Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kupte si nemovitost v Bavorsku. Vyjde vám levněji než v Česku

  1:00aktualizováno  1:00
Kdysi nakupovali Němci nemovitosti v Česku. Časy se mění a Češi teď nakupují v Bavorsku. Na druhé straně hranic vyhlížejí především penziony, pak přijde na řadu i bydlení. Doba, kdy se Češi mohli do Bavorska na upravené domy jezdit leda tak koukat, definitivně končí.

Koho by to před pár lety napadlo: Češi nakupují nemovitosti v Německu | foto: MF DNES

Z pivní pípy teče plzeňské pivo. Za ubytování se platí v korunách, obsluhuje tu personál z Čech. Růžové muškáty, které lemují zábradlí balkonu v horním patře domu, jsou koupené také v Čechách. Přesto jsme v Německu.

Penzion Sluneční dvůr se nachází v Bavorské Železné Rudě (Bayerisch Eisenstein). Do Čech na hranici je to odtud něco přes kilometr. Před čtvrt rokem dům koupil podnikatel z Prahy.

Není jediný. Vedle něj je majitelem jiného penzionu jiný Čech. A další zřejmě budou následovat. Na prodej je teď v bavorském pohraničí řada nemovitostí. Stačí se jen projet po Bavorské Železné Rudě nebo nedalekém Bodenmaisu. Nápis "Na prodej" je vidět na několika domech. Kdo si chce vybrat, nemusí vlastně do Německa ani jezdit. Stačí jen do internetového vyhledávače zadat třeba nemovitosti v Bavorsku a v češtině vyjede hned několik nabídek.

Je to prostě výhodné
Příležitost k dobrému výdělku už vycítily i západočeské realitní kanceláře. Letos poprvé začaly nabízet nemovitosti na druhé straně Šumavy a Českého lesa. Zatím prodávají jen komerční objekty, jako jsou hotely a penziony. Za čas možná dojde i na rodinné domy.

"Všechno závisí na ceně. Zájem o nemovitosti v Německu je. Jeden penzion nám v Bodenmaisu utekl jen o dvě hodiny. Přijeli jsme s klientem v jedenáct, ale prodáno bylo už v devět hodin," říká Josef Jeřábek z plzeňské realitní kanceláře Harvilla. "Bodenmais investory táhne. Je to malé lázeňské městečko a rozhodně jsou tam lukrativní nemovitosti," dodává Jeřábek.

Koupit se tam dá třeba dům s dvanácti kompletně vybavenými prázdninovými byty za dvacet milionů korun. Na prodej jsou však i nemovitosti podstatně levnější. Hotel se sedmadvaceti lůžky tam přijde na deset milionů korun. Nakupovat penziony v Německu, koho by to ještě před pár lety napadlo. Má to však svou logiku a nepopiratelné výhody.

Levněji než v Čechách
Ceny některých nemovitostí v Německu začínají být srovnatelné s těmi českými na druhé straně hranice. Když vezmete v úvahu jejich "německý" stav a vybavení, často jsou vlastně i nižší.

Jeden podnikatel z Prahy to potvrzuje. Penzion v Bavorské Železné Rudě si koupil letos v dubnu. "V Čechách prostě nebyl žádný, který by byl vybavený na stejné úrovni, byl by hezký a na srovnatelně pěkném místě," vysvětluje, proč dal přednost Bavorsku.

"Objel jsem celou Šumavu a neviděl nic podobného. Reagoval jsem na to, co mě vzalo za srdce a co se mi po ekonomické stránce zdálo zajímavé. V Čechách by takový penzion stál o patnáct, možná dvacet procent víc," odhaduje muž. Své jméno ani cenu domu nechce zveřejnit, i když ho má na úvěr. Bojí se závisti. Mlčí i další podnikatel, který vlastní penzion pět kilometrů za hranicí. "Lidé jsou závistiví, nevidí za tím dřinu ani starosti," vysvětluje.

Zájem Čechů o nemovitosti za hranicí se zvyšuje, přestože náklady na provoz domů jsou pořád vyšší než v tuzemsku. Aspoň u některých položek. "Určitě jsou tu některé věci dražší, třeba elektřina i voda. Některé potraviny se ale zase vyplatí koupit tady, třeba zeleninu," říká Jan Wimmer, správce penzionu Sluneční dvůr.

Realitní makléř Josef Jeřábek vysvětluje, že vlastnit v Německu nemovitost v tuto chvíli ještě není pro Čechy co do výše nákladů "nějak extra výhodné, ale z podnikatelského hlediska je to určitě zajímavé". Mnozí ze zájemců o nemovitost za hranicí už mají delší dobu penziony v Čechách, vydělali nějaké peníze a chtějí rozšířit své služby. Německo je pro ně ideální.

"Německá část Šumavy je zajímavá třeba tím, že je tam dobrá infrastruktura. V penzionech na prodej je obvykle všechno - bazén, jedna dvě sauny, kulečník, kuželková dráha, parkovací místa, podzemní garáže. To u nás zatím běžné není," vysvětluje Josef Jeřábek.

Penzion Sluneční dvůr v Bavorské Železné Rudě funguje necelé dva měsíce. Je jasné, že zatím nepraská ve švech, ale hosté už do něj jezdí. "V podstatě jsou to klienti, kteří hledají ubytování na poslední chvíli. Na zimu už jich bude určitě více. Máme dost času na jejich shánění. Už teď si někteří zamlouvají silvestrovské pobyty," pochvaluje si Jan Wimmer.

Klid, krásná příroda, sauna, bowling a slušné vybavení - to jsou věci, které mají do penzionu přivést i české zákazníky. A pak samozřejmě české ceny. Nocleh se tu dá při týdenním pobytu pořídit už za 360 korun. Za polopenzi se připlácí 105 korun. Jinak je v penzionu všechno německé. Včetně stylu zařízení restaurace, kde nechybí masivní dřevěný nábytek ani vycpaná zvířata ze šumavských lesů.

I český personál si tu musí zvykat na německý styl života. "Neexistuje, abychom třeba v neděli začali sekat trávník. Němci v neděli nepracují, a tak se tomu i my musíme podřídit. Nechceme vyvolávat žádné konflikty. Posekanou trávu zase odvážíme do sběrného dvora. Kompostování, jak jsme zvyklí v Čechách, je tu zakázané," vysvětluje správce penzionu.

Češi Šumavu milují, Němci mají radši Alpy
Hosty to do Bavorského lesa v posledních letech moc neláká. Alespoň ty z Německa. Malé penziony v německém pohraničí proto zavírají, lidé nemají práci a odcházejí z vesnic pryč do velkých měst. Jen v Bavorské Železné Rudě za posledních deset let ubylo pět set obyvatel. Dnes tam žije tisícovka lidí závislých především na cestovním ruchu.

Jenže hostů pořád ubývá. Němci šetří, a když chtějí jet do hor, dají přednost Alpám. Český podnikatel Martin Lyer se přesto nedostatku klientů neobává. "Soustředíme se jednoznačně na české klienty. Pro ně je Šumava pojem a něco, co mají rádi, a rádi tam jezdí," věří v úspěch Martin Lyer. "Němečtí hoteliéři se soustředili na německé hosty. Ale ti opravdu raději jezdí do Alp. Šumava jim těžko konkuruje. České hosty nehledali a to asi byla chyba," vysvětluje si český majitel penzionu v Bavorsku krach mnohých hotýlků.

On sám nemá strach, že by němečtí hoteliéři jeho penzion s českými cenami považovali za nepříjemného konkurenta. "Nejsme pro ně konkurencí. Restauraci nemáme otevřenou pro turisty zvenku, ale jen pro naše ubytované hosty. Absolutně se jim nemícháme do karet. Nikoho jim nebereme. Naopak. Možná, že lidé od nás půjdou a koupí si u nich třeba kafe," odhaduje.

Místo hotelu vlastní byt
Úbytek hostů je v posledních letech znát i v české části Šumavy na Železnorudsku. I tady museli majitelé řadu hotelů a rekreačních chat zavřít. "V Železné Rudě se daří za cenu toho, že z těchto domů investoři udělali apartmánové byty, které rozprodali," přiznává železnorudský starosta Michal Šnebergr.

I do Železné Rudy přijíždí méně hostů než dříve. Menší počet návštěvníků tu ale zatím neměl tak nepříznivý vliv na zaměstnanost jako třeba v sousední Bavorské Rudě. "Železná Ruda je specifická tím, že je hodně nákupní. Spousta lidí sem přijede jen na jeden den," vysvětluje starosta. A zákazníci, to jsou především Němci, které do Železné Rudy lákají nízké ceny oblečení, alkoholu nebo třeba cigaret od vietnamských prodejců.

Když už zákazníci v Rudě jsou, tak se tam i najedí v levnějších restauracích. "Počet jednodenních návštěvníků z Německa však klesá. O zdejší zboží už nemají takový zájem. Čeští turisté k nám sice jezdí, ale pochopitelně neutratí tolik peněz jako Němci. Pro ně nebyl problém tu nechat čtyřicet eur," říká Michal Šnebergr.

I v Německu se mohou leckde Češi cítit jako doma. V zimě je to slyšet třeba na lyžařských svazích Velkého Javoru, kde zní čeština stále častěji.

Jestli se během pár let Češi stanou majiteli více nemovitostí za hranicí, to si dnes nikdo netroufá předvídat. Jisté je však jedno. Ještě před několika lety bylo běžné, že si Němci kupovali domy a půdu v českém příhraničí. Jen málokdo si tehdy troufal předpovídat, že Češi jednou budou nakupovat a podnikat v nemovitostech v Německu. Teď se to stalo realitou.

Co Čechy láká k nákupu
1. Cena nemovitostí v poměru s kvalitou je v Bavorském lese často příznivější než na Šumavě. Když vezmete v úvahu jejich "německý" stav a vybavení, často jsou vlastně i nižší. Srovnatelné penziony v Česku by byly i o pětinu dražší.

2. Skoro samozřejmé je, že i malý penzion má saunu, bowling, parkovací místa i garáže, často i vířivou vanu nebo bazén. V tuzemských penzionech je takové vybavení spíše výjimka.

3. Pobyt v Německu je pro české turisty stále atraktivní, zvláště když čeští majitelé penzionů nasadí české ceny, které učiní ubytování velmi přijatelné.

Němce víc táhnou Alpy
Německých turistů v bavorské části Šumavy ubývá, protože dávají přednost Alpám. Současně se obyvatelé horských městeček stěhují za prací do vnitrozemí.

A co rodinné domy?
Začnou si Češi kupovat v Německu i rodinné domy? Proč ne: Sasko nabídlo byty v Sebnitzu, jejž vyprázdnily odchody lidí do vnitrozemí. Nájemné bylo přijatelné, ale drahá byla energie.

Autoři: ,
Nejčtenější

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Další z rubriky

Na londýnské Euston Road vznikne tři metry úzká budova, kterou navrhlo...
Luxusní dům bude mít šířku jen tři metry, postaví jej totiž v uličce

Boj o pozemky ve velkých městech končívá i použitím parcel a proluk, kde by ještě před pár lety nikoho nenapadlo stavět. To je i případ domu se šířkou tři...  celý článek

1
Příliš drahý flek. Koupili si byt v novostavbě se střechou jako cedník

Jitka s Adamem si pořídili byt v rok staré novostavbě v pražských Vysočanech. Nastěhovali se do bytu v posledním poschodí a užívali si nové bydlení. Klid však...  celý článek

Vzorová individuální pasivní dřevostavba firmy Lucern v Levíně u Berouna má...
Konec zmatků v dřevostavbách aneb jednoduchá vysvětlení složitých pojmů

Chcete-li se něco dozvědět o technologii dřevostavby, která se vám líbí, zavalí vás lavina technických pojmů. Abyste se v ní neudusili, pomůže vám slovník těch...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.