Při vyklízení zámku Koloděje objevili úředníci plné sklepy utajovaných pokladů

Při vyklízení zámku Koloděje objevili úředníci plné sklepy utajovaných pokladů | foto: David Port, MF DNES

Kulový blesk na vládě. Úředníci stěhují historický nábytek a umělecká díla

  • 3
Vláda pomalu dokončuje akci kulový blesk. Ne že by se přesouvali ministři z resortu do resortu, ale hýbe se historickým nábytkem a uměleckými předměty. Míšeňský porcelán putuje do Kramářovy vily, benátská zrcadla a dřevěné komody do Hrzánského paláce, sochy a obrazy do Strakovy akademie.

Stěhování začalo před rokem, když vláda musela vyklidit kolodějský zámek a vrátit ho původním majitelům, rodině někdejšího průmyslníka Antonína Kumpery.

A při vyklízení úředníci objevili plné sklepy utajovaných "pokladů". Koloděje se za pětapadesát let užívání staly jakýmsi neorganizovaným depozitářem, kam se odkládaly různé "nepotřebné" věci.

Kromě toho se kabinet rozhodl zvýšit investice do oprav a restaurování svých zanedbaných paláců. Aby na to všechno měl, rozhodl se prodat nemovitosti, jež považuje za nepotřebné, a utržené peníze vkládá výhradně do rekonstrukcí zbývajících paláců.

Víkendovou vilu v Sezimově Ústí vláda zrekonstruovala. V paláci na Kampě udělala luxusní hotel. Zámek Koloděje musela vrátit. Horskou chalupu ve Špindlu a vily v Karlových Varech prodala. Peníze z prodejů nemovitostí plynou výhradně do rekonstrukcí.

Sečteno a podtrženo: Movitý majetek vlády, který jistě můžeme považovat za součást kulturního dědictví, se teď mění nejvíce v polistopadové historii.

Co přesně se děje a je to tak dobře? Jak a kde vlastně "bydlí" vláda? Čtěte v magazínu Víkend sobotní MF DNES velké téma s exkluzivními fotografiemi z útrob vládních paláců.