Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubistické vázy i nábytek od slavných architektů nabízela aukce designu

  1:00aktualizováno  1:00
Dvě stovky lamp, váz a nábytku z dvacátých či šedesátých let 20. století se prodávaly na aukci Cohnauction na letošním Designbloku. Byly mezi nimi kubistické vázy a popelníky, židle a křesla "thonetky" od slavných architektů Otto Wagnera a Marcela Breuera i lampy ze 70. let.

Pár kubistických váz z vysoce pálené keramiky od neznámého autora se prodal za 18 tisíc korun | foto: Cohnauction

Barokní židle nebo hodiny z poloviny 19. století, to jsou starožitnosti. O židli či hodinách z 20. století se to říct nedá, přestože už také patří ke klasice a sběratelé se na ně stále více zaměřují.

Kdo se zajímá o historii designu, chce mít doma aspoň stoletou thonetku, kubistickou cukřenku nebo kávovou soupravu v bruselském stylu konce 50. let.

Dají se koupit ve starožitnictvích nebo bazarech nábytku, stále častěji však také na aukcích designu. Pravidelně několikrát do roka se jim věnuje aukční dům Sýpka, v omezené míře také Dorotheum.

Množstvím předmětů na jediné akci je však předčila dražba Cohnauction, která se konala letos podruhé - na Designbloku, dnech designu v Praze. Bylo jich zde v prodeji přes dvě stovky. - čtěte Designblok: od radioaktivních váz až po křesla po babičce s unikátními popisky  

Josef Hoffmann – trojice stolků

Za nejvyšší cenu, 58 tisíc korun, se prodala trojice stolků z ohýbaného bukového dřeva od známého vídeňského architekta Josefa Hoffmanna z 10. až 20. let 20. století. Vyrobila je firma J. J. Kohn ve Vídni. Konečná cena překvapila i organizátory aukce, protože ta vyvolávací byla jen 18 tisíc korun.

Josef Hoffmann - trojice stolků

Josef Hoffmann - trojice stolků

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Cena páru polokřesel značky Gebrüder Thonet od dalšího rakouského architekta Otto Wagnera se vyšplhala na 21 500 korun. Křesílka z 10. až 20. let 20. století jsou z ohýbaných bukových hranolů, sedák z bukové překližky. Začínalo se na částce 12 500 korun.

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Kubistické vázy

Pár hnědých kubistických váz z vysoce pálené keramiky od neznámého autora se prodal za 18 tisíc korun. Vyrobila je Keramická škola Bechyně ve 20. letech 20. století. Vyvolávací cena byla 12 tisíc, odhadovaná 30 až 40 tisíc korun.

Kubistické vázy

Kubistické vázy

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Smetáček z černě lakovaného dřeva a žíní spolu s lopatkou z niklované mosazi ze 30. let od známého designéra Ladislava Sutnara se prodaly za 8 tisíc korun. Vyvolávací cena byla 3 tisíce korun, ta odhadovaná
4 500 až 6 000 korun.

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Nejvzácnějším kusem v aukci byl secesní porcelánový kávový servis od rakouské návrhářky Siky Jutty z počátku 20. století, který se dosud na světových aukcích v takovém uceleném kompletu neobjevil. Vyvolávací cena byla 75 tisíc, tu skutečnou odborníci odhadli na 90 až 100 tisíc korun. Souprava se však neprodala.

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Čtěte ve středu v MF DNES

Přehled trendů převažujících v současném designu a tipy na designově zajímavé novinky představené na letošním Designbloku najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 14. října.

.
Autor:




Nejčtenější

Původní obývací pokoj byl již „spojený“ s kuchyní.
Z odpudivě vypadajícího panelákového bytu má vzniknout pohodové 4+kk

Byt 3+1 nenabízí právě ideální dispozici, přesto má mladý pár štěstí. Má totiž„ideální“ sousedy. Dali po vyjádření statika souhlas nejen k vybourání nenosných...  celý článek

Manželé si koupili v Brandýse nad Labem pozemek a postavili dům 4+kk.
Z paneláku odešli do domku. Největší problém byl se stavební firmou

Jiří s manželkou žijí v Brandýse nad Labem již třicet let. V paneláku ale zůstat nechtěli, tak ve stejné lokalitě koupili pozemek. Dům s dispozicí 4+kk o...  celý článek

Grand designér roku: studio deFORM - Jakub Pollág a Václav Mlynář, interaktivní...
Czech Grand Design: korunku ze střepů získali nejlepší tvůrci

Jedenáctý ročník soutěže Czech Grand Design zná své vítěze. Ze 116 nominovaných autorů v deseti kategoriích si ti nejlepší odnesli z pražského Stavovského...  celý článek

Rekreační areál Kraví hora
Bazén na Kraví hoře Brňané kritizují. Vadí jim třeba chybějící tobogán

Stavba bazénu na Kraví hoře v Brně stála přes dvě stě milionů korun a trvala dva roky. Autorům vynesla hned několik prestižních ocenění. Obyvatelé města na něm...  celý článek

Nemovitost, která nebyla 50 let na realitním trhu, má obytnou plochu 27 metrů...
Za domek velký 27 metrů čtverečních dal nový majitel 23 milionů korun

O bydlení na Britten Street v londýnské čtvrti Chelsea je velký zájem. Není tedy divu, že i za tento malý domek, zaplatil nový majitel 713 823 liber, v...  celý článek

Další z rubriky

Dynamický mrakodrap nebude nikdy vypadat stejně.
Bydlení v mrakodrapu s otočnými patry vyjde na 763 milionů korun

V Dubaji připravují stavbu výškové budovy, která se bude proměňovat před očima díky otočným prvkům. Dynamický mrakodrap navrhl architekt italského a...  celý článek

Modernizace bude trvat dva roky a vyjde na 850 tisíc korun.
Státní opera se vrhá na modernizaci. V sedadlech budou obrazovky

Státní opera v Praze se už půl roku připravuje na rozsáhlou generální rekonstrukci za 857 milionů korun, která konečně začne. Veřejnost se do opraveného...  celý článek

Věž ze 16. století je jednou z nejvýznamnějších památek v Hradci Králové.
Cenu Klubu za starou Prahu získala renesanční věž. Povedlo se i Caolinum

Cenu Klubu za starou Prahu pro nejlepší novou stavbu v historickém prostředí dostala rekonstrukce a přístavba Bílé věže v Hradci Králové. Pracovalo na ní...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.