Květiny k řezu

na pokračování.
na pokračování...

Rozzlobili jste maminku nebo manželku? Doneste jim květinu! Neurazí, spíš potěší. Nejen jako omluva, k životnímu jubileu, ale třeba jen jako pozornost, a to i muži, můžete s klidem darovat květ nebo (podle situace) celé aranžmá. Vybírat je z čeho - na trhu se objevuje takřka nepřeberná záplava květů i těch nejroztodivnějších druhů a tvarů. Statistiky dokazují, že se květiny u nás nakupují čím dál tím víc. Hlavní nárůst byl samozřejmě zaznamenán po roce 1989. Například v loňském roce jsme za řezané květiny a zeleň v květinářstvích utratili 303 korun na jednoho obyvatele. Odborníci tvrdí, že vyšší spotřeba květin souvisí se zvyšující se životní úrovní.

Kde nakupovat

Stejně jako je to s jiným zbožím, kupujete-li květiny, bude lepší, když se zeptáte ve svém okolí, které květinářství má dobrou pověst. Laik těžko pozná, jestli mu zabalí květinu řezanou před několika hodinami nebo tu, která už ve váze čekala na zákazníka několik dní. Květ má být nepřekvetlý. Právě v tom je potíž. Každý druh květin k řezu totiž má jiný takzvaný optimální stupeň zralosti. To znamená dobu, kdy je nejvhodnější sklízet, aby pak co nejdéle vydržel. Například některé trvalky se řežou rozkvetlé, jiné v poupatech. Navíc zkušený květinář (florista) dokáže uvázat přesně takovou kytici, kterou potřebujete pro tu kterou příležitost. Je k tomu zapotřebí mnoho odborných znalostí, navíc kus umění a citu pro tvary i detaily.

Na co si dát pozor

1. Květina by měla být čerstvá, list zelený, stonek pevný bez mikroorganismů.

2. Voda, ve které je vložena v prodejně, má být čistá, čirá a bez zápachu.

3. Jednotlivé druhy květin volit uváženě. Ne pokaždé se hodí všechno. Lepší je se poradit s Floristou. Ten dobrý se vás bude ptát na spoustu otázek: pro koho, jeho věk a o jakou příležitost jde. Pokud se neptá, běžte jinam!

4. Květ, kytici, aranžmá si nechte vždy dobře zabalit. Upozorněte květináře i na to, jak dlouho bude trvat přeprava a v jakých podmínkách.

Jak květinu předat

Pravidla slušného chování hovoří o tom, že by se květina či kytice neměla předávat obdarovanému v obalu. Papír nebo přebalový celofán proto předem odstraňte.

Autorka vyučuje na Floristické škole v Hradci Králové
Příště: chryzantéma

Aby květina zdobila co nejdéle

* Pořiďte si speciální přípravek pro prodloužení trvanlivosti květin do vázy.

* Nádoba na květiny musí být čistá, vypařená nebo vydezinfikovaná savem a naplněná čistou vodou. Podle druhu rostliny však maximálně do 10 cm (ve větším množství vody rychle zahnívá). Do stejné výšky odstraňte listy.

* Květinu rozbalte a každý květní stonek šikmo seřízněte čistým a ostrým nožem.

* Nádobu s kyticí nikdy nestavte na přímé slunce nebo do průvanu.

* Vodu z nádoby měňte denně. Při použití výživného přípravku pro řezané květiny jen dolévejte a vyměňte až po 5 dnech.