Matrace

Matrace - Postel s kvalitní lehací plochou je základem každé ložnice. Pro zdravý spánek je ale třeba doplnit ji vhodnou matrací. | foto: FIRMA ROMAN BLANÁŘ

Kvalitní matrace: brána do říše snů

  • 1
Pro nerušený a zdravý spánek i relaxaci je důležitá správná volba lůžka. A základem postele je kvalitní matrace. Bolesti hlavy, páteře a často i kloubů bývají způsobeny právě nesprávnou tvrdostí postelové matrace. Která matrace je vhodná pro koho?

"To je velmi individuální a obecně se to nedá říci," tvrdí ortoped Pavel Sehnalík. Například latexové matrace jsou dobré v tom, že se tělu přizpůsobí a nejsou ani tvrdé, ani měkké.

Předem vytvarované matrace také nemusí vyhovovat všem. Je to například otázka polohy, v níž člověk spí. Někomu vyhovuje tvrdá postel, jinému měkká.

"Každý člověk si proto musí vyzkoušet, která matrace bude vyhovovat právě jemu," doplňuje. To se však těžko vyzkouší během několika minut v obchodě...

Matrace s pružinovým jádrem
Pružinové matrace představují standardní kvalitu lehací plochy. Velmi dobře dýchají, lze je uložit i na neprodyšnou pevnou desku nebo do vlhčího prostředí. Ale jen velmi omezeně mění svou polohu.

V nabídkách firem jsou dvě skupiny těchto matrací - s pružinovým jádrem Bonell a s taštičkovým soudkovitým pružinovým jádrem.

"Matrace s pružinami Bonell jsou jednodušší, výhodné především z hlediska ceny," říká Petr Jelínek ze Studia zdravého spaní - JMP.

"Jsou vhodné pro všechny, kteří nemají speciální požadavky na kvalitu lehací plochy." Matrace s taškovými pružinami jsou elastičtější a nabízejí velmi dobrou kvalitu lehací plochy. Toto jádro se používá do měkčích, komfortnějších matrací.

Matrace s latexovým jádrem
Latexové (kaučukové) matrace jsou charakteristické optimální měkkostí, dobrou elasticitou a tvarovou stálostí. Dobře se dá měnit jejich poloha.

"Latexové jádro je děrované a podle velikosti a počtu otvorů se dělí na zóny s větší nebo menší tuhostí," vysvětluje Petr Jelínek.

Latexové matrace jsou méně prodyšné než pružinové, proto se nedoporučují ukládat na pevnou desku. Odvod vlhkosti se řeší otvory v jádru z horní i spodní strany matrace. Proto je nutný prodyšný podklad lamelový rošt nebo u vyšších a tvrdších matrací i laťkový rošt.

Matrace s polyuretanovým jádrem
Postelové matrace z polyuretanových pěn nabízejí širokou škálu typů od standardních až po vysoce komfortní. V této skupině lze matrace rozdělit do dvou skupin - z běžné polyuretanové pěny nebo z takzvané studené pěny, která tvrdne při nižších teplotách.

Matrace ze studené pěny jsou komfortnější a lépe kopírují křivky těla. Polyuretanové matrace se nedoporučují ukládat na pevnou desku.

Odvod vlhkosti mají totiž řešen prořezem jádra matrace. Tyto otvory také tvoří zóny matrace. Zohledňují rozložení hmotnosti v jednotlivých částech a pomáhají lepšímu tvarování matrace tam, kde lidské tělo tvoří výraznější křivky.

Novinky na trhu
Na tuzemském trhu se neustále objevují různé novinky. Jednou z nich jsou matrace z materiálu Tempur, který byl původně vyvinut pro potřeby amerického kosmického programu.

"Materiál Tempur je polyuretanová pěna o vysoké hustotě. Byla vyvinutá pro kosmický program NASA," vysvětluje Kamila Musilová, marketingová manažerka společnosti Hemax Krnov, která tyto matrace vyrábí.

"Jeho význačnou vlastností je to, že působením těla a tělesné teploty dochází ke stlačení a tvarování materiálu v celé nosné nebo opěrné ploše. Díky své otevřené buněčné struktuře a dobré prodyšnosti se tempur nikdy nepříjemně nezahřívá a tělo se nepotí."

Novinkou je také materiál Celtex od firmy JMP. Matrace z tohoto materiálu poskytují optimální podpěru těla při ležení a zaručují díky své struktuře otevřených pórů i výborné provzdušnění a hygienu lůžka.

,