Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lakýrnický slabikář pro začínající kutily

  7:49
Každý lakýrník samouk by měl nejen pochopit teoretické základy, ale zejména si vyzkoušet v praxi konkrétní pracovní postupy. Jistý lakýrník dokonce s nadsázkou pravil, že dokud nespotřeboval tolik barev, kolik sám vážil, neměl zdání o řemesle. Pro začínajícího i pokročilého kutila jsou jedním z nejvýhodnějších nátěrových materiálů lazurovací laky.
Nemá cenu si to zastírat - český kutil, zejména chalupář středního věku, je značně konzervativní. Moderní vodou ředitelné barvy proto kupují převážně řemeslníci a pak ženy, které zřejmě čtou více články v časopisech, ovšem muži zůstávají "věrni" tradičním nátěrům. Často se tak v obchodech ptají na barvy, které se už třeba 20 let nevyrábějí. Znalost nátěrových materiálů se u většiny chalupářů omezuje na olejové a syntetické barevné emaily či bezbarvé laky. Z lazur znají většinou jen Luxol v odstínu palisandr, který bez hlubších znalostí nanášejí na dřevěné ploty, vrata nebo dveře.

Co jsou lazury
Předchůdcem lazurovacích laků na dřevo jsou olejové nátěry dřeva, sloužící k jeho ochraně. Používaly se jak rostlinné oleje (lněný olej neboli fermež), tak oleje minerální i tuky živočišného původu. Zkušenost totiž ukázala, že porézní materiály prosycené tuky odpuzují vodu a ve venkovním prostředí vydrží mnohem déle než neošetřené.

Zatímco všechny neprůhledné nátěrové materiály ("emaily") strukturu dřeva zcela potlačují (takže někdy se ani nepozná, co se pod nátěrem skrývá), lazury podobně jako mořidla kresbu let zdůrazňují. Mořidla sice mohou dřevu dodat zajímavý vzhled, bývá však nutné je nakonec opatřit vhodným bezbarvým lakem, ale i tak barvy často "vyšisují". Lazurovací laky spojují dobré vlastnosti mořidel, impregnací i ochranných laků. Při nanesení na dřevo je hloubkově impregnují a zároveň zabarví na požadovaný barevný odstín, mimo to přísada fungicidních (protiplísňových) látek dlouhodobě dřevo chrání.

Lazury jsou řídké, protože obsahují málo takzvané sušiny. Ta je nicméně v lazurovacích lacích obsažena a uzavírá selektivně póry dřeva, to znamená, že případná vlhkost ze dřeva může uniknout, vlhko do dřeva neproniká. Vedle lazurovacích laků dosud používaných se před několika lety objevily i lazury silnovrstvé, což jsou vlastně laky nanášené na již vytvrzené lazury impregnační.

Rozdělení lazurovacích laků
Vedle syntetických lazurovacích laků (pigmentovaných roztoků alkydových pryskyřic v organických rozpouštědlech), mezi něž patří zejména známý LUXOL, se u nás vyrábějí podobné materiály (Loxul, Baloxul, Kralux, Lusonol a další). Tyto lazurovací laky se dodávají jako bezbarvé a v dalších deseti až dvanácti barevných odstínech, někteří výrobci nabízejí paletu i dvaceti odstínů. V syntetickém provedení se vyrábějí také vrchní lazury silnovrstvé.

Poslední dobou se dosavadní sortiment lazur obohatil o lazury ředitelné vodou (například řada V 1303, V 1402 (několik výrobců), V 1403 Aquakralux (Balak), Ekohost V 1409 (Barvy a laky Praha), V 1402 Luxonol a V 1412 Luxonol extra (Colorlak), Dixol V 1600 (Tebas), Telux V 1620 (Teluria), množství podobných materiálů se dováží (Valtti Akvacolor, Protective Woodstein, Timber Defence a další).

Tyto materiály jsou vhodné zejména pro povrchovou úpravu dřeva v interiérech, protože při nanášení nepáchnou, nejsou hořlavé ani toxické, nemají negativní vliv na životní prostředí. Ze štětců je lze snadno vymýt vodou. Některé z nich jsou vhodné i pro nátěry dřeva ve venkovním prostředí. Zejména tyto venkovní impregnační lazury je vhodné překrývat lazurami silnovrstvými, které kromě vylepšení vzhledu natřených dřevěných dílů také prodlužují jejich životnost (podle některých výrobců až několikanásobně).

Ze silnovrstvých lazur je to například Silnovrstvá lazura profi V 1303 (Teluria), S 1041 Luxolak (Balakom), Fortelux Aqua V 1407 (Colorlak), Silnovrstvá lazura 565 (Brillux), Oversol (Commenda ČR). Pro nátěry ploch a předmětů ve venkovním prostředí nejsou vhodné lazury bezbarvé, protože neobsahují UV filtr (nátěrové materiály i dřevo pod nimi rozrušuje ultrafialová složka slunečního záření). Někteří zahraniční výrobci však dodávají lazurovací laky odolávající ultrafialovému záření, a to i v bezbarvém provedení.

S lazurami se zachází jinak
Zatímco při obnovování emailového nátěru musíme starou barvu odstraňovat, u lazur se starý nátěr neobrušuje. Nová vrstva lazury se nanáší na stávající, zásadně suchý podklad, a to nejlépe za teplých a suchých dnů. Pokud lazury mají zdůraznit kresbu dřeva, musí být nanášeny na dřevo podobně jako mořidla štětcem nebo textilním tamponem. Lazurovací lak se musí nechat vsáknout do povrchu dřeva a po deseti až patnácti minutách nevsáklý přebytek setřít čistým hadříkem. Tato technika je velmi efektní u lazurovacích laků syntetických.

Lazury ředitelné vodou rychleji zasychají, takže nátěr by měl být stírán dříve, výsledek však není tak působivý. V případě, že necháte vsáknout do dřeva lazuru, aniž přebytek setřete, bude natřený povrch stejnoměrně a bohužel i jednotvárně zbarvený. Nejčastěji používaný Luxol s barvou palisandru (nejtmavší odstín) pak dodává chatovým koloniím ráz téměř kolonií trestaneckých. Aby se struktura dřeva efektně zdůraznila, je vhodnější používat lazurovací laky se světlejšími odstíny, nanášené minimálně ve dvou vrstvách s časovým odstupem 24 hodin. Přebytek barvy se musí setřít u obou vrstev.

Před každým dalším nátěrem je nutno plochu jemně přebrousit. Nakonec je vhodné nanést silnovrstvou lazuru (jeden nátěr). Lazurovací laky mají ještě další funkci - lze je používat i jako penetrační nátěr pro sjednocení savosti dřeva. Pod disperzní nátěry však nelze použít lazury syntetické, naopak to možné je.

NĚKTERÉ PRAKTICKÉ RADY

* Teplota při natírání či stříkání by neměla být nižší než 15 °C a vyšší než 25 °C.

* Aby množství nátěrových materiálů bylo co nejnižší, snažíme se o dokonalé opracování dřeva (nezačištěné řezné plochy a popraskaná prkna vsakují lak víc).

* Lazurovací lak před použitím rozmícháme, aby se pigment usazený u dna rovnoměrně rozptýlil.

* Jestliže v laku jsou hrudky pigmentu, přefiltrujeme jej (nejlépe přes vyřazenou silonovou punčochu).

* Vodou ředitelné lazury nanášíme jen na čistý a zejména mastnot prostý podklad.

* Namíchání libovolných odstínů je snadné - lazury lze vzájemně mísit.

* Jestliže dřevo bývá vystaveno přímému slunci i dešti, pak je doporučujeme opatřit odolnou silnovrstvou lazurou.

* Bezbarvé lazury nejsou pro aplikaci venku vhodné (nemají UV filtr).

* Syntetické lazurovací laky se dodávají v optimální koncentraci; pokud vyschly, ředí se syntetickým ředidlem S 6006; tím se myjí i štětce a znečištěné ruce.

* Lazury ředitelné vodou se pro první nátěr ředí asi 5 až 10 procenty vody (ne víc - pak by pěnily!).

* Lazury drží silně na oblečení i na rukou (ty bychom měli při práci chránit rukavicemi).

* Když lazury časem "vyšisují", nový nátěr naneseme bez odstraňování předchozího.

* Všechny vodou ředitelné nátěry včetně lazur musíme chránit před zmrznutím, které by je znehodnotilo.


Když chcete obnovit lazuru, pak nový nátěr naneste bez odstraňování předchozího

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...