění dostatečné pružnosti, měkkosti a stabilnosti jsou polštáře naplněny speciální směsí polyesterových kuliček a polyuretanových tyčinek. U přikrývek je to pak duté vlákno o hmotnosti 200 g/m2.

Druhou odlišnost představují technologicky inovativní povrchové úpravy, které zabraňují nočnímu přehřívání s následným pocením, a navíc se mohou pyšnit vysokým antibakteriálním standardem.

„Pokud chcete zachovat vysokou hygienu lůžka i během horka, které představuje ideální podhoubí pro rozvoj různých druhů roztočů, pak zvolte lůžkoviny, u nichž byly použity technologie označované jako Outlast či Coolmax. Ocení je i alergici a děti,“ doplňuje spánkový specialista.

Jestliže se chcete spolehnout na přírodní materiály, pak můžete vyzkoušet třeba přikrývky z velbloudí srsti.

„O nich platí, že v létě chladí a v zimě hřejí. Vracejí se polštáře plněné kvalitním peřím. Deky z velbloudí srsti se sice musí chemicky čistit, ale polštáře plněné peřím lze s pomocí speciálních přípravků prát i doma,“ říká Oldřich Glogar ze společnosti 2G Lipov, která se specializuje na výrobu lůžkovin. V případě domácího praní výrobků z peří se však neobejdete bez sušičky.

Absorpce vlhkosti a její odvod jsou velmi důležité především pro lidi, kteří se během noci a pod teplými dekami hodně potí. Řešením mohou být i lůžkoviny s obsahem lyocellových vláken. Ty totiž dokáží absorbovat až o 130 % potu více než ty z klasické bavlny. Z lyocellu může být nejen povrchová tkanina, ale i samotná náplň.

Hygiena lůžka hraje obzvláště velkou roli u malých dětí, u nichž může dojít až k vytvoření nepříjemných potniček. Pokud nechcete v dětských postýlkách měnit přikrývky, můžete vyzkoušet sice celoroční, ale vyvařovací variantu lůžkovin. Jak uvádí Ondřej Bacík, vynikají zejména dobrými tepelnými izolačními vlastnostmi, jemností, nadýchaností a možností praní při 95°C.

Pro děti se doporučuje vyvařovací varianta lůžkovin.

Lůžkoviny versus jejich materiály

„Při výběru povlečení doporučuji volit přírodní materiály, třeba stoprocentní bavlnu, kterou pokožka dobře snáší. Lůžkoviny z umělých vláken jsou sice cenově přijatelné, ale ve srovnání s přírodními materiály mnohem méně sají pot, což můžeme nejvíce rozpoznat právě v období léta. Luxusní materiály, hedvábí a damašek, zase vyžadují náročnou údržbu a ohleduplné zacházení,“ upozorňuje Ondřej Bacík.

Moderní technologie však i zde uživatelům vycházejí vstříc, třeba damašek lze koupit už i v nežehlivém provedení, označovaném jako easy care. Povlečení z damašku tak stačí jen vyprat a pak dobře pověsit (nebo použít sušičku), žehlička není potřeba. Stejně jako len v létě chladí a v zimě hřeje.

Luxusní povlečení z egyptské bavlny je českým výrobkem, jeho unikátní vzor je dílem návrhářky Dagmar Novákové z firmy Veba.

Pokud jde o prostěradla, pak pro horké léto není nic lepšího než len. Nadchne i ekology, při pěstování nepotřebuje hnojit ani ošetřovat pesticidy, při zpracování nepotřebuje žádné chemické úpravy.

Lněná prostěradla a povlečení v horku doslova chladí. Len představuje nejpevnější textilní vlákno, proto vydrží i při častém praní řadu let. Nemusíte jej pracně mandlovat nebo žehlit, „pomačkání“ ke lnu prostě patří.

  • Damašek se tkal v Číně už před tisíci lety, na jeho výrobu se dnes používají nejjemnější česané příze z egyptské bavlny. Vlákno této příze o délce jednoho kilometru váží pouhých šest gramů, proto materiál z něj utkaný připomíná na omak hedvábí. Na výrobu povlečení na jedno lůžko se spotřebuje přes 200 km příze. Ačkoliv je tak jemná, damašek vydrží i při pravidelném používání desítky let. Vzory jsou zatkané přímo v látce, nelze je tak odřít ani vyprat.
  • Bavlna je považována za jeden z nejvhodnějších materiálů pro výrobu lůžkovin vůbec. Obecnou nevýhodou materiálu z bavlny je vysoká mačkavost. Je možné ji různým způsobem upravovat, vzniká tak například saténová úprava. Satén je na dotek velmi jemný. Kvalitní satén se nemačká, ale „klouže“.
  • Flanel je vysoce hřejivý a na dotek příjemný materiál, který oceníte zejména v chladnějších zimních měsících. Výrazně se nekrčí, ale obtížněji se udržuje v dobrém stavu. Obecně platí, že povlaky z froté a flanelu nejsou vhodné do místnosti s vysokou teplotou.
  • Mikrovlákno je umělý materiál s dobrou savostí, příjemný na dotek, ale jde o umělý materiál, který nebude tělu tak příjemný jako některá z přírodních variant.