Celkový pohled s lavicí nenásilně propojující kuchyni s jídelnou

Celkový pohled s lavicí nenásilně propojující kuchyni s jídelnou | foto: Petr Hejna

Kuchyně podle architektů: hlavně pohodlí a vychytávky

  • 47
Kvalitní kuchyni tvoří dobrá dispozice, moderní vestavné spotřebiče a stále častěji nejrůznější vychytávky. V reálném bytě se často některým ústupkům nelze vyhnout, ve studiu je možné vytvořit kuchyni podle všech pravidel.

Nejčastější chyby při sestavování kuchyně se stále opakují: sporák umístěný až do rohu, dřez na okraji nebo v rohu linky, vysoké skříňky, kam menší jedinec dosáhne sotva na první polici a horní je dostupná pouze lidem kolem dvou metrů.

Přitom lze sestavit kuchyni, kde je všechno na dosah ruky a nikdo se nemusí zbytečně ohýbat, hlavně ke dřezu. I proto už dnes kuchyňská studia nabízejí standardně výšku pracovní plochy s dřezem 90 až 91 centimetrů místo kdysi běžně používaných 86 centimetrů (není problém spodní skříňky ještě zvýšit, stačí použít například vyšší sokl).

Horní skříňky s klopnami mají hloubku 35 centimetrů

Horní skříňky s klopnami mají hloubku 35 centimetrů

Pohodlí na prvním místě

Samozřejmě platí, že nejméně se nachodíte v kuchyni uspořádané do L, U či u ostrůvkové verze. Podmínkou je dodržení pracovního trojúhelníku, což je dřez, sporák a chladnička, tak aby vzdálenosti mezi nimi byly co nejkratší.

Někdy však bývá mnohem nepříjemnější než únavné přecházení mezi jednotlivými pracovními zónami časté ohýbání. "I proto se začaly vestavné myčky umisťovat 40 až 45 centimetrů nad podlahu, tak jako v tomto případě," vysvětluje Miroslav Křižan z Concept Studia.

Myčka je ve výšce 45 cm nad podlahou, nad ní malá trouba umístěná do úrovně očí

Myčka je ve výšce 45 cm nad podlahou, nad ní malá trouba umístěná do úrovně očí

Nejenže odpadá shýbání, ale je to šance zvětšit manipulační prostor v malých kuchyních, kde není dost místa k pořádnému otevření dvířek. Ovšem pozor, k tomuto dobrému nápadu lze využít pouze myčku se speciálním přepadovým okruhem, jinak vám po spuštění vyteče všechna voda hadicí z myčky rovnou do odpadu.

Hned nad myčkou je trouba, pod varnou deskou 90 centimetrů široká zásuvka s dobře vyřešeným vnitřním uspořádáním. Má úložný prostor o velikosti "XXL", a to i díky dvěma samovysouvacím bočním přihrádkám, kam se ukládají drobnosti, které se v zásuvkách stále hledají. Jídelní talíře najdete v hlubokém výsuvu spodní skříňky, k němuž se od dřezu i od myčky stačí jen otočit.

V dosahu myčky i sporáku jsou talíře. Pracovní „skleněné“ deska z tvrzeného laminátu vypadá velmi efektně

V dosahu myčky i sporáku jsou talíře. Pracovní „skleněná“ deska z tvrzeného laminátu vypadá velmi efektně

Chytré detaily

Horní zavěšené skříňky této kuchyně jsou o něco málo hlubší než u běžně nabízené, ale laik to s největší pravděpodobností nepostřehne. Dokud do nich nezačnete ukládat pizza talíře. Zatímco do standardních skříněk se nevejdou (ty mívají hloubku 30 až 33 cm), do skříněk s hloubku 35 centimetrů to jde snadno. Výrobce Nolte tak pružně reagoval na rostoucí oblibu italské kuchyně.

V kuchyni se také práší, a to i do skříněk. Tomu lze zabránit, proto jsou hrany všech dvířek opatřeny páskami - tzv. prachovkami.

Digestoř s dvojím filtrem a reostatem ovládaným světlem

Digestoř s dvojím filtrem a reostatem ovládaným světlem

Další inovace se týká světla: osvětlení na digestoři lze plynule měnit. Podskříňková světla se totiž ovládají pohybovým senzorem. Už žádné osahané vypínače.

Elektrická zásuvková lišta se zase nemusí šroubovat do obkladu, je možné ji umístit na pracovní desku (či pod horní skříňky). Designová lišta nabízí kromě moderního hliníkového provedení i vychytávku: posuvné krytky, což v kuchyni, kde není nouze o nežádoucí nečistoty, ocení každá hospodyně.

Zásuvková lišta s krytkami se k pracovní desce přišroubuje

Zásuvková lišta s krytkami se k pracovní desce přišroubuje

V soklech spodních skříněk jsou orientační LED k osvětlení podlahy, jejich minimální spotřeba dovoluje ponechat je svítit třeba celou noc. Pro orientaci v prostoru nebo navození intimní atmosféry bohatě vystačí.

V soklu je bezpečnostní LED osvětlení kuchyňské podlahy

V soklu je bezpečnostní LED osvětlení kuchyňské podlahy

Co dobře vypadá, může být i praktické

V kuchyni praktičnost hraje prim, ale měla by i dobře vypadat a nemusí při zakoupení zničit rodinný účet. Korpusy i čelní plochy skříněk vypadají jako dýhované, přesto jsou pouze z fóliované MDF desky. To se samozřejmě odráží na příjemné ceně.

"Keramické obklady nahrazuje v poslední době především tvrzené sklo. Díky němu zmizely v kuchyni nepříjemné spáry a odpadlo jejich čištění," radí Miroslav Křižan.

Atraktivnímu vzhledu této kuchyně napomáhá i pracovní deska à la tmavé sklo s tzv. vintage úpravou. Ve skutečnosti je to tvrzený laminát s lepenou fóliovou hranou.

Pod sedákem je zásuvka na časopisy či noviny, pod dřezem sorter na tříděný odpad

Pod sedákem je zásuvka na časopisy či noviny, pod dřezem sorter na tříděný odpad

Uspořádání skříněk může nabídnout i netradiční řešení. Tato kuchyně neobvyklým způsobem řeší integraci jídelny: u stolu se sedí jak na židlích, tak na dvoumístné lavici, která je součástí kuchyňského ostrůvku. Při bližším ohledání zjistíte, že lavice funguje také jako úložný prostor s hodně širokými a hlubokými zásuvkami. Takových úložných prostor není v bytě nikdy dost.

Lavice je dostatečně vysoká, takže stoprocentně supluje jídelní židli. Designér pražského Concept studia dokonce vymyslel další sedák, v jehož útrobách je zásuvka na časopisy, kuchařské knihy či třeba odložené noviny určené do kontejneru.