Kupujete lednici? Na co si dát pozor

  • 32
Za posledních pár let přišli výrobci chladniček na trh s tolika vychytávkami, že vyhoví i tomu nejnáročnějšímu zákazníkovi. Základ pro výběr je jasný – energetická spotřeba. A to znamená volit „áčkové“ provedení, protože chladnička ukrojí z rodinného účtu za elektrický proud kolem dvaceti procent.

Když máte starý typ se špatnou izolací a navíc stojí na nevhodném místě (vedle radiátoru, sporáku ), mrazák necháváte „obrůstat“ ledem, může se spotřeba energie zvýšit i několikanásobně. Testy hovoří o nárůstu o 50 až 70 procent již při námraze kolem 4 až 5 milimetrů.

Důležitý je dostatečný prostor za chladničkou. V zadní části je kondenzátor, kudy odchází teplo. Když nebude vzadu dostatečný prostor na odvětrání, zvýší se spotřeba elektrického proudu a sníží životnost přístroje. 

Podle čeho vybírat
Užitný objem chladničky má odpovídat počtu členů domácnosti, a jejímu životnímu stylu: kdo nakupuje každý den, tomu postačí chladnička menší či dokonce bez mrazáku, zejména pokud zvolí typ s takzvanou nulovou zónou.

Výrazně nižší nároky na objem chladničky mívají i šťastní majitelé studených spíží a sklepů. Spousta potravin se totiž bez chladničky obejde nebo tam ani nepatří: tropické ovoce, brambory i další.
 
Důležitý je údaj o kapacitě zmrazení (= jaké množství potravin zvládne mrazák během 24 hodin „zpracovat“). Některé druhy potravin se musí zmrazit velmi rychle, aby se nezkazily.

Co rozhoduje o kvalitě chladničky:

  • spotřeba energie
  • objem
  • provedení
  • kapacita zmrazení
  • automatické odmrazování
  • antibakteriální úpravy stěn
  • nabídka funkcí
  • povrchová úprava
  • vnitřní vybavení
  • hlučnost

 
Kolik kompresorů? Při řešení této až hamletovské otázky zvažte: odejde-li kompresor u mrazáku, rozmrzlé potraviny musíte okamžitě tepelně zpracovat!

Jídlo z chladničky lze uchovat či alespoň částečně zkonzumovat. Navíc díky elektronicky řízenému třícestnému ventilu, jenž rozvádí chladicí médium do chladničky i mrazáku zvlášť, můžete u kvalitních spotřebičů nastavit teplotu v obou částech podle potřeby.

Podstatné detaily
Nejlepší jsou police z bezpečnostního skla (nic neproteče až dolů), v mrazáku zásobníky z průhledného plastu kvůli přehlednosti či držáky lahví z měkkého plastu ve dveřích, jež zaručují jejich stabilitu.

Tradiční bílé provedení má své příznivce, z estetického hlediska vede dražší nerezové provedení. Uspořit lze tam, kde byl použit nerez pouze na předních straně dvířek a boky upravené lakem, některé značky nabízejí celé „lakované“ chladničky, které vypadají jako nerez. Cenový rozdíl je nepřehlédnutelný! Aby na kovu nebyly otisky prstů, existují „protišpinivé“ úpravy.

U vestavby, kde čelní plochu tvoří shodná dvířka s kuchyňským nábytkem, tento problém řešit nemusíte. Navíc sjednotíte vzhled (to je důležité u malých kuchyní, které tím opticky zvětšíte) a snížíte i nutnost úklidu za chladničkou.
Velkou módou se stávají i „americké“ lednice, jimž se někdy přezdívá "XXL".

Mají šířku kolem 90 cm s užitným objemem kolem 600 litrů, z toho mrazák asi 200 litrů. Nabízejí i výrobník ledových kostek či ledové tříště, proto musí být napojeny na přívod vody.

Další informace k tématu najdete v Living 1/2006

Druhá generace internetové ledničky Electrolux vybavená dotykovým displejem a počítačem. Můžete z ní posílat elektronickou poštu či surfovat po internetu.