Málo světla se časem projeví na duševním zdraví

Málo světla se časem projeví na duševním zdraví | foto: Profimedia.cz

Kvalitní osvětlení nedělá množství svítidel, ale jejich chytré rozmístění

  • 20
Málo, ale i příliš světla se časem negativně projeví na našem zraku i na duševním zdraví. V každém domě se odehrává celá řada činností, které mají různé nároky na intenzitu světla. Vhodná svítidla je nutné vybírat na míru. Například k osvětlení chodeb postačí 60 luxů, pro přípravu jídla 500 a pro čtení a psaní 750 luxů.

Přestože výběr svítidel většinou patří až k posledním fázím budování nového domova, vyplatí se jejich rozmístění pečlivě rozmyslet ještě před přípravou elektroinstalačních rozvodů.

O kvalitě osvětlení totiž nerozhoduje pouze množství svítidel a jejich design. Klíčem k optimální míře světla je především důmyslné rozmístění a využití hned několika typů svítidel.

Intenzitu osvětlení upravují i předpisy. Například k osvětlení chodeb postačí 60 luxů, pro přípravu jídla 500 luxů a pro čtení a psaní 750 luxů.

SVĚTLO A ÚTULNÝ DOMOV 

K tomu, abychom se doma cítili skutečně pohodlně, nestačí pouze velká pohovka a teplá podlaha. Teprve vhodná kombinace svítidel podtrhne práci architekta, nebo naopak zamaskuje nevhodné proporce místnosti a domov zútulní.

Osvětlení v interiéru se člení do dvou základních skupin: měkké světlo a bodové světlo. První typ je svým charakterem podobný rozptýlenému dennímu světlu a měl by tvořit při navrhování osvětlení interiéru základní stavební kámen.

V hlavním obytném prostoru, pracovně i pokojích by mělo být instalováno centrální svítidlo s měkkým světlem, které zajistí rovnoměrnost osvětlení.

Následně ho můžeme doplnit ještě o různá bodová svítidla zdůrazňující dekorace, části a vybrané prvky interiéru.

Pro centrální stropní osvětlení jsou nevhodná, protože vytvářejí velké kontrasty, které mohou svou dramatičností unavovat oči.

Role svítidel nemusí být jen ryze praktická. Lze jimi upravit i proporce místností. Nástěnná, závěsná, reflektorová, akcentová, lištová, stropní zápustná...

Každý typ vytváří jiný efekt. Protože návrh osvětlení je trochu věda, vyplatí se ho konzultovat s odborníkem, případně si nechat vypracovat i světelně-technickou studii. Většina firem zpracovává tento návrh pro své zákazníky zdarma.

Sviťme úsporně

Už když plánujeme systém osvětlení, měli bychom se zaměřit na energetickou náročnost zvolených svítidel. Klasická žárovka, která byla dříve standardním elementem všech svítidel, je minulostí.

Do popředí se prodraly úsporné žárovky (nebo také kompaktní a lineární zářivky) se spotřebou o 80 procent nižší a až patnáctkrát delší životností.

Za nevýhodu (z dlouhodobého hlediska ale nepatrnou) lze považovat vyšší cenu. Úsporné žárovky jsou v porovnání s klasickými větší. S tím musíme počítat už při koupi svítidla. Na druhou stranu je však možné vybírat z velké škály různých tvarů úsporných žárovek.

PRO ORIENTACI

Až 6 metrů může být dlouhé světlo, které "podsvítí" interiér. Dá se využít jako orientační osvětlení.

Ačkoliv jsou kompaktní a lineární zářivky všeobecně úsporné, nejsou všechny stejně výhodné. Levnější typy mohou mít o dost kratší životnost oproti dražším, profesionálním modelům.

Volme takové, jejichž životnost je minimálně 12 000 cyklů. Důležitým faktorem je také počet cyklů "vypnout/zapnout".

Zde je rozdíl vůbec nejmarkantnější, profesionální zářivky mohou dosáhnout až 500 tisíc hodin, zatímco levné pouze 10 tisíc.

Výrazně se bude lišit i rychlost náběhu na plný výkon, která je důležitá zejména v prostorách, jako jsou chodby, schodiště či spíže. Bohužel počet cyklů ani doba náběhu nejsou běžně uváděnou informací na obalu výrobce. Proto se vyplatí poradit se ještě před koupí se zkušeným prodejcem.

Nová generace svítidel

Velkou budoucnost mají určitě takzvaná LED svítidla (Light Emitting Diode - světlo vyzařující dioda). V posledních letech se využívají nejen v elektronice, ale také v architektuře jako orientační svítidla s celou řadou výjimečných vlastností.

Oproti běžným žárovkám a zářivkám totiž vynikají extrémně dlouhou životností, nízkou spotřebou, vysokou odolností vůči vnějším vlivům, bezpečným provozem, možností regulace a nakonec i svým ekologickým "chováním".

Všechny výhody LED osvětlení plynou již z principu, na němž jsou vyvinuty. U LED svítidel totiž dochází k přímému vyzařování elektromagnetické energie již samotným průchodem elektrického proudu. Energie je tak využita téměř beze zbytku.

Světlo, které diody vyzařují, však není přirozeně bílé. Dosaženo je ho až pomocí speciálních čipů či luminoforu. Čipy vydávají různé barvy, ty jsou pak smíchány do požadovaného bílého světla.

LED SVÍTIDLA

Životnost LED svítidel je až padesát tisíc hodin (klasická žárovka pouze tisíc, úsporná zářivka okolo patnácti tisíc hodin). Navíc LED svítidla, na rozdíl od některých úsporných zářivek, nabízejí okamžitý start při plném výkonu.

V architektuře se nejčastěji setkáme se studenou (6 000 kelvinů) a teplou (3 000 kelvinů) bílou. Teplá barva navodí ve zvolených prostorách velmi příjemnou atmosféru, je však třeba počítat s tím, že při stejném výkonu vydá dioda o čtvrtinu méně světla. Vybírat lze i z jiných barev, škála odstínů je velká.

Zkuste svítit nově

Vraťme se ještě k zajímavému srovnání LED a klasických svítidel. Vzhledem k tomu, jakým způsobem světlo v diodách vyzařuje, nemá jeho používání v podstatě žádný vliv na samotnou konstrukci zdroje světla, jak je tomu například u žárovky.

Životnost LED svítidel je až padesát tisíc hodin (klasická žárovka pouze tisíc, úsporná zářivka okolo patnácti tisíc hodin). Navíc LED svítidla, na rozdíl od některých úsporných zářivek, nabízejí okamžitý start při plném výkonu.

Nevýhodou snad je jen to, že pro fungování LED svítidel budete potřebovat speciální transformátor, který stojí okolo tří set korun. Naštěstí nemusí být nainstalován v bezprostřední blízkosti LED osvětlení, stačí vzdálenosti až 50 metrů. Cena samotného zařízení v kombinaci s transformátorem je sice vyšší, kompenzací je dlouhá životnost a vysoké energetické úspory.

LED osvětlení má zatím své limity, a tak se z chodeb, schodišť a vitrín, kde může bez obav svítit i celou noc, přesouvá do dalších částí interiéru velmi pomalu. Je totiž třeba vyřešit problém s chlazením, protože u vyšších příkonů vzniká zbytkové teplo, které zkracuje životnost zařízení.

Už teď jsou však na trhu k dispozici LED o příkonu 5 wattů. Důkladně si však ověřme, zda je konstrukce svítidla navržena tak, aby ji zbytkové teplo neničilo.

ZNAČKOVÝ OBCHOD, NEBO IKEA?

Cenu svítidel v první řadě ovlivňuje zvolený materiál a kvalita provedení výrobku. Ale ne vždy toto kritérium platí. Existuje celá řada takzvaných designových svítidel, u nichž se platí za prestiž a za značku. Někteří zákazníci jsou ochotni zaplatit desetitisíce za extravaganci či exkluzivitu.

Pokud bychom však hodnotili taková svítidla pouze z pohledu materiál - kvalita provedení, cena by pravděpodobně o dost klesla. Není tedy lepší zajet do IKEA a za pár tisícovek rozsvítit celý byt? Ceny tam jsou až překvapivě nízké, velkoobchodní.

Pokud vybereme vhodnou žárovku a nebude nám vadit, že stejné svítidlo zdobí i miliony dalších domácností po celém světě, je to cesta, jak získat dobrou kvalitu za rozumnou cenu.

Upřednostňujeme-li individuální přístup, profesionální poradenství, jehož bezplatnou součástí může být i 3D návrh, určitě se vyplatí navštívit specializovanou prodejnu, případně showroom.