Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubistické vázy i nábytek od slavných architektů nabízela aukce designu

  1:00aktualizováno  1:00
Dvě stovky lamp, váz a nábytku z dvacátých či šedesátých let 20. století se prodávaly na aukci Cohnauction na letošním Designbloku. Byly mezi nimi kubistické vázy a popelníky, židle a křesla "thonetky" od slavných architektů Otto Wagnera a Marcela Breuera i lampy ze 70. let.

Pár kubistických váz z vysoce pálené keramiky od neznámého autora se prodal za 18 tisíc korun | foto: Cohnauction

Barokní židle nebo hodiny z poloviny 19. století, to jsou starožitnosti. O židli či hodinách z 20. století se to říct nedá, přestože už také patří ke klasice a sběratelé se na ně stále více zaměřují.

Kdo se zajímá o historii designu, chce mít doma aspoň stoletou thonetku, kubistickou cukřenku nebo kávovou soupravu v bruselském stylu konce 50. let.

Dají se koupit ve starožitnictvích nebo bazarech nábytku, stále častěji však také na aukcích designu. Pravidelně několikrát do roka se jim věnuje aukční dům Sýpka, v omezené míře také Dorotheum.

Množstvím předmětů na jediné akci je však předčila dražba Cohnauction, která se konala letos podruhé - na Designbloku, dnech designu v Praze. Bylo jich zde v prodeji přes dvě stovky. - čtěte Designblok: od radioaktivních váz až po křesla po babičce s unikátními popisky  

Josef Hoffmann – trojice stolků

Za nejvyšší cenu, 58 tisíc korun, se prodala trojice stolků z ohýbaného bukového dřeva od známého vídeňského architekta Josefa Hoffmanna z 10. až 20. let 20. století. Vyrobila je firma J. J. Kohn ve Vídni. Konečná cena překvapila i organizátory aukce, protože ta vyvolávací byla jen 18 tisíc korun.

Josef Hoffmann - trojice stolků

Josef Hoffmann - trojice stolků

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Cena páru polokřesel značky Gebrüder Thonet od dalšího rakouského architekta Otto Wagnera se vyšplhala na 21 500 korun. Křesílka z 10. až 20. let 20. století jsou z ohýbaných bukových hranolů, sedák z bukové překližky. Začínalo se na částce 12 500 korun.

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Otto Wagner - pár polokřesel Thonet

Kubistické vázy

Pár hnědých kubistických váz z vysoce pálené keramiky od neznámého autora se prodal za 18 tisíc korun. Vyrobila je Keramická škola Bechyně ve 20. letech 20. století. Vyvolávací cena byla 12 tisíc, odhadovaná 30 až 40 tisíc korun.

Kubistické vázy

Kubistické vázy

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Smetáček z černě lakovaného dřeva a žíní spolu s lopatkou z niklované mosazi ze 30. let od známého designéra Ladislava Sutnara se prodaly za 8 tisíc korun. Vyvolávací cena byla 3 tisíce korun, ta odhadovaná
4 500 až 6 000 korun.

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Ladislav Sutnar - stolní smetáček s lopatkou

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Nejvzácnějším kusem v aukci byl secesní porcelánový kávový servis od rakouské návrhářky Siky Jutty z počátku 20. století, který se dosud na světových aukcích v takovém uceleném kompletu neobjevil. Vyvolávací cena byla 75 tisíc, tu skutečnou odborníci odhadli na 90 až 100 tisíc korun. Souprava se však neprodala.

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Sika Jutta - kávový servis s břízkami

Čtěte ve středu v MF DNES

Přehled trendů převažujících v současném designu a tipy na designově zajímavé novinky představené na letošním Designbloku najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 14. října.

.
Autor:




Nejčtenější

Kromě „hlavního“ domu si nechala rodina postavit i saunový domek a také dům pro...
Recept na stres z práce? Víkendový dům v lese s výhledem na jezero

Srubový dům si nechal postavit úspěšný helsinský manažer Tuomas na venkově, aby mohl se svoji rodinou trávit volné chvíle v přírodě. Pojal jej pouze jako druhé...  celý článek

Hodně denního světla bylo podmínkou při návrhu dvojpodlažního duplexu. Stejně...
Předělali stoletý dům v Praze. Obrazovou galerii mají i na schodišti

Paříž, Londýn, New York, Indie, Nový Zéland, Vietnam, to není žádná nabídka cestovní kanceláře, ale města a země patřící k životům Moniky a Michaela...  celý článek

Rastr policového systému probíhá celým bytem.
Ze dvou malých bytů vznikl velký obytný prostor s posuvnými stěnami

Udělat ze dvou menších bytů jeden větší. To bylo přání mladého páru, který měl k dispozici dva byty v horním ustoupeném patru pražského činžovního domu z 20....  celý článek

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří...
Michael Douglas prodává své útočiště na Mallorce z 19. století

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří sedm nemovitostí s deseti ložnicemi a deseti koupelnami. „Jde o unikátní...  celý článek

1
Soused má pocit, že ho sledujeme, postavil kolem plotu zástěny

Před pěti lety jsme koupili zahrádku s chatkou a rozpadlým plotem. Časem jsme se rozhodli, že plot postavíme nový, při stavbě jsme museli ale vysekat roští u...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.