Kuchyně: prosím, vstupte!

  • 61
Pro někoho zdroj pokušení, pro jiného každodenní povinnost - to je kuchyně. Za posledních pár let prošla obrovskými změnami. Ty ovšem něco stojí. Aby šlo o dobře vložené investice, vyplatí se u nové kuchyně, ale i u pouhé renovace hodně přemýšlet – a hlavně mít co nejvíce informací.

Architekti vždy zdůrazňovali, že o kvalitě kuchyně rozhoduje dobrá dispozice, správné výšky jednotlivých pracovních ploch a také vhodně vybrané spotřebiče. Na prvním místě by však mělo být ještě něco jiného – způsob, jak žijete.

Jak to nedělat
Je-li pro vás vrcholem kulinářského umění instantní polévka nebo pizza z mrazáku, budete potřebovat zcela jinou kuchyň než kandidát na řád Zlaté vařečky. Proto bývá tak ošidné kopírovat úžasné kuchyně z katalogů nebo časopisů.

Fotografie vznikají v nereálném prostředí ve studiích tak, aby vypadaly co nejlépe a zároveň byly předvedeny všechny možnosti daného systému. Ani „opisování“ od sousedů se nemusí vyplatit, každá rodina má svá specifika.

A na co se tedy nenechat nalákat? Nesnažte se třeba dostat do malé kuchyně všechny současné vymoženosti. Například ostrůvková kuchyně je úžasná, ale: kvůli přívodu vody a odpadu se do ostrůvku zpravidla umisťuje varná deska.

Abyste mohli odložit kastrol či pánev s jídlem vedle ní, budete po stranách potřebovat plochu se šířkou minimálně třicet centimetrů. Kolem ostrůvku je třeba chodit – přidejte si další metr, opět na obou stranách. Máte tolik místa? A unese váš strop ostrůvkovou digestoř, která vážívá i kolem 35 až 50 kilogramů?

Prohlédněte si fotogalerii


Pokud ovšem máte dost prostoru a chodívají k vám návštěvy na dobré jídlo, není nic lepšího, než je připravovat společně právě u ostrůvkové kuchyně, protože pomáhat mohou všichni – a najednou. Je tu i další možnost, „ostrůvek“ pojmout jen jako další velkou pracovní plochu, u níž se může sejít při přípravě jídla hned několik lidí.

Neopakujte chyby v dispozici z předchozí kuchyně. Sporák do rohu nikdy nepatří! Mezi dřezem a varnou plochou potřebujete minimálně 80 centimetrů jako přípravnou plochu, po obou stranách dřezu i varné desky potřebujete odkladní plochy.

Jste-li pravák, měla by vaše kuchyňská sestava začínat právě odkladní plochou, pak přijde mycí centrum, přípravné, varná ploch a opět odkladní plocha (když se zatnou všechny zuby, tak 20 centimetrů široká, širší bude samozřejmě lepší). U rohové kuchyně se nachodíte výrazně méně než u dlouhé linky, příjemné je i řešení ve tvaru U.

Nešetřete na spotřebičích! Na prvním místě by měla být nízká spotřeba energií (elektrického proudu, plynu i vody), tedy zařazení do „áčka“ na energetickém štítku. Do nové kuchyně dejte vždy přednost vestavěným spotřebičům. U nich se zdůrazňuje snadný úklid, což platí hlavně o varných deskách, ale mají i další výhody – výrazně zlepšují vzhled kuchyně a snižují i hlučnost.

Takzvané podstavné spotřebiče, byť vám vyjdou levněji, nestačí. Hlavně u malých kuchyní ruší „bílá elektronika“ celkový dojem. A nedej bože, abyste ještě zvolili přístroje od různých značek! Rozdíly v designu vyniknou v interiéru víc, než si člověk v prodejně uvědomí.

Plně vestavěné spotřebiče, jejichž čelní plochy kryjí shodná dvířka s nábytkem, prostor opticky zvětší, sjednotí a dodají mu výrazně elegantnější vzhled. Jedinou výjimku tvoří chladnička.

Samostatně stojící kombinované chladničky však stavte nejlépe do rohu, nikoliv mezi jiné skřínky. Tady vypadají jako velký bílý sněhulák mezi nastoupenou jednotkou a navíc svým objemem vytvářejí pocit stísněnosti. Módní trend poslední doby – nerezové chladničky – je ovšem třeba zaplatit.

LIVING TIP: Jak ušetřit

Výrobci – například Fagor - používají kov u některých typů jen na čelní dvířka, iluzi kovu na bocích vytváří pouze metalická barva. Rozdíl v ceně v porovnání s bílým provedením není pak tak výrazný. Příkladem je typ FC-36 XEM (užitný objem chladničky/mrazničky 244/76 l) za 22 990 korun. A ještě jeden tip – při nákupu spotřebičů s nerezovými dvířky se zeptejte, zda mají „ochranu proti otisku prstů“ – tento fakt si snadno ověříte „sáhnutím“ hned v prodejně.

Nešetřete na pracovní desce! Doba, kdy se za vrchol pokládaly dřevotřískové desky potažené fólií a s postformingovou hranou a tloušťkou tři centimetry, jsou pryč. Desky výrazně „ztloustly“, a to alespoň na čtyři centimetry.

Kdo si nemůže dopřát materiál umožňující bezespárové provedení – HI-MACS, Corian, Kerrock, Staron či jiné - a musí zůstat u MDF desek, měl by sáhnout právě po čtyřcentimetrovém provedení, kde je použita ABS hrana (desku může barevně zvýraznit, bývá odolnější než postforming a vůbec lépe vypadá) nebo nákližek z masivního dřeva.

Mimochodem „nákližek“ lze vtipně využít i u žulových desek nebo u provedení z umělého kamene. Ony impozantně a draze vypadající kamenné desky s tloušťkou šest až osm centimetrů bývají tenčí, pouze jejich čelní hrana se pyšní daným rozměrem.

Nenechte se nalákat na futuristickou kuchyni plnou nerezu! Všeho s mírou tady platí dvojnásob. Nerez vypadá úžasně, ale je na něm vidět každá kapka. Z toho také vyplývá, že nerezová pracovní plocha je dobrým nápadem pro ty, co příliš nevaří nebo mají hospodyni na úklid. Neocenitelný je ovšem nerez u spotřebičů.

Pokud si pořídíte kuchyni na nožkách, nikdy nevolte nízké, ale naopak ty nejvyšší. Dlouhé nohy u žen obdivuje snad každý muž, vysoké nožky v kuchyni ocení každý, kdo v ní bude uklízet.

Navíc taková kuchyně působí odlehčeným dojmem. Výrazné to bývá hlavně v malém prostoru. Tam by byla ideální verze se zavěšenými spodními skřínkami, ale ty bývají většinou jen v nabídce zahraničních firem.

Lepší to už nebude
Počítejte s tím, že kuchyni si pořizujete na hodně dlouho. S největší pravděpodobností ji nebudete měnit za pět, za deset a možná ani za dvacet let. (Výzkumy v sousedním Německu ukázaly, že se kuchyně mění průměrně za dvě desítky let, u nás to lepší nebude!)

To mimochodem také znamená, že pokud vám dnes nevadí pracné ohýbání pro kastroly do spodních skřínek nebo naopak podnikání horolezeckých výstupů pro sklenky do horních polic dnes, za patnáct či dvacet let vás to bude – možná – pořádně zmáhat.

Proto si svou kuchyni plánujte tak, aby vám dobře posloužila i za řadu let. Na co byste měli dbát?
- Potrpí si vaše rodina na pečené sladkosti? Dejte přednost troubě umístěné ve výši očí, abyste se nemuseli ohýbat.
- Obtěžuje vás už dnes hledání kastrolku ukrytého kdesi dole v polici? Pořiďte si rovnou plnovýsuvy, které otevřete až „na doraz“ a máte dokonalý přehled o uložených věcech. Snadno najdete, snadno uložíte.
- Neradi myjete nádobí? Dopřejte si myčku, ušetří vám vodu i energii potřebnou na její ohřátí (až 60 procent v porovnání s ručním mytím) a také čas. A klidně ji povyšte, a to doslova. Trend poslední doby – umístit myčku do skřínky asi 30 až 40 centimetrů od podlahy – bude šetřit vaši páteř a zbaví vás zbytečného ohýbání. A přijde levněji než zásuvková myčka, která na našem trhu patří k dost drahým špásům a je zatím vnímána jako luxus.
- S „povýšenou“ myčkou souvisí i další trend posledních let, a tím jsou nestejné výšky jednotlivých pracovních zón. Nejnižší má být varné centrum, abyste měli přehled a snadný přístup i k zadním ploténkám, nejvyšší mycí centrum s dřezem a myčkou - blíže viz článek Rohová dřezománie.

Na začátku bývá vzhled
Mnohé praktické rady však skončí v okamžiku, kdy člověk spatří tu „svou“ kuchyni. S jejím výběrem to totiž bývá jako s namlouváním - na prvním místě je vnímán vzhled. 

Bílé kuchyně se už moc nenosí, přednost

LIVING TIP: Co lze pověsit

Zatímco klasické spodní skřínky na zeď nezavěsíte, horní s hloubkou 30 centimetrů samozřejmě ano. Lze je proto použít i jako zavěšené spodní skříňky. Jde o praktické řešení například v užší kuchyni, kde není dost místa pro takzvané dvojřadové uspořádání (neboli pracovní plochy po obou stranách), které vyžaduje šířku kuchyně minimálně 240 centimetrů.

LIVING TIP: Ani kapka dolů!

U desek z umělého kamene, ale i přírodní žuly si dopřejte drobnou „vychytávku“ – lehce zvýšenou okapnici na okraji desky, případně jemný žlábek (u kamene). Důvod? Například si nezmáčíte oblečení při mytí nádobí, u něhož má spousta lidí zvyk opírat se o desku. Voda si vždycky najde cestu i mimo dřez. A také se vám neskutálí vajíčko na podlahu a drobky nebudou padat dolů jako na tobogánu. Zvýšená okapnice nebo lišta je samozřejmě nezbytná u zadní stěny, aby voda nezatékala za nábytek.

mají dezény dřeva (i když jde jen o lamino nebo fólii). Jako luxusní bývá ještě stále vnímána třešeň (nebo dřeva mořená na její odstín, například olše), trochu fádní buk vytlačují odstíny hrušky či jabloně. Rada? U dřevinových dezénů pozor na sladění s podlahovou krytinou, „narůžovělá“ dvířka jen špatně ladí s béžovými odstíny laminátových podlah.

Jemné pastelové odstíny – oblíbená je hlavně vanilka či světle modrá - vypadají nejlépe na hladkých dvířkách, případně na typech s rámovými konstrukcemi, kde tvoří výplň nejčastěji dubová spárovka.

Světově proslulé firmy se letos na veletrzích často prezentovaly šedými či béžovými odstíny v lakovaném provedení, ale je otázkou, jak tuto barevnost přijmou zákazníci.

Tolik obdivovaný masiv má vedle poměrně vysoké ceny jednu zásadní chybu – natahuje vlhkost. Zatímco „vlhko“ z vaření zvládne odvést výkonná digestoř, vlhkost z čerstvě postavených zdí už nikoliv. Poučení? Do novostavby rodinného domku bude lepší se masivu vyhnout, ve dvacet let starém paneláku si jej můžete dopřát klidně. Tedy s kvalitním odsavačem.

Fólie imitující dřevo – i mnohé lamináty – vás však zbaví zármutku nad nedostupností masivu velmi rychle. Nejenže dobře vypadají, ale jsou také mnohem odolnější vůči případným nárazům, snadno se udržují a koneckonců, za pár let je můžete za dvířka z masivu snadno vyměnit. Tedy pokud si pořídíte takzvané vyklepávací panty (neboli závěsy).

Dvířka prodává většina výrobců samostatně, takže změnu zvládnete za pár minut. U skřínek s takzvanými plnovýsuvy pak tyto závěsy oceníte i při úklidu. Zásuvky takříkajíc rozeberete a snadno vyčistíte, což třeba u předvánočního úklidu není vůbec věc k zahození.

A praktická rada – nenechte se nalákat na vnitřní tmavší provedení, zejména u spodních skřínek. To, co v prodejně působí luxusním dojmem, v praxi představuje pracné tápání po tmavším kastrolku či pánvi.

Deset nejčastějších chyb při zařizování kuchyně

 1. Špatná dispozice
 2. Výběr podle haló-efektu, nikoliv podle způsobu života rodiny
 3.
Spotřebiče s vysokou spotřebou energií
 4. Spotřebiče s vysokou hlučností – digestoř, myčka i chladnička
 5. Snaha ušetřit za vestavěné spotřebiče a použití podstavných či   
     samostatně stojících (netýká se chladničky)
 6. Špatné výšky pracovních ploch, zejména mycího centra
 7. Špatně dostupné a zbytečně vysoké horní skřínky, u spodních skřínek
     nevyužití plnovýsuvů, otočných karuselů a dalších výsuvných regálů či
     polic 
 8. Špatné osvětlení pracovních ploch, buď chybí úplně, nebo je jediné, 
     případně instalované tak, že oslňuje při práci
 9. Málo výkonná digestoř, výsledkem je usazování vodní páry, obsahující
     tuk všude v místnosti
10. Dřez umístěný do rohu jen proto, že to vypadá efektně

LIVING

Jednoduchá barevnost, čisté linie kuchyně Look. Vestavěná skříň vpravo není na pohledové straně, takže může být vyšší a poskytnout velkorysé možnosti ukládání. Cena sestavy 112 686 Kč, INTERIÉR FLORIDA

Rohová kuchyně Lambada v uklidňujícím zeleném tónu, cena bez spotřebičů 127 120 Kč, COLOSSEUM.

Rohové uspořádání kuchyně INNOVA dokonale využívá zdánlivě miniaturní prostor. Na takto vybaveném pracovišti stačí opravdu k podání čehokoli natažená ruka a otočení na podpatku. Další varianty sestavy lze prokonzultovat v sídle firmy, a to po telefonickém ohlášení. Cena s digestoří, ale bez dřezu a spotřebičů 112 000 Kč, DI-SE-MO.

Záměrně strohý výraz kuchyně Scacco je postaven na kombinaci kontrastní černé a bílé barvy a užití ušlechtilých materiálů — leštěná žula na pracovních plochách a kov na rámech a doplňcích. Praktické řešení dvou pracovních ploch proti sobě a úložné stěny vpravo umožňuje pohodlné vaření bez zbytečných kroků navíc. Cena od 255 000 Kč, SPECTRUM. Ing. arch. Libor Tomsa: „Důležité je mít dostatek odkládacího prostoru po obou stranách dřezu i sporáku a minimalizovat pobíhání mezi lednicí, pracovní plochou, uloženým nádobím, spíží, komorou apod.“

Zvýšené skříně kuchyně Alemana poskytují dostatek možností ukládání. Pro muže je nezanedbatelný detail zásobníku na lahve. Sympatické propojení prosklenou stěnou s dveřmi na zahradní terasu umožňuje pohodlné letní stolování pod širým nebem. Cena bez spotřebičů 218 106 Kč, INTERLUXUS. Ing. arch. Hynek Maňák: „Za důležitější osobně považuji dobré dispoziční řešení před vizuální stránkou: volbou dezénu a barevnosti jednotlivých dvířek. Důležitá je také návaznost kuchyně na ostatní části bytu: jídelnu, obývací pokoj, venkovní terasu apod.“

Zvolíte-li variantu kuchyně s ostrůvkem, počítejte s cenou ostrůvku cca 120 000 Kč

Sestava v provedení masivní třešeň kombinovaná s bílým lakem vás přijde na 26 000 Kč za běžný metr, bez spotřebičů a ostrůvku

Zakázková kuchyně v domě profespra Strause v Doveru (1996). Umakart, dýhovaná ohýbaná překližka z exotického dřeva, detaily z hliníkové pasty na dřevě

Zařízení kuchyně bylo vybráno s ohledem na budoucnost

Kuchyně Lunaria (Alba Cucine) je ukázkou použití křivek u řešení velké sestavy. CASA TOSCANA

Kuchyně respektuje požadavek rozdílné výšky pracovních center

Kuchyně je od jídelny a ostatního prostoru oddělena pracovní deskou a otevřenými policemi přístupnými z obou stran

Individuální řešení se projevilo nejen v barevné nápaditosti, ale i v konstrukci. Roh kuchyně tvoří sloup ze sádrokartonu s otvorem postaveným na míru pro skleněné dózy na potraviny a koření

Celkový pohled do kuchyně Diana, jejíž přední plochy jsou vyrobené z MDF potažené bílou fólií, korpus v šedé barvě, pracovní deska je z lamina. Cena této realizace včetně spotřebičů je 112 000 Kč, KORYNA

Příklad uspořádání kuchyně s využitím otevřených skříněk a kovových závěsů na kuchyňské náčiní

Z kuchyně je vstup na zahradu

Špatná elektroinstalace se nejvíce projevuje v kuchyni. Dříve totiž nikdo nepočítal s takovými elektrospotřebiči, jako je myčka nádobí, rychlovarná konvice či mikrovlnka.

Rozmanité osvětlení kuchyně

Styl kuchyně se hodí do domu za Prahou

Kuchyně splňuje všechny současné trendy...vestavěné spotřebiče, pracovní deska z umělého kamene, výrazná nerezová digestoř, bar v kombinaci skla a kovu...

V dnešní době může být kuchyně opravdovým šperkem domácnosti. A to hlavně díky jednoduchosti a čistotě tvarů.

I v garsoniéře je možné mít zcela moderní kuchyň se všemi potřebnými spotřebiči a doplňky.

V dnešní době může být kuchyně opravdovým šperkem domácnosti. A to hlavně díky jednoduchosti a čistotě tvarů.

Kuchyně.