Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krkavčí děti týrají doma své rodiče. Ti se za to stydí a tiše trpí

  1:00aktualizováno  1:00
Dospělý syn žijící dlouhodobě v bytě své matky. To je nejčastější model rodiny, která je potenciálně ohrožena rozpoutáním domácího násilím na seniorech.

Nejčastější příčinou mezigeneračního násilí jsou peníze | foto: Profimedia.cz

Když se syn pětasedmdesátileté paní Květy vrátil z hospody opilý, věděla, že bude zase zle. Následovaly hrubé slovní urážky a různé formy ponižování.

Syn jí zakazoval dokonce chodit i do některých místností v domě, v němž společně žili. Vše se začalo stupňovat, když přišel o práci. Začal pít a psychické deptání matky nebralo konce.

MEZIGENERAČNÍ NÁSILÍ

Nejčastěji se na policii obracejí lidé, kteří jsou již na pokraji svých sil a utrpení od svých krkavčích dětí už nemohou snášet.

Věk i jméno ženy je smyšlené, ale příběh se skutečně nedávno odehrál na Pelhřimovsku. Je jedním z mnoha dalších případů domácího násilí na seniorech, se kterým se policisté a další odborníci na tuto problematiku setkávají.

Případ se nakonec podařilo vyřešit. "Ta žena trpěla hlavně psychicky. Nakonec sebrala odvahu a případ oznámila na policii. Syn byl pak vykázán z domu," popisuje policejní mluvčí Hana Kotková.

A takových případů, kdy děti či blízcí rodinní příslušníci trýzní své starší rodiče, je čím dál víc. Podle průzkumů zažil na sobě jistý druh násilí každý osmý senior.

Nejčastější příčinou jsou peníze

Právě matky, které u sebe dlouho nechávají žít své dospělé syny, ať již rozvedené nebo svobodné, jsou nečastějšími oběťmi domácího násilí páchaném na starší generaci. Téměř tradičně se k tomu ze strany dětí - agresorů, přidává ztráta zaměstnání, závislost na alkoholu či jiných drogách a potřeba peněz.

Nejčastějším důvodem, proč děti zaútočí na své rodiče, jsou právě peníze a hmotný zisk. "Tím, jak mají vlivem drog či alkoholu narušenou psychiku, stávají se agresivnějšími a slabá matka je pro ně ideální oběť. Nejdříve přicházejí s žádostí o peníze. Pokud na to neslyší, následují verbální hrubosti a pokud ani to nepomůže k jejich uspokojení, přecházejí k fyzickému napadání," vysvětluje Jana Volná, vedoucí Intervenčního centra kraje Vysočina, které se problematikou domácího násilí zabývá.

Syn nepracuje, na nájem nepřispívá.
Jak ho mám dostat z bytu?

Formy domácího násilí páchaného na seniorech jsou různé. Od psychického týrání, vyhrožování, přes slovní urážky až po fyzické násilí, které může mít někdy až fatální důsledky. Jednou z forem je také zanedbání péče. To se týká seniorů, kteří jsou závislí na péči svých nejbližších. "Neposkytují jim jídlo, zanedbávají jejich pitný režim, nedostatečně se starají o jejich potřeby, nepečují o ně," přibližuje Volná.

Jeden z velmi vážných případů domácího násilí se loni od července do letošního ledna odehrál v Pelhřimově. Mladí manželé psychicky i fyzicky týrali rodiče manželky, s nimiž obývali společný byt.

"Neumožňovali jim volný pohyb, uráželi je, vulgárně jim nadávali. Oba mladí manželé je fyzicky napadali, a to fackami a údery pěstí do obličeje. Dále je vydírali a požadovali od nich peníze," informovala tehdy o případu pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Senioři trpí

Případů násilí na seniorech je ale mnohem víc, než říkají statistická čísla. Lidé totiž mají strach s problémem vyjít na světlo. Domnívají se, že tím, že někomu sdělí, že je týral jejich blízký, vrhnou na svou rodinu černý stín. Proto raději tiše trpí.

Dvacetiletého muže poslal soudce okamžitě do vazby, jeho o rok mladší manželku policisté z bytu vykázali.

V případě prokázání viny hrozí oběma manželům trest vězení od dvou do osmi let. Podle aktuálních informací případ ale ještě není uzavřen.

Zahanbená oběť má pocit viny

Případů násilí na seniorech je ale mnohem víc, než říkají statistická čísla. Lidé totiž mají strach s problémem vyjít na světlo. Domnívají se, že tím, že někomu sdělí, že je týral jejich blízký, vrhnou na svou rodinu černý stín. Proto raději tiše trpí.

"Lidé, kteří se stanou obětí takového násilí ze strany dětí, prožívají obrovský pocit zahanbení a viny tím, že je bijí jejich vlastní děti a že je to proto, že se dopustili rodičovského selhání," zdůrazňuje Volná. "Když se totiž dítě naučí manipulovat s pocitem viny rodičů, má rodiče 'v hrsti'. Rodiče by ale problémy s násilím neměli tajit. Nemají se za co stydět. Stydět by se mělo týrající dítě," dodává.

Nejčastěji se na policii obracejí lidé, kteří jsou již na pokraji svých sil a utrpení od svých krkavčích dětí už nemohou snášet dál. "Oznámení na policii bývá pro ně tím nejzazším řešením," přiznává policejní mluvčí Hana Kotková.

Lidé trpící domácím násilím se mohou pro radu obrátit na intervenční centrum, které jim poskytne sociálně právní pomoc. Obrátit se mohou rovněž na policii, která může násilníka z domu na deset dnů vykázat, anebo na soud, který může vydat předběžné opatření a agresora z domu vyloučit na měsíc a v určitých případech až na jeden rok. Pomoc mohou hledat i prostřednictvím telefonických linek důvěry, které zpravidla fungují v nepřetržitém provozu.

Svěřit se s problémem mohou například i obvodnímu lékaři či sociální pracovnici. Právě v pozornost lékařů při kontaktu s pacienty a spolupráci na odhalení případů násilí na seniorech věří Jana Volná. "Oni mohou posoudit například zda starší paní může mít tak často modřiny," dodává.

Co je to domácí násílí

Domácí násilí je fyzické, psychické, sociální nebo sexuální násilí, k němuž dochází mezi blízkými osobami.

Hlavní znaky:

* opakuje se
* intenzita a frekvence se stupňují
* je tam jasné a neměnné rozdělení rolí na násilnou a ohroženou osobu
* domácí násilí se odehrává v soukromí
* k násilí dochází mezi dospělými partnery, může mít formu násilí na dětech, seniorech či handicapovaných osobách
* začíná útoky proti lidské důstojnosti (urážky, ponižování, zesměšňování, omezování), pokračuje útoky proti zdraví nebo hrozbami násilím (vyhrožování, fyzické napadání, sexuální násilí) a může vyústit v útoky proti lidskému životu (útok se zbraní, těžká újma na zdraví, pokus vraždy, vražda).

Intervenční centrum

Co nabízí obětem násilí:
* sociálně právní poradenství
* emoční podporu
* krizovou intervenci
* může odesílat na jiné organizace
* zaručuje diskrétnost, mlčenlivost, anonymitu
* je to bezplatná služba

Kam se obrátit o pomoc:

Intervenční centrum kraje Vysočina,
Pod Příkopem 4, tel.: 567 215 532

DONA, linka pro osoby ohrožené domácím násilím,
nonstop, tel.: 251 511 313

linka důvěry STŘED,
denně od 8 do 22 hodin, tel.: 775 223 311

Policie: tísňová linka 158

Nejčtenější

Bytem prochází motiv tartanové kostky, barvy jsou ve světlých přírodních...
Za slovo útulný se nestydí, byt zrekonstruovala v tomto duchu

Byt o velikosti 55 metrů čtverečních není velký, ale pro ženu středního věku, která zde žije sama, naprosto dostačující. I proto se pustila do rekonstrukce....  celý článek

Koupelna po rekonstrukci: sprchový kout s odtokem do stěny, velké umyvadlo s...
Když si majitel sám zrekonstruuje koupelnu, dohlédne si na kvalitu

Kámen patří k nejstarším přírodním materiálům spojeným s koupelí, v interiéru působí luxusně. Tmavě šedý keramický obklad s kamenným designem, k nerozeznání od...  celý článek

V dobře fungující kuchyni je třeba mít vše příhodně po ruce, bez dlouhého...
Kuchyňské spotřebiče s vychytávkami, které majitelům usnadňují práci

Zatímco řadu let se výrobci kuchyňských spotřebičů snažili zejména snížit jejich spotřebu energie či vody, dnes už řeší například i vychytávky s ergonomií a...  celý článek

Malý pařížský byt proměnila Carla Lopezová a Margaux Meza z pařížského...
Proměna za milion korun. Z nemožné špeluňky je bydlení k nakousnutí

Mladý pár si v Paříži koupil byt velký 36 metrů čtverečních, do kterého dvacet let nikdo neinvestoval. Zanedbanou špeluňku si vzaly do parády dvě...  celý článek

Z vily je výhled na Jaderské moře a centrum Splitu.
Středomořská kamenná vila z 30. let v centru Splitu je na prodej

Vilu Mediterraneo si v roce 1935 v centru Splitu postavil zámožný obchodník s vínem z italského Terstu. Tradiční dalmáckou kamennou stavbu nyní vlastní...  celý článek

Další z rubriky

Fasáda domu je dřevěná, protože se parcela nachází na hranici borového lesa.
Každý objekt, který navrhujeme, má jiný charakter, tvrdí architekti

Podívejte se na domy, které navrhují architekti ze studia Sféra. První je rodinný dům obložený dřevem. Upoutá nejen propojením interiéru s exteriérem, ale i...  celý článek

Třípodlažní domky zavěšené na skále připomínají ptačí budky.
Ptačí domky pro lidi. Kdo nemá vlastní pozemek, pověsí si dům na skálu

Unikátní projekt švédských architektů Elisabetty Gabrielli a Pontuse Öhmana představuje netradiční bydlení budoucnosti. Jejich třípodlažní domky zavěšené na...  celý článek

Všechny stavebně cenné prvky v domě zůstaly zachovány a byly pečlivě...
Rekonstrukci historického domu oživila přístavba v moderním duchu

Každoročně se u nás provádí velké množství rekonstrukcí starších nemovitostí, ovšem jen málo z nich je tak koncepčně i technicky zvládnutých jako rekonstrukce...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.