Štěrbinová komínová digestoř má díky své konstrukci zpravidla nižší hlučnost

Štěrbinová komínová digestoř má díky své konstrukci zpravidla nižší hlučnost asi o 25 procent v porovnání s klasickou komínovou. | foto: Electrolux

Nové digestoře zvládají hluk a ještě skvěle vypadají. Podívejte se

  • 9
Zrcadlo, lustr, "baculatý" laptop, skleněná deska na stropě. I tak mohou vypadat moderní digestoře. Na veletrhu Eurocucina a na výstavě Technology for the Kitchen v Miláně jich bylo před pár dny k vidění bezpočet.

Pokud některý z kuchyňských spotřebičů totiž dává designérům šanci na netradiční tvarové řešení, pak jsou to právě digestoře. Letošní veletrh Eurocucina ukázal výrazný nástup hned několika typů.

Téměř všichni výrobci předvedli výsuvnou digestoř z plochy. Cenově jsou ovšem náročnější, záleží však na výrobci, špičkové výrobky, jež se dokonce vyrábějí na míru pro konkrétního zákazníka, se pohybují v částkách i nad 250 tisíc korun, pořídit výsuvnou digestoři lze však i kolem 40 tisíc a méně.

Odtah je možný do boku nebo dolů, což ovšem znamená většinou náročné plánování dispozičního řešení kuchyně včetně stavební přípravy. Ne náhodou se proto tyto výsuvné digestoře objevují zejména v nových rodinných domech.

Existuje i další možnost: štěrbinové odsávání použité po dvou či dokonce třech stranách varné desky. Jde o obdobné řešení i finanční náročnost jako u výsuvného provedení.

"Lustrové" digestoře lze barevně sladit s ostatním vybavením.

Druhý trend? Lustrové digestoře nejrůznějších tvarů a provedení na ocelových lankách. Výrobci postupně navýšili jejich výkony, ale pokud zůstanou pouze v recirkulační podobě, tuzemského zákazníka, který opravdu vaří, patrně neuspokojí.

A třetí trend? Snaha usnadnit zákazníkovi co nejvíc práci v kuchyni. Například odsavač Electrolux EFF90570OX má doslova "vychytanou" technologii, kdy se automaticky nastaví rychlost odsávání podle zapnuté varné desky, tedy kolik páry či "kouře" jde nahoru. "Zákazník se může koncentrovat na vaření a ne na odsavač," vysvětluje Pavel Voska, produktový manažer Kitchen společnosti Electrolux.

Pastelová barevnost, která se výrazně prosadila i u nábytku, se nemohla vyhnout ani digestořím.

Barevná škála digestoří je dnes obrovská.

Čtvrtý trend souvisí s celkovým barevným a designovým řešením interiérů. Hodně se vrátily barvy, dokonce jemné pastely, takže pokud si chce zákazník interiér barevně sjednotit, může si vybrat z opravdu bohaté škály výrobků. A tvary? Třeba odsavač v podobě zrcadla.

Budoucnost teprve čeká

Ne každého však výstava TFK v Miláně uspokojila. Kdo totiž spěchal a chtěl si některý z předvedených zázraků hned objednat, mohl mít smůlu. Řada produktů představovala když ne vizi do budoucnosti, tak teprve prototypy určené pro rok 2015 či 2016.

K nim patřila například indukční dvouplotýnka, kterou bylo možné po skončení vaření zaklopit digestoří jako laptop. Přenosný systém varné desky a digestoře od značky Faber má však velkou budoucnost, zejména v malých bytech nebo kancelářích.

Kombinace indukční varné desky a digestoře - můžete si ji postavit tam, kde je
Icon - kombinace indukční desky a digestoře po uzavření

Kombinace indukční varné desky a digestoře - můžete si ji postavit tam, kde je právě potřeba.

Češi to mají jinak

Zatímco v zahraničí (nebo alespoň v některých zemích) se příliš neřeší odtah a přednost dostává atraktivní design, český a moravský zákazník se k pouhé recirkulaci (filtraci) nestaví příliš s nadšením. "Je to logické, přece jen nemůžeme kvůli chladu větrat oknem podle libosti," vysvětluje Jitka Kadlecová ze společnosti Promtinvest, která zastupuje na tuzemském trhu značku Faber.

Recirkulace neumí hlavně jednu důležitou věc: nelikviduje páry. A právě pára roznáší tukové částice, které se pak usazují na zdech, hřbetech knih nebo na nábytku.

U kuchyně spojené s obývacím pokojem je proto důležité použít právě digestoř s přímým odtahem. Nemusíte se dokonce bát hluku, pokud ovšem použijete odsavač s externí jednotkou, tedy motorem mimo místnost.

Digestoř SkyLift je v "klidovém" stavu zapuštěná ve stropě.
Digestoř SkyLift je v "klidovém" stavu zapuštěná ve stropě. Při vaření ji lze
Digestoř SkyLift je v "klidovém" stavu zapuštěná ve stropě. Při vaření ji lze

Digestoř SkyLift je v "klidovém" stavu zapuštěná ve stropě. Při vaření ji lze spustit na ocelových lankách dolů.

Pro zájemce o lustrové digestoře má Jitka Kadlecová také radu: zvolit některou ze vzhledově atraktivních takzvaných spouštěcích digestoří, jež lze napojit k sadě pro odtah. Flexi potrubí neboli teleskopický komín se "natáhne" podle potřeby. "Použít lze třeba také odsavač Pareo, který je určen právě pro odtah, v případě spuštění se postupně ´rozvine´jako květ," tvrdí Jitka Kadlecová.

Řešením však může být i hybrid, který předvedla značka Electrolux. Na tuzemském trhu se však objeví až v příštím roce. "Především v zimním období oceníte model EFF90665OX, je to totiž 2 v 1, můžete si u něj vybrat mezi recirkulací, nebo odsáváním, stačí jen přepnout. V zimě použijete recirkulaci a vrátíte teplý vzduch zpět do místnosti, v teplejších měsících využijete odtah. Dobře odsává páru, což je velmi důležité," popisuje Pavel Voska.

Přesto se zájem tuzemských zákazníků postupně mění. " Pokud jde o trend poslední doby, hodně lidí poptává skryté digestoře, které nenarušují vzhled kuchyně, ať už schované do pracovní desky, tak s možností zabudování do stropu," tvrdí Jitka Kadlecová.

Podle ní není instalace výsuvné digestoře až tak náročná, navíc se dá upravit tak, že se motor umístí mimo kuchyni, a tak nezabírá tolik místa ve skříňce.

Co chtít od digestoře

I designově zajímavé digestoře by měly splňovat řadu dalších parametrů. Důležité jsou především hlučnost a výkon. První parametr si často zkazí majitel sám kvůli špatné instalaci, stačí zúžit průměr odtahového potrubí (třeba aby se nemusel tolik snižovat sádrokartonový podhled v kuchyni, kudy potrubí vede) nebo jej zbytečně "zalomit" do pravých úhlů.

Digestoř Cast působí velmi sofistikovaným dojmem, odpovídá trendu, který potlačuje kuchyňský vzhled spotřebičů i nábytku. Autorkou řady Cast je světově proslulá designérka Patricia Urquoila.

Tiché a účinné obvodové sání dokáže zlikvidovat páru, tuk i odér z vaření. Zároveň digestoř Flexilift od Electroluxu nabízí dostatečné osvětlení varné plochy.

Počítejte s tím, že každý pravý úhel u odtahového potrubí přinese snížení výkonu přibližně o 30 procent (ale i 50 procent), zato se zvýší hlučnost, také asi o 30 procent.

Většinou se nutný výkon odsavače počítá tak, že by se měl 10 až 12krát vyměnit vzduch v místnosti za hodinu, výkon 600 m3/h tak stačí přibližně na kuchyň, jejíž objem je kolem 50 m3 (to je například plocha 18 m2 a výška 2,8 m). Vysoký výkon ovšem znamená, že v zimě unikne z místnosti zbytečně hodně teplého vzduchu, což není žádoucí.

Zkušení prodejci upozorňují také na to, že uváděný výkon digestoře se vztahuje k nejvyššímu stupni, a tím pádem také k nejhlučnějšímu. Jejich doporučení bývá proto trochu jiné: digestoř by měla zvládnout výměna vzduchu třeba jen 5 až 10krát za hodinu, ale na takový rychlostní stupeň výkonu, který nepřekročí 55 dB. Komu vadí hluk, může vyzkoušet komínový štěrbinový odsavač, deska v přední části tlumí hluk podle měření přibližně o 25 procent.

U recirkulačních digestoří počítejte také s tím, že uhlíkový filtr nejenže neodstraní ze vzduchu vodní páry, ale ani některé zplodiny, které vznikají při spalování plynu. Výměna filtru stojí také určité peníze, podle intenzity vaření se zpravidla musí po třech až šesti měsících vyměnit. Navíc uhlíkový filtr klade nasávanému vzduchu poměrně velký odpor, takže deklarovaný výkon odsavače klesne zhruba o pětinu. Zanesený filtr výkon ještě sníží.

Zrcadlové sklo, dřevěný rám i výkonný motor - to je digestoř Amélie.

Na trhu jsou už také digestoře, které využívají systém aktivní redukce hluku. Například systém SIL-Kact zaregistruje hluk a následně vytvoří doplňující inverzní zvukovou vlnu, ta vyruší vlnu původní. Hluk se tak sníží o 13 dB a zároveň se převádí na zvuky s nižší frekvencí, jež lidský sluch nevnímá tak rušivě.