Kuchyň na šesti metrech čtverečních: někdy pomůže i pár centimetrů

  • 10
Zařídit kuchyň či spíše kuchyňský kout, který má jen něco málo přes šest metrů čtverečních, navíc pro šestičlennou rodinu, je úkol téměř neřešitelný. Mladá rodina nakonec dala na rady architekta.

Omezené finanční prostředky i prostor přivedly Tomáše a Elišku do poradny iDNES.cz: "Počítali jsme s koupí hotových kuchyňských skříněk, ale do malého prostoru se nám všechno potřebné ne a ne vejít. Nemohl by nám poradit architekt?"

Byla to takříkajíc hozená rukavice. Nejen kvůli malému prostoru kuchyňského koutu, ale i navazujícímu obývacímu pokoji a jídelně v jednom, z něhož vedou dveře do dalších tří pokojů a chodbičky.

Aby se totiž ušetřily metry čtvereční, museli se majitelé bytu v nástavbě malého rodinného domku smířit s průchozí dispozicí. Jinak by se totiž do 90 metrů čtverečních jen těžko vešly tři dětské pokoje, ložnice rodičů, obývací pokoj i kuchyň, koupelna, samostatné WC a šatna.

Architekt Hynek Maňák ze studia Maniac interier stál před obtížným úkolem: dispozici bytu měnit už nemohl, do kuchyňského koutu o ploše 6 m2 musel vtěsnat co nejvíce úložného prostoru, protože šestičlenná domácnost potřebuje uložit hodně nádobí i potravin, někdy tu totiž vaří i pro prarodiče. S kuchyní přímo sousedící obývací prostor má přitom pouze 18 m2, chyběla návaznost na zamýšlená krbová kamna.

"Tento problém vyřešily přizdívky příček, které opticky oddělily kuchyňskou část od obytné, aniž se narušil přístup a provoz v kuchyni," vysvětluje architekt Maňák. Boční pohledy na skříňky a mezeru za chladničkou přizdívky zakryly, což výrazně prospělo výslednému dojmu. Díky přizdívce vznikla i pracovní police nad varnou plochou, která slouží jako odkladní plocha pro kořenky a podobně.

Jemná vanilka v lesku kuchyň opticky zvětšuje. Shodný grafický motiv se objevil jak na dvířkách, tak i na skleněném obkladu.

Vyplatil se i architektův návrh s posunutím sádrokartonové příčky o pár centimetrů, byť již byla hotová, do kuchyně se tak podařilo umístit typové skříňky modulového řešení kuchyní IKEA. Úpravou řazení kuchyňských skříněk vznikla dostatečně velká pracovní plocha.

Podle něho představuje spojení obýváku a kuchyně problém například v tom, že je "vidět z pohovky téměř do dřezu", respektive na nepořádek na pracovní ploše. Částečné oddělení kuchyně přizdívkami tak kultivuje pohled z obytného prostoru. Předměty a kuchyňské spotřebiče na pracovní ploše jsou poněkud skryty pohledům z obytného prostoru a nevytvářejí případný stres z pocitu neuklizené kuchyně.

Grafický motiv propojil obývací část s kuchyňskou, do výklenku přjdou časem krbová kamna.

Netradiční skládačka

Rodina počítala s kuchyní z IKEA, architekt preferoval výrobu na míru u truhláře. Nakonec došlo s ohledem na finance a časové tísni k zajímavému kompromisu: korpusy byly zakoupeny v IKEA, u několika skříněk se upravily na potřebné rozměry. Dvířka na míru s tloušťkou 18 mm vyrobila během dvou týdnů firma Trachea.

Co je overface

Technologie potisku systémem inkjet – overface - dovoluje potisknout nábytková dvířka či laminované nebo dýhované desky (ale i sklo) nejrůznějšími motivy. Vybírat je možné z tisíců různých vzorů, případně dodat vlastní fotografii v digitální podobě.

Eliška si vybrala na horní skříňky fólii s dekorem dřeva (dub lanýž), která ladí s barvou podlahové krytiny, na zbývající opět fólii, ale ve vysokém lesku (odstín vanilka). Mohla si vybrat i dekor vnějších ploch dvířek.

"Malý prostor opticky zvětšíte právě leskem a světlým odstínem. Lesklá fólie může do rodiny s malými dětmi působit kvůli údržbě nevhodně, ale opak je pravdou. Veškeré nečistoty včetně čokolády nebo sladké marmelády snadno setřete vlhkým hadříkem nebo houbou," vysvětluje architekt Maňák.

Pro barevné oživení kuchyně i celého interiéru zvolili majitelé u některých skříněk povrchovou úpravu overface. Do obývacího pokoje s jídelnou si totiž naplánovali posuvné skleněné dveře do pouzdra s nějakým zajímavým dekorem. Nechtěli transparentní kalené sklo, ale ani provedení satinato, protože by v kombinaci s bílou výmalbou působilo vše příliš sterilně.

"Jenže se čtyřmi dětmi vám nic jiného než bílé stěny nezbývají, lze je snadno přemalovat. Zejména nejmladší potomek, kterému byl rok jen před pár dny, má neuvěřitelný talent otisknout všude své ručičky," vysvětluje smířená maminka.

Dveře, skleněný obklad mezi skříňkami i dvířka tak sjednocuje stejný motiv.
Ze záplavy možných dekorů doporučil architekt Maňák stylizovaný dekor bambusu: "Je spíš abstraktní, což bývá pro dekor v takových případech vždy lepší, navíc zelená příjemně kontrastuje s hnědošedou podlahou i dřevinovým dekorem skříněk, decentní barvy oživí."

Korpus i dvířka s tloušťkou 18 mm znamenají větší pevnost ve vztahu k závěsům i dalšímu kování.

Technologie povrchové úpravy overface dovoluje zvolit jakýkoliv motiv.

Na tloušťce záleží

Zvolená dvířka mají tloušťku 18 mm, to však platí i o korpusu. "Je tak zajištěná větší pevnost ve vztahu například k závěsům a dalšímu kování. Větší tloušťka umožňuje také volit ze širšího spektra frézování, jak do plochy dvířek, tak co se týká hran." vysvětluje Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Dvířka byla vyrobena přesně na míru po zaměření přímo na místě. Pro montáž bylo použito standardní kování. Aby byl získán maximální úložný prostor, místo dnes již obvyklých horních klopen dostaly přednost vysoké skříňky až ke stropu, u spodních je část řešená jako plnovýsuvy.

Skleněný obklad byl zvolený s ohledem na snadnou údržbu.

Velkou pozornost věnovali majitelé montáži korpusů pomocí nábytkářských šroubů, protože jim kuchyně bude muset sloužit řadu let. Zvládli ji sami. "Spojení korpusů obyčejným vrutem rozhodně nedoporučujeme," varuje Martin Dusík.