Hotel Horal, Špindlerův Mlýn

Hotel Horal, Špindlerův Mlýn | foto: Správa KRNAP

Krkonoše nejvíc hyzdí hotel Horal, rozhodli v anketě čtenáři iDNES.cz

  • 30
Největšími hrůzami Krkonoš jsou obří hotely postavené za socialismu pro masovou rekreaci pracujících. V anketě iDNES.cz a Krkonošského národního parku o stavbu, která hory nejvíc hyzdí, pro ně hlasovalo nejvíc lidí. Bezkonkurenčním vítězem ankety se stal hotel Horal ve Špindlerově Mlýně.

Čtenáři v anketě rozdali celkem 8401 hlasů. Horal své soupeře zcela převálcoval. Posbíral 2806 hlasů, skoro o tisíc víc než hotel Horizont v Peci pod Sněžkou, který skončil druhý.

Kompletní výsledky hlasování najdete zde

"Tato nelichotivá nálepka mi radost nedělá, nicméně doporučuji všem, kteří nám v anketě dali hlas, aby se přijeli přesvědčit, že pro někoho negativní dojem ze vzhledu hotelu dokážeme smazat kvalitou poskytovaných služeb. Pravda je, že pohled z Horalu ven je ještě mnohem malebnější, než pohled zvenčí," komentoval nelichotivé prvenství Horalu jeho ředitel Rudolf Hamrle. Zdůrazňuje, že sám architektonickou podobu hotelu ovlivnit nemohl. 

A jestli se mu líbí? "Tím, že na Horalu působím od jeho otevření v roce 1988, tak je asi pochopitelné, že jeho vzhled nedokážu úplně objektivně posoudit. Už jsem si na něj prostě zvykl. Když v Paříži postavil svoji věž Eiffel, tak z toho také měli všichni kopřivku a dnes se na ni jezdí dívat celý svět," poznamenal ředitel.

Správci parku prvenství hotelů očekávali

Třetí příčka na špičce ankety patří Labské boudě. Je to jediná ze staveb v anketě, u které je šance, že z Krkonoš zmizí (o aktuální situaci kolem Labské boudy čtěte zde).

Stavby do ankety vybrala a nafotila i snímky okomentovala Správa Krkonošského národního parku. Výsledky hlasování ji příliš nepřekvapily.

"Objemově velké hotely jako Horal a Horizont jsou dlouhodobě terčem kritiky veřejnosti. Zůstává však skutečností, že tyto velké hotely neleží na samotném území Krkonošského národního parku, ale v jeho ochranném pásmu," uvedl mluvčí parku Radek Drahný.

Jiné je to s Labskou boudou. "Vůči její podobě a umístění také část veřejnosti dlouhodobě vyjadřuje nevoli, někteří jsou s touto stavbou naopak natolik sžití, že jim nevadí ani v 1. zóně národního parku," podotkl Drahný.

Odborník: Apartmánové komplexy jsou nebezpečnější

S výrazným odstupem skončila další skupina staveb, bytové domy. Apartmány v Peci pod Sněžkou, zástavba v Mísečkách i paneláky v Bedřichově u Špindlerova Mlýna.

"To, že se obří hotelové stavby minulého režimu umístí na předních místech, bylo celkem očekávatelné. Že však obsadí všechna medailová místa, mne trochu překvapuje. Mnohem akutnějším nebezpečím jsou totiž apartmánové komplexy," komentuje to spoluautor publikace Typická architektura Krkonoš a Jizerských hor Jiří Louda.

Má pro to prostý argument. "Gigantickým hotelům snad už odzvonilo, avšak živé kořistnictví developerů se ve výsledku megalomanství někdejších papalášů přinejmenším vyrovná a co do nevkusu zpravidla vítězí," tvrdí.

Na zadních místech ankety se pak umístily prohřešky, které do očí čtenáře nebijí. "Je to pochopitelné, avšak může to svědčit i o nedostatečném povědomí veřejnosti, jak by to mělo být správně," poznamenal Louda (o prohřešcích proti krkonošské architektuře čtěte zde).

,